1917 წლის 18 ნოემბერს მემანქანეებმა იაკობ კურგასოვმა, გიორგი ხუდადოვმა და დიმიტრი ტატუნაშვილმა დამატებით სამუშაო საათეებში მუშაობის ანაზღაურების მოთხოვნით ამიერკავკასიის შრომის მინისტრის მოადგილეს ილია გიორგის ძე ფირცხალაიშვილს წერილით მიმართეს.
1917 წლის 18 ნოემბერს თელავის სამაზრო აღმასრულებელმა კომიტეტმა ეროვნულ ყრილობაზე დასასწრებად რაფიელ ჩიხლაძე წარადგინა.
1917 წლის 18 ნოემბერს ხაშურის მუშათა დეპუტატთა საბჭომ ეროვნულ ყრილობაზე დასასწრებად ივანე ბასილაშვილი წარადგინა.
1917 წლის 18 ნოემბერს ლანჩხუთის ქალაქის თვითმართელობამ ეროვნულ ყრილობაზე დასასწრებად ნიკოლოზ წილოსანი წარადგინა.
1917 წლის 18 ნოემბერს გორის საურთიერთო საზოგადოების კომიტეტმა ეროვნულ ყრილობაზე დასასწრებად გიორგი კაპანაძე წარადგინა.
1917 წლის 18 ნოემბერს საქართველოს სოციალისტ-ფედერალისტთა პარტიამ ეროვნულ ყრილობაზე იაზონ ბაქრაძე წარადგინა.
1917 წლის 18 ნოემბერს ქობულეთის უბნის აღმასრულებელმა კომიტეტმა ეროვნულ ყრილობაზე დასასწრებად რაჟდენ ნიჟარაძე წარადგინა.
1917 წლის 18 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელ კომიტეტს ამიერკავკასიის კოოპერატივის ყრილობათა საბჭომ გაუგზავნა წერილი, რომლის თანახმადაც საქართველოს ეროვნულ ყრილობას მათი წარმომადგენლები ევგენი დარჩია და ვლადიმიერ კორძაია დაესწრებოდნენ.
1917 წლის 18 ნოემბერს მიხეილ საყვარელიძის თავმჯდომარეობით მოწვეულ ქართველ სტუდენტთა საერთო კრებას 117 სტუდენტი დაესწრო.
1917 წლის 18 ნოემბერს ქართველ სტუდენტთა საერთო კრებამ ეროვნულ ყრილობაზე მათ წარმომადგენლად კონსტანტინე გამსახურდია აირჩია.
1917 წლის 18 ნოემბერს ბაგრატ ვირსალაძემ წერილი გაუგზავნა ინტერპარტიული საბჭოს აღმასრულებელ კომიტეტს ეროვნულ ყრილობაზე დასწრების შესაძლებლობის შესახებ.
1917 წლის 18 ნოემბერს თომა ჩიქვანაიამ წერილი გაუგზავნა ინტერპარტიული საბჭოს აღმასრულებელ კომიტეტს ეროვნულ ყრილობაზე დასწრების შესაძლებლობის შესახებ.
1917 წლის 18 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული ინტერპარტიული საბჭოს სხდომაზე მეცხვარეობა ქვეყნის განვითარების ერთ-ერთ უმთავრეს დარგად დაადგინეს. ხელს აწერს ალექსანდრე ჯავახიშვილი.
1917 წლის 18 ნოემბერს ქართული კოოპერატივების საზოგადოებამ წერილი გაუგზავნა საქართველოს ეროვნულ ინტერპარტიულ საბჭოს ეროვნულ ყრილობაზე დასწრების შესაძლებლობის შესახებ. ხელს აწერს სიმონ ქვარიანი.
1917 წლის 18 ნოემბერს ქუთაისის გუბერნიის სასოფლო-სამეურნეო დარგის მოსამსახურე აგრონომ-სპეციალისტთა კავშირის გამგეობამ ინტერპარტიულ საბჭოს წერილი გაუგზავნა ეროვნულ ყრილობაზე თავის წარმომადგენლად ლავრენტი ქიქოძის დანიშვნის შესახებ.
1917 წლის 18 ნოემბერს ხაშურის რაიონის გლეხთა დეპუტატების საბჭოების საერთო ყრილობამ ინტერპარტიული საბჭოს მიერ მოწვეულ ეროვნული საბჭოს კრებაზე წარსადგენად აირჩია დელეგატები ნიკო სიხარულიძე და ანტონ ბიბილური.
1917 წლის 18 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომის თავმჯდომარე იყო მიხეილ მაჩაბელი, მდივანი – დავით ცერცვაძე.
1917 წლის 18 ნოემბერს ახალ-სენაკის სასოფლო-სამეურნეო საზოგადოების გამგეობამ გამოსცა დოკუმენტი, რომელიც ადასტურებს ვლადიმერ ხოფერიას არჩევას პარტიის წარმომადგენლად ეროვნულ ყრილობაზე.
1917 წლის 19 ნოემბერს თბილისის სახელმწიფო თეატრში საქართველოს ეროვნული ყრილობა გაიმართა, რომელიც ეროვნულ-ინტერპარტიული საბჭოს სახელით გახსნა საბჭოს თავმჯდომარე აკაკი ივანეს ძე ჩხენკელმა, აირჩიეს პრეზიდიუმი – თავმჯდომარე და მისი ხუთი მოადგილე, ხუთი მდივანი, ცხრა მდივანი საქმეების საწარმოებლად მოიწვიეს. სამანდატო კომისიის არჩევა ყრილობას მიენდო. ყრილობის დღის წესრიგი შემდეგი იყო: 1. ნოე ნიკოლოზის ძე ჟორდანიას მოხსენება „თანამედროვე მომენტი და ქართველი ერი“, 2. კოტე ნიკოლოზის ძე აფხაზის მოხსენება „საქართველოს თავად-აზნაურობის ქონების მიღება და მოვლა-პატრონობა“.
1917 წლის 19-20 ნოემბერს ქ. თბილისში საქართველოში მოქმედმა პოლიტიკურმა პარტიებმა ჩაატარეს ეროვნული ყრილობა. ყრილობაზე ქალებს მონაწილეობა არ მიუღიათ.
1917 წლის 19-20 ნოემბრის ყრილობაზე ეროვნული საბჭოს არჩევის დროს ერთი ქალიც არ დასახელდა, გარდა მინადორა ტოროსელიძისა, რომელიც არჩეული იყო არა როგორც ქალთა წარმომადგენელი, არამედ როგორც ფრაქციის წევრი და თან უკანდიდატოდ.
1917 წლის ეროვნულ ყრილობაზე სოციალისტმა ცერცვაძემ კითხვით მიმართა ნოე ჟორდანიას, რატომ არ ჰყავდათ ქალებს თავიანთი წარმომადგენელი საბჭოში, რაზეც მან უპასუხა, რომ პარტიაში ქალები ჰყავდათ.
1917 წლის 19 ნოემბერს მათე იანქოშვილი თბილისიდან უგზავნის მისალოც წერილს აკაკი ჩხენკელს საქართველოს ეროვნული საბჭოს დაარსებასთან დაკავშირებით, რომელშიც ულოცავს ახალ თანამდებობაზე დანიშვნას და საქართველოს გათავისუფლებას.
1917 წლის 19 ნოემბერს ქართველ ებრაელთა კომიტეტმა ეროვნულ ყრილობაზე დასასწრებად მოსე დავარაშვილი წარადგინა.