1918 წლის 26 მარტს გამართული საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომის დადგენილებით ბათუმის დასაცავად და ჯარის ნაწილების მოსაბილიზებლად, დასავლეთ საქართველოში გაიგზავნენ რაფიელ ჩიხლაძე და გრიგოლ ურატაძე.
1918 წლის 26 მარტს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომის თავმჯდომარე იყო ნოე ჟორდანია, ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, პავლე საყვარელიძე, სილიბისტრო ჯიბლაძე, ალექსანდრე ლომთათიძე, იესე ბარათაშვილი, მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი.
1918 წლის 26 მარტს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე (თავმჯდომარე ნოე ჟორდანია, ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, პავლე საყვარელიძე, სილიბისტრო ჯიბლაძე, ალექსანდრე ლომთათიძე, იესე ბარათაშვილი, მდივანი დავით ნახუცრიშვილი) განიხილეს ბათუმის, ყარსისა და ალდაგანის ოლქების ოსმალეთისთვის დათმობის საკითხი.
1918 წლის 26 მარტს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე შალვა მესხიშვილმა განაცხადა, რომ თუ აჭარის ოლქები არ დათმო ოსმალეთმა, კრების წევრებმა უნდა იცოდნენ რა ძალას ფლობს სახელმწიფო ომში ჩასართველად და საკუთარი ტერიტორიების დასაცავად.
1918 წლის 27 მარტს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელმა კომიტეტმა წერილი გაუგზავნა კონსტანტინე მესხს, პავლე ქავთარაძეს, სილიბისტრო ჯიბლაძესა და რევაზ გაბაშვილს 28 მარტს ქონებათა სექციის სხდომაზე დასწრების შესახებ.
1918 წლის 27 მარტს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელმა კომიტეტმა წერილი გაუგზავნა კახეთის რკინიგზის გამგეობის თავმჯდომარეს, ფილიპე გოგიჩაიშვილს 28 მარტს ქონებათა სექციის სხდომაზე დასწრების შესახებ.
1918 წლის 28 მარტს გაიმართა ამიერკავკასიის ნავთობის რაიონული კომიტეტის სხდომა. სხდომის თავმჯდომარე იყო მ. მ. ბრაილოვსკი, მოადგილე – მიხეილ ანდრონიკოვი, ესწრებოდნენ: კ. ი. სანიცკი, დიმიტრი აბხაზი, ლ. მ. გულიევი. სხდომაზე განიხილეს ვაჭრობისა და წარმოების მინისტრის 16 მარტის დადგენილება ნავთობის შესახებ, ასევე ნავთობის რაიონული კომიტეტის ლიკვიდაციისა და არსებული ორგანოს ორ განყოფილებად გაყოფის საკითხი.
ნავთობის ამიერკავკასიის რაიონული კომიტეტის წარმომადგენელმა კ.ი. სანიცკიმ 1918 წლის 28 მარტს ჩატარებულ სხდომაზე განაცხადა, რომ ვაჭრობისა და წარმოების მინისტრის 16 მარტის დადგენილება იყო ბიუროკრატიული ქმედება, რაც სამთო განყოფილებას განადგურებამდე მიიყვანდა. ადგილობრივი ქვანახშირი ჯერ კიდევ არ იყო მორგებული ფართო მასებზე და არც ყველა სახეობა იყო საკმარისად გამოკვლეული.
1918 წლის 28 მარტს გამართულ ნავთობის ამიერკავკასიის რაიონული კომიტეტის სხდომაზე პ. ი. სანიცკის აზრს დაეთანხმა დიმიტრი გიორგის ძე აბხაზი, რომელიც აუცილებლად მიიჩნევდა კომიტეტი დარჩენილიყო სახელმწიფოებრივ ორგანოდ, როგორც მანამდე იყო.
1918 წლის 28 მარტს აკაკი ჩხენკელი წერს კონფიდენციალურ წერილს ბათუმში სიმაგრის კომენდანტის, მთავრობის თავმჯდომარე ევგენი გეგეჭკორისთვის, ხოლო ასლებს მინისტრებისთვის, ნოე რამიშვილისა და ნოე ჟორდანიასთვის გადასაცემად, რომელშიც ამცნობს მოწინააღმდეგის პოზიციის ვარაუდს და სთხოვს მათ, შეაჩერონ საომარი მოქმედებები. დოკუმენტის სისწორეს ადასტურებს მ. თუმანოვი.
1918 წლის 28 მარტს აკაკი ჩხენკელი სწერს კონფიდენციალურ წერილს თბილისსა და ბათუმში სამხედრო მინისტრსა და მიხაილოვსკის სიმაგრის კომენდანტს, რომელშიც საჭიროდ მიიჩნევს შეწყდეს საომარი მოქმედებები, რადგან გაჩნდა იმედი კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით გადაწყვეტისა. დოკუმენტის სისწორეს ადასტურებს მ. თუმანოვი.
1918 წლის 28 მარტის საღამოს 9 საათამდე ამიერკავკასიის დელეგაციამ ტრაპიზონში, თურქეთის მიერ წამოყენებულ ულტიმატუმთან დაკავშირებით ხელისუფლებისგან პასუხი ვერ მიიღო. საკითხი ბრესტ-ლიტოვსკის ხელშეკრულების პირობების მიღებას ეხებოდა. ამავდროულად ამოიწურა ულტიმატუმის ვადა, რომელიც კიდევ 48 საათით გაგრძელდა. დოკუმენტს ხელს აწერენ: თავმჯდომარე ა. ჩხენკელი და საქმეთა მმართველი მ. თუმანოვი.
