1880 წლიდან ილია ჭავჭავაძე იყო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის თავმჯდომარე.
1903 წელს ივანე ფელიქსის ძე თხორჟევსკი იყო ქართულიდან რუსულ ენაზე მთარგმნელი.
1880 წელს ანასტასია თუმანიშვილი მუშაობდა გაზეთში „დროება“.
1887 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობაში არჩეული ანასტასია თუმანიშვილი-წერეთელი ამ თანამდებობაზე 9 წელიწადზე მეტხანს მუშაობდა.
1921 წელს მიხეილ ბირთველის ძე თუმანიშვილი იყო მწერალი და მთარგმნელი.
1921 წელს ირკვევა, რომ ვართან ენიკოლოფოვი იყო პოლკოვნიკი.
1921 წელს ირკვევა, რომ სოფიო ენიკოლოფოვი მეფისნაცვალთან მსახურობდა თარჯიმნად.
1936 წელს ფავრის პანსიონში რუსულ ლიტერატურას ასწავლიდა ყოფილი კიევის უნივერსიტეტის პროფესორი იუშკოვი.
1936 წელს იუშკოვი იყო რუსული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი თბილისში.
1936 წელს იუშკოვი იყო კიევის უნივერსიტეტის პროფესორი.
1917 წლის თებერვლის რევოლუციის შემდეგ ნოე რამიშვილი ქართველი სოციალ-დემოკრატების მთავარ გაზეთ „ერთობას“ რედაქტორობდა.
1903 წელს ნოე რამიშვილი საქართველოში დაბრუნების შემდეგ ძირითადად ბათუმის სოციალ-დემოკრატიულ მუშათა პარტიულ ორგანიზაციაში მუშაობდა.
1936 წელს ივანე რამაზის ძე თარხნიშვილი (თარხან-მოურავი) იყო ფიზიოლოგი.
1936 წლის 8 მარტს ეკატერინე რევაზის ასული გაბაშვილის მიერ დაწერილი ავტობიოგრაფიიდან ირკვევა, რომ გრიგოლ ვასილის ძე ჩარკვიანი იყო მესტამბე.
1867-1873 წლებში სოფრომ მგალობლიშვილის თბილისის სასულიერო სემინარიაში სწავლის პერიოდში, სემინარიის მზრუნველი იყო დავით სარაჯიშვილის მამა, ზაქარია დავითის ძე სარაჯიშვილი.
1874 წლის 16 იანვარს გორის სასულიერო სასწავლებელში მასწავლებლის თანამდებობაზე დამტკიცებული სოფრომ მგალობლიშვილი უმეტესად ქართულ ენას ასწავლიდა სასწავლებელში.
1881 წელს, კიევის სასულიერო აკადემიის დამთავრების შემდეგ, ნიკო ლომოური თბილისის სათავადაზნაურო სასწავლებლის გამგედ დაინიშნა.
1884 წელს ნიკო ლომოური გორის საოსტატო სემინარიაში ქართული ენის მასწავლებლად მსახურობდა.
1884 წელს ნიკო ლომოური გორის ქალთა გიმნაზიაში ქართული ენის მასწავლებელი იყო.
1882 წელს მარიამ ორბელიანი აირჩიეს ქართულ ვაჟთა (სათავადაზნაურო) სკოლის კომიტეტის წევრად.
მარიამ ორბელიანი ქართულ ვაჟთა სკოლის კომიტეტში მსახურობდა 1882-1917 წლებში.
1917 წლამდე მარიამ ორბელიანი იყო ქართულ ვაჟთა სკოლის კომიტეტის თავმჯდომარე და სწორედ მისი ინიციატივით გაიხსნა სასწავლებელში უფასო სასადილო ღარიბი მოწაფეებისათვის.