1906 წლის 7 აპრილს ილია ჭავჭავაძე 61 ხმით 17-ის წინააღმდეგ პეტერბურგის სახელმწიფო საბჭოში საქართველოს თავადაზნაურობის წარმომადგენლად აირჩიეს.
1905 წელს ილია ჭავჭავაძე დაესწრო თბილისის სათავადაზნაურო-საადგილმამულო ბანკის რწმუნებულთა კრებას, რომლის დასასრულებისას განაცხადა, რომ ბანკის გამგეობის თავმჯდომარის თანამდებობიდან წასვლა გადაწყვიტა. მოვალეობის შემსრულებლად დარჩა ანტონ ფურცელაძე.
1905 წელს ილია ჭავჭავაძე მიიწვიეს ქალაქის საბჭოს ხმოსანთა საგანგებო კრებაზე, რომელზეც განიხილეს ბაქოში მომხდარი დაპირისპირება სომხებსა და აზერბაიჯანელებს შორის და ილია მთავარმართებლის მოვალეობის შემსრულებელ იაკობ მალამასთან წარსაგზავნ დეპუტაციაში აირჩიეს.
1905 წელს ილია ჭავჭავაძე სათავადაზნაურო-საადგილმამულო ბანკის შენობაში თავმჯდომარეობდა მაჰმადიანთა და მართლმადიდებელ ქართველთა კრებას, რომელზეც განიხილეს სომეხ-თათართა უთანხმოების საკითხები და დასახეს მათი შერიგებისა და მშვიდობიანი თანაარსებობის გზები.
1894 წლის 25 მაისