1955-1968 წლებში პეტრე ბახტურიძე განაგებდა საქართველოს სახელმწიფო ფილარმონიის ლიტერატურულ ნაწილს.
იონა მეგრელიძე იყო 1921 წელს ჩამოყალიბებული საქართველოს პროლეტარ მწერალთა ასოციაციის ერთ-ერთი ორგანიზატორი და ხელმძღვანელი.
1946 წელს ალექსანდრე ბარამიძე აირჩიეს რსსრ უმაღლესი სკოლების პროფკავშირის პრეზიდიუმის წევრად.
1921-25 წლებში ალექსანდრე ბარამიძე იყო განათლების მუშაკთა პროფკავშირის საქმეთა მმართველი.
1918 წლის 10 ოქტომბრის გაზეთში „Грузия“ დაიბეჭდა სტატია „მუსულმანები საქართველოს პარლამენტში“. სტატიიდან ირკვევა, რომ მუსულმანთა ეროვნული საბჭოს მიერ საქართველოს პარლამენტში წარგზავნილი აბდურაჰიმ ახვერდოვი რუსეთის პირველი სახელმწიფო დუმის დეპუტატი ყოფილა.
1918 წლის 10 ოქტომბრის გაზეთში „Грузия“ დაიბეჭდა სტატია „მუსულმანები საქართველოს პარლამენტში“, რომლის თანახმად მუსულმანთა ეროვნული საბჭოს მიერ საქართველოს პარლამენტში წარგზავნილი აბდურაჰიმ ახვერდოვი სადაზღვევო საზოგადოებაში „Надежда“ მსახურობდა.
1918 წლის 10 ოქტომბრის გაზეთიდან „Грузия“ ირკვევა, რომ აბდურაჰიმ ბეი ახვერდოვი ჟურნალისტურ საქმიანობას ეწეოდა.
1918 წლის 10 ოქტომბრის გაზეთიდან „Грузия“ ირკვევა, რომ აბდურაჰიმ ბეი ახვერდოვი ზაქათალაში საოლქო კომისარი იყო.
1918 წლის 10 ოქტომბრის გაზეთი „Грузия“ წერს აბდურაჰიმ ბეი ახვერდოვის ბორჩალოში საოლქო კომისრად დანიშნვნის შესახებ.
1918 წლის 10 ოქტომბრის გაზეთიდან „Грузия“ ირკვევა, რომ აბდულ აზიზ შარიფოვი პარტიული ორგანოს „Гяладжак“ (მომავალი) ერთ-ერთი რედაქტორი იყო.
1918 წლის 10 ოქტომბრის გაზეთ „Грузия“-ში დაბეჭდილი სტატიის „მუსულმანები საქართველოს პარლამენტში“ მიხედვით, მუსულმანთა ეროვნული საბჭოს მიერ საქართველოს პარლამენტში წარგზავნილი ჰუსეინ ჰასან ზადე თბილისის დაწყებითი სასწავლებლის პედაგოგი იყო.
1886 წლის 19 ნოემბრის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ალექსანდრე სონნიკოვი ჯარისკაცი იყო.
1945-49 წლებში ალექსანდრე ბარამიძე იყო თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პრორექტორი.
1943 წელს ალექსანდრე ბარამიძე იყო მეცნიერებათა აკადემიის რუსთაველის სახელობის ენისა და ლიტერატურის ინსტიტუტის განყოფილების გამგე.
1918 წლის 10 ოქტომბრის გაზეთიდან „Грузия“ ირკვევა, რომ ჰუსეინ ჰასან ზადე ამიერკავკასიის სასულიერო სამმართველოს მდივნის მოადგილე იყო.
1918 წლის 10 ოქტომბრის გაზეთიდან „Грузия“ ირკვევა, რომ ჰუსეინ ჰასან ზადე დუმაში თარჯიმნად მსახურობდა.
1918 წლის 10 ოქტომბრის გაზეთიდან „Грузия“ ირკვევა, რომ ედუარდ ნაპრავნიკი იყო კომპოზიტორი.
1897 წლის 8 მაისს ფოსტა-ტელეგრაფის კანტორა სურამიდან ხაშურში გადაიტანეს. თანამშრომელთა ნაწილიც ხაშურში გადავიდა სამუშაოდ. მათ შორის იყო ფოსტა-ტელეგრაფის კანტორის უფროსი ალექსანდრე სიმონის ძე მაჭარაშვილი.
1897 წლის 16 მარტის „ცნობის ფურცლიდან” ვიგებთ, რომ სიმონ დავითის ძე გუგუნავა ოზურგეთის მაზრის თავად-აზნაურთა წინამძღოლი იყო.
1897 წლის 27 მარტის „ცნობის ფურცლიდან” ვიგებთ, რომ ერევნის ოლქის სასამართლოს ბრალმდებლის მოადგილე სტრადომსკი ქუთაისის ოლქის სასამართლოში იმავე თანამდებობაზე გადაიყვანეს.
1897 წლის 27 მარტის „ცნობის ფურცლიდან” ვიგებთ, რომ ვერის წმინდა ნიკოლოზის საეკლესიო-სამრევლო სკოლის შენობაში საკვირაო სკოლა გაიხსნა. სკოლის გამგედ სოლომონ ანდრიას ძე ელიოზიშვილი დანიშნეს.