1918 წელს, რუსეთიდან დაბრუნების შემდეგ, ირაკლი წერეთელი ამიერკავკასიის სეიმის დეპუტატი გახდა.
1918 წელს, რუსეთიდან დაბრუნების შემდეგ, ირაკლი წერეთელი ბრესტის სამშვიდობო ხელშეკრულების წინააღმდეგ გამოვიდა.
1918 წლიდან ირაკლი წერეთელი აქტიურად ჩაერთო პოლიტიკურ საქმიანობაში.
1918 წელს შალვა ნუცუბიძე თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფილოსოფიის კათედრაზე მიიწვიეს.
1918 წელს იოსებ პავლეს ძე გობეჩია საქართველოს სოციალისტ-რევოლუციონერთა პარტიის ცენტრალური კომიტეტის წევრად აირჩიეს.
1918 წელს, საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადების შემდეგ, იოსებ პავლეს ძე გობეჩია სოციალისტ-რევოლუციონერთა საპარლამენტო ფრაქციის თავმჯდომარედ აირჩიეს.
1918 წელს სიმონ ქვარიანი სოხუმში გადასახლდა, სადაც ორნახევარი წელიწადი დაჰყო.
1918 წელს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციას გადაეცა ქართლ-კახეთის თავადაზნაურობის სხვადასხვა დოკუმენტაცია, კერძოდ, დიმიტრი ჩოლოყაშვილის მიერ შეძენილი ელექტროსადგურის ნასყიდობისა და ქართლ-კახეთის თავადაზნაურობისათვის გადაცემის აქტები.
1918 წელს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის თავმჯდომარეს, გიორგი გვაზავას გადაეცა ქართლ-კახეთის თავადაზნაურობის სხვადასხვა დოკუმენტაცია, კერძოდ, თავადაზნაურობასა და რუს-აზიურ ბანკს შორის გაფორმებული პირობის წერილი რკინიგზის აქციების განაღდების შესახებ.
1918 წელს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის თავმჯდომარეს, გიორგი გვაზავას გადაეცა ქართლ-კახეთის თავადაზნაურობის სხვადასხვა დოკუმენტაცია. კერძოდ, თავადაზნაურობასა და რუს-აზიურ ბანკს შორის გაფორმებული პირობის წერილი რკინიგზის დამატებითი აქციების შესახებ.
1918 წელს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის თავმჯდომარეს, გიორგი გვაზავას გადაეცა ქართლ-კახეთის თავადაზნაურობის სხვადასხვა დოკუმენტაცია. კერძოდ, თავადაზნაურობასა და რუს-აზიურ ბანკს შორის მიმოწერის დოკუმენტაცია 550000 მანეთის სესხად აღების შესახებ.
1918 წელს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის თავმჯდომარეს, გიორგი გვაზავას გადაეცა ქართლ-კახეთის თავადაზნაურობის სხვადასხვა დოკუმენტაცია. კერძოდ, ნიკო ნიკოლაძის, დიმიტრი ჩოლოყაშილის, რაფიელ ყაზბეგის, ფილიპე გოგიჩაიშვილის, გიორგი ჟურულის, გაბრიელ თულაშვილისა და პარმენ გედევანიშვილის ხელწერილი 43000 მანეთის ღირებულების კახეთის რგინიგზის აქციების დროებით გადაცემის შესახებ.
1918 წელს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის თავმჯდომარეს, გიორგი გვაზავას გადაეცა ქართლ-კახეთის თავადაზნაურობის სხვადასხვა დოკუმენტაცია, მათ შორის, თბილისის სათავადაზნაურო საადგილმამულო ბანკისაგან შეძენილი ატენის მამულის ნასყიდობის აქტი.
1918 წელს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის თავმჯდომარეს, გიორგი გვაზავას გადაეცა ქართლ-კახეთის თავადაზნაურობის სხვადასხვა დოკუმენტაცია. მათ შორის, თავადაზნაურობის მიერ დიმიტრი შერვაშიძისაგან მიწების ნასყიდობის აქტი.
1918 წელს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის თავმჯდომარეს, გიორგი გვაზავას გადაეცა ქართლ-კახეთის თავადაზნაურობის სხვადასხვა დოკუმენტაცია. მათ შორის, იოსებ შალიკაშვილის მემკვიდრეებისგან დაგირავებული მამულის გირავნობის აქტი.
1918 წელს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის თავმჯდომარეს, გიორგი გვაზავას გადაეცა ქართლ-კახეთის თავადაზნაურობის სხვადასხვა დოკუმენტაცია. მათ შორის საბუთები, თავადაზნაურობის საზოგადოება „კახეთისა“ და გრიგოლ ფრიდონოვს შორის, საზოგადოება „კათეს“ ვალების გადახდის შესახებ.
1918 წელს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის თავმჯდომარეს, გიორგი გვაზავას გადაეცა ქართლ-კახეთის თავადაზნაურობის სხვადასხვა დოკუმენტაცია. მათ შორის, გიროვნობის აქტი სესხის გარანტიად მიღებულ სვიმონ ხეთაგურის მამულზე.
1918 წელს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის თავმჯდომარეს, გიორგი გვაზავას გადაეცა ქართლ-კახეთის თავადაზნაურობის სხვადასხვა დოკუმენტაცია. მათ შორის, გიროვნობის აქტი სესხის გარანტიად მიღებულ ნიკოლოზ ციციშვილის მამულზე.
1918 წელს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის თავმჯდომარეს, გიორგი გვაზავას გადაეცა ქართლ-კახეთის თავადაზნაურობის სხვადასხვა დოკუმენტაცია. მათ შორის, რუსეთის სავაჭრო-სამრეწველო ბანკის წერილი სამთო სამრეწველო საზოგადოების გელზენკირხენის და კავკასიის სამადნო ამხანაგობის შავი ქვის წარმოებათა შეძენის თაობაზე შეთანხმების პირობების შესახებ.
1918 წელს, როცა თურქეთის არმიამ ოზურგეთი დაიკავა, თურქებს ძველი ფირალები გიორგი ალშიბაია და მელქისედეკ გუნთაიშვილიც ებრძოდნენ.
1918 წელს საქართველოს ეროვნულ ყრილობას მისასალმებელი დეპეშა გაუგზავნეს სამტრედიის ფოსტა-ტელეგრაფის თანამშრომლებმა. დეპეშას ხელს აწერს ილარიონ კურტანიძე.
1918 წელს საქართველოს ეროვნულ ყრილობას მისასალმებელი დეპეშა გაუგზავნა ოსების ეროვნულმა კრებამ. ხელს აწერს ყრილობის თავმჯდომარე კოჩენოვი.
1918 წლის იანვარში საქართველოს ეროვნული საბჭოს კომიტეტმა წერილი გაუგზავნა გალის სამურზაყანოს აღმასრულებელ კომიტეტს აფხაზთა ეროვნული საბჭოს წარმომადგენელთა კრებაზე მოწვევის თაობაზე. ხელს აწერს მდივანი პავლე საყვარელიძე.
1918 წლის 2 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე დადგინდა, რომ მაჰმადიანი ქართველების ყრილობაზე წარმომადგენლებად გაიგზავნებოდნენ აკაკი ჩხენკელი, მიხეილ მაჩაბელი და სამსონ ფირცხალავა.