1918 წლის 21 ივნისს შრომის სამინისტრომ ლეონ ოგანესის ძე ელბაქიანცი მარგანეცის მწარმოებლებსა და მუშებს შორის კონტრაქტის საკითხების განსახილველად ფოთში გააგზავნა.
1918 წლის 21 ივნისს ტრამვაის პროფკავშირების თავმჯდომერე ტრივუსი მონაწილეობდა შრომის სამინისტროში გამართულ სხდომაზე, სადაც მშრომეთა დასაქმება-დათხოვნის შესახაებ დეკრეტის გადახედვა განიხილებოდა.
1918 წლის 21 ივნისს ბელგიის ქუჩა N5 მცხოვრები მოქალაქე კონსტანდოვი შრომის სამინისტროში დაიბარეს.
1918 წლის 21 ივნისს შრომის სამინისტრო სახელმწიფო ბანკს ა. ი. ბუშმანსთვის ნაღდი ანგარიშით 500 რუბლის გამოყოფას სთხოვდა.
1918 წლის 27 ივნისს გზათა სამინისტროს ლიკვიდაციის განყოფილების უფროსს ინჟინერ ლაშს შრომის სამინისტროდან ბათუმი-ტრაპეზუნდის რკინიგზის მშრომელთა სიისა და მათზე გაცემული თანხის დოკუმენტაციის წარდგენა სთხოვეს.
1918 წლის 22 ივნისს შრომის სამინისტროს საქმისმწარმოებელი საზოგადოება ,,ურაჟაის" აკოფ კარაპეტოვისთვის 2 თვის ხელფასის უკაონოდ დაკავებისთვის ახსნა- განმარტებას სთხოვს.
1918 წლის 24 ივნისს ფინანსთა სამინისტროს რკინიგზის ანგარიშგების ხელმძღვანელს დ. ვ. ცინცაძეს შრომის სამინისტრო კონტრაქტორების ანაზღაურების შესახებ საკითხის განხილვაზე იწვევდა.
1918 წლის 25 ივნისს შრომის სამინისტროს ქუთაისის გუბერნიის წარმომადგენლობა სახელმწიფო ბანკს ირაკლი ჩაკვეტაძისთვის მშრომელთა დავალიანების გასასტუმრებლად 121 397.33 რუბლის გამოყოფას სთხოვდა.
1918 წლის 25 ივნისს შრომის სამინისტრო ადვოკატ ტერ-გრიგორიანცს უწყებაში დილის 11 საათზე გამოცხადებას სთხოვს.
1918 წლის 28 ივნისს შრომის სამინისტრო კავკასიის ფრონტის მთავარ კონტროლიორს – ლებედევს უწყებაში გამართულ რკინიგზის მუშების ანაზღაურებასთან დაკავშირებულ კომისიის სხდომაზე წარმომადგენლების გაგზავნას სთხოვს.
1918 წლის 25 ივნისს შრომის სამინისტროს მთის განვითარების განყოფილებამ მოქალაქე კრახმალაევს პირადი მოხმარებისთვის ტექნიკა გადასცა.
1918 წლის 11 მაისს ვეჰიბ-მეჰმედიმ აკაკი ჩხენკელს მადლობის წერილი გაუგზავნა ბათუმში თურქი ტყვეების დასაცავად გენერალ ნაზარბეგოვის მიერ გატარებული ღონისძიებების გამო. დოკუმენტს ხელს აწერს ვეჰიბ-მეჰმედი, სისწორეს ადასტურებს სონოზი.
1918 წლის მაისში საქართველოს რესპუბლიკის შრომის სამინისტრო სახელმწიფო ბანკის თბილისის განყოფილებას სწერდა, რომ ფასიანი ქაღალდები მხოლოდ სამინისტროს საქმისმწარმოებლის – ი. ა. გოლდმანის (შემცვლელები შეიძლება ყოფილიყვნენ ტარასი გრიგორის ძე აბაშიძე ან ნ. გ. ახმეტელოვა) ხელმოწერით იქნებოდა ძალაში.