1918 წლის 28 მარტის „ერთობა“ იუწყება, რომ თავდაცვის შტაბის განკარგულებით შეიპყრეს ნიკ. კარაპეტოვი, რომელსაც ძარცვა-გლეჯაში მონაწილეობა ბრალდებოდა.
1918 წლის 28 მარტის გაზეთ „ერთობის“ ცნობით, 29 მარტს ქართული კლუბის დარბაზში ქართველ მსახიობთა დასს ეფემია მესხის მონაწილეობით უნდა წარმოედგინა ალექსანდრე სუმბათაშვილის ისტორიული დრამა „ღალატი“.
1918 წლის 28 მარტის „ერთობაში“ დაბეჭდილ პოდპორუჩიკ დომენტი დ. შარაშიძის წერილში „თავდაცვა გარეშე მტრისაგან“ ნათქვამია, რომ იგი 1905 წლიდან სოციალ-დემოკრატიულ პარტიაში მუშაობდა, იყო მასწავლებელი გურიაში და თავიდანვე ბოლშევიკების ჯგუფს ეკუთვნოდა; 1915 წელს გაიწვიეს სამხედრო სამსახურში. მაგრამ დღეს იდეური ბრძოლა აღარ არის და მოუწოდებს, შექმნან ერთიანი სოციალ-დემოკრატიული პარტია თავისუფლების შესანარჩუნებლად, დაიცვან საზღვრები ოსმალეთისგან.
1918 წლის 30 მარტს თბილისიდან სამტრედიაში მატარებლით ჯარისკაცთა და მუშათა დეპუტატების საბჭოს თავმჯდომარე ნოე ჟორდანია და კავკასიის არმიის მთავარსარდალი ევგენი ლებედინსკი ჩავიდნენ, შტაბის უმაღლეს მოსამსახურეთა თანხლებით. ბათუმიდან ჩამოვიდა ბათუმის ციხის კომენდანტი (გენერალური მდივანი). თათბირი ნოე ჟორდანიას რონოდაში გაიმართა.
1918 წლის 30 მარტს გენერალი გიორგი მაზნიაშვილი სამტრედიაში მიიწვიეს და დანიშნეს შემომვლელი რაზმის უფროსად, რომელსაც სადგურ ჩაქვიდან ხეობა უნდა გაევლო, ასულიყო მაღლობზე,რომელიც მიდიოდა სამების ფრონტისაკენ და ყველა საშუალებით შეეშალა ხელი ოსმალებისათვის, რათა მათ არ დაეკავებინათ სამების ფრონტი.
1918 წლის 30 მარტისათვის სამტრედიაში იყო პარტიზანული ფედერალისტური რაზმი არჩილ ფურცელაძის მეთაურობით. რაზმი შედგებოდა 90 შეიარაღებული კაცისა და 4 ტყვიამფრქვევისაგან, ასევე იყო ბატარეა, რომელსაც ხელმძღვანელობდა კაპიტანი სერგო კარგარეთელი.
1918 წლის 30 მარტს შემომვლელი რაზმის უფროსად დანიშვნის შემდეგ გიორგი მაზნიაშვილმა ბათუმის ოსმალებისგან დასაცავად ჩაქვის გავლით სამების ფრონტის დაკავების ბრძანება მიიღო.
1918 წლის 30 მარტს 20 საათსა და 30 წუთზე აკაკი ჩხენკელი სწერს წერილს ტრაპიზონიდან ბათუმის კომენდანტს მთავრობის მეთაურ ევ. გეგეჭკორისათვის გადასაცემად, რომელშიც მოითხოვს ოფიციალურ პასუხს სადავო ტერიტორიებთან დაკავშირებით, ვინაიდან დაყოვნებას შეეძლო გამოეწვია საომარი მოქმედებების განახლება. დოკუმენტის სისწორეს ადასტურებს მ. თუმანოვი.
1918 წლის 30 მარტს აკაკი ჩხენკელი სწერს წერილს ბათუმის სიმაგრის კომენდანტს, რომელშიც ატყობინებს, რომ სროლა თურქეთის მხრიდან შეწყდება 21 საათსა და 30 წუთზე. ითხოვს დაუყოვნებლივ კატერს სურსათით, აგრეთვე დეტალურ ცნობებს თავდაცვის განსაკუთრებული დადგენილებების პაკეტის შესახებ. დოკუმენტის სისწორეს ადასტურებს მ. თუმანოვი.
1918 წლის 30 მარტს 11 საათზე აკაკი ჩხენკელი სწერს წერილს ტრაპიზონიდან ბათუმში მთავრობის თავმჯდომარე ევ. გეგეჭკორისათვის გადასაცემად, რომელშიც მოითხოვს ოფიციალური ნაბიჯების დადასტურებას სადავო ტერიტორიებთან დაკავშირებით ან დელეგაციის გაწვევას. დოკუმენტის სისწორეს ადასტურებს მ. თუმანოვი.
1918 წლის 30 მარტს 12 საათზე აკაკი ჩხენკელი სწერს ბათუმის სიმაგრის კომენდანტსა და მინისტრ რამიშვილს წერილს, რომელშიც ატყობინებს, რომ ვეჰიბ-ფაშა არ არის თანახმა ვადის გახანგრძლივებაზე, რის გამოც შესაძლებელია ბრძოლების განახლება. დაგვიანებაზე თვითონ ყოველგვარ პასუხისმგებლობას იხსნის. დოკუმენტის სისწორეს ადასტურებს მ. თუმანოვი.