1880 წლიდან ილია ჭავჭავაძე იყო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის თავმჯდომარე.
1903 წელს ივანე ფელიქსის ძე თხორჟევსკი იყო ქართულიდან რუსულ ენაზე მთარგმნელი.
1887 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობაში არჩეული ანასტასია თუმანიშვილი-წერეთელი ამ თანამდებობაზე 9 წელიწადზე მეტხანს მუშაობდა.
1921 წელს ირკვევა, რომ სოფიო ენიკოლოფოვი მეფისნაცვალთან მსახურობდა თარჯიმნად.
1936 წელს ფავრის პანსიონში რუსულ ლიტერატურას ასწავლიდა ყოფილი კიევის უნივერსიტეტის პროფესორი იუშკოვი.
1917 წლის თებერვლის რევოლუციის შემდეგ ნოე რამიშვილი ქართველი სოციალ-დემოკრატების მთავარ გაზეთ „ერთობას“ რედაქტორობდა.
1917 წლის ნოემბრიდან ნოე რამიშვილი ეროვნულ საბჭოში სამხედრო კომისიას ხელმძღვანელობდა.
1903 წელს ნოე რამიშვილი საქართველოში დაბრუნების შემდეგ ძირითადად ბათუმის სოციალ-დემოკრატიულ მუშათა პარტიულ ორგანიზაციაში მუშაობდა.
1897 წელს მედიცინის დოქტორი ალექსანდრე ანდრიას ძე პავლოვსკი თბილისის მიხაილოვის საავადმყოფოს მთავარ ექიმად მუშაობდა.
1936 წლის 8 მარტს ეკატერინე რევაზის ასული გაბაშვილის მიერ დაწერილი ავტობიოგრაფიიდან ირკვევა, რომ გრიგოლ ვასილის ძე ჩარკვიანი იყო მესტამბე.
1867-1873 წლებში სოფრომ მგალობლიშვილის მასწავლებელი თბილისის სასულიერო სემინარიაში სწავლის დროს იყო გიორგი ნიკოლოზის ძე იოსელიანი (წყალტუბელი).
1867-1873 წლებში სოფრომ მგალობლიშვილის თბილისის სასულიერო სემინარიაში სწავლის პერიოდში, სემინარიის მზრუნველი იყო დავით სარაჯიშვილის მამა, ზაქარია დავითის ძე სარაჯიშვილი.
1874 წლის 16 იანვარს გორის სასულიერო სასწავლებელში მასწავლებლის თანამდებობაზე დამტკიცებული სოფრომ მგალობლიშვილი უმეტესად ქართულ ენას ასწავლიდა სასწავლებელში.
1881 წელს, კიევის სასულიერო აკადემიის დამთავრების შემდეგ, ნიკო ლომოური თბილისის სათავადაზნაურო სასწავლებლის გამგედ დაინიშნა.
1884 წელს ნიკო ლომოური გორის საოსტატო სემინარიაში ქართული ენის მასწავლებლად მსახურობდა.
1882 წელს მარიამ ორბელიანი აირჩიეს ქართულ ვაჟთა (სათავადაზნაურო) სკოლის კომიტეტის წევრად.
1917 წლამდე მარიამ ორბელიანი იყო ქართულ ვაჟთა სკოლის კომიტეტის თავმჯდომარე და სწორედ მისი ინიციატივით გაიხსნა სასწავლებელში უფასო სასადილო ღარიბი მოწაფეებისათვის.