1918 წლის 5 ნოემბერს გამოქვეყნებული საქართველოს პარლამენტის 56-ე სხდომის სტენოგრაფიული ანგარიშის თანახმად, საჯარო და კერძო სკოლებში საღვთო სჯულის გაუქმების კანონპროექტის შესახებ მოხსენება წაიკითხა ლეო ნათაძემ.
1918 წლის 12 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გრიგოლ რცხილაძე არ დაეთანხმა სერგო ჯაფარიძის წარმოდგენილ პროექტს კონსტიტუციის შესახებ.
1918 წლის 12 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი ლასხიშვილი. ესწრებოდნენ: ალექსანდრე ასათიანი, ჰაიდარ აბაშიძე, გიორგი გვაზავა, იესე ბარათაშვილი, გიორგი ჟურული, გრიგოლ რცხილაძე, სერგო ჯაფარიძე. მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი.
1918 წლის 12 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე სერგო ჯაფარიძემ დამსწრე საზოგადოებას წარუდგინა კონსტიტუციის ძირითადი დებულებები.
1918 წლის 12 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე სერგო ჯაფარიძემ განაცხადა, რომ საქართველოს საჭიროებებიდან გამომდინარე საუკეთესო მოწყობა ფედერაციული რესპუბლიკა იქნებოდა, რადგან ის სახელმწიფოთა შორის ძლიერ კავშირს უზრუნველყოფდა.
1918 წლის 12 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე სერგო ჯაფარიძემ ჩამოთვალა საკითხები, რომელიც აუცილებლად უნდა ყოფილიყო კავშირის განკარგვის ქვეშ: დემოკრატია, ქვეყნის ეკონომიკური გაძლიერება, საგარეო პოლიტიკა, სამხედრო რეფორმა, რკინიგზის მშენებლობა, ფოსტა-ტელეგრაფის რეფორმა და განათლება.
1918 წლის 12 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე პავლე საყვარელიძემ განაცხადა, რომ სერგო ჯაფარიძის ჩამოთვლილი საკითხები არ შეესაბამება ფედერაციული რესპუბლიკის პროექტს.
1918 წლის 12 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე პავლე საყვარელიძემ ფედერაციული წყობა შვეიცარიის მაგალითზე განიხილა.
1918 წლის 12 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე პავლე საყვარელიძემ განაცხადა, რომ ამიერკავკასია არ არის ფედერაციული რესპუბლიკის ნიშის ქვეშ ყოფნისთვის მზად, რადგან კულტურული ღირებულებები განსხვავებულია ევროპულისაგან.
1918 წლის 12 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე პავლე საყვარელიძემ გამოთქვა აზრი, რომ საქართველოში უნდა არსებობდეს წარმომადგენლობითი პალატა, სადაც დეპუტატებს აირჩევს ხალხი და საკითხები უნდა წყდებოდეს ხმათა უმრავლესობით. თუ საკითხი შეეხება კონსტიტუციას, ასეთი საქმეების გადაწყვეტა უნდა მიენდოს პარლამენტს და ხალხს. გარდა ამისა, უზრუნველყოფილი და დაცული ინდა იყოს უმცირესობათა უფლებები.
1918 წლის 12 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გრიგოლ რცხილაძემ განმარტა ფედერაციული და კონფედერაციული წყობა. მისი აზრით, კონფედერაციას, ფედერაციისგან განსხვავებით, სახელმწიფოებრივი უფლება არ აქვს. კონფედერაციის საფუძველი არის შეთანხმება შემადგენელი ერთეულებისა, ხოლო ფედერაციის – საკუთარი უფლება, ნება და სუვერენიტეტი.
1918 წლის 12 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი ლასხიშვილი; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, გრიგოლ ვეშაპელი და პავლე საყვარელიძე, მდივანი – ილია ზურაბიშვილი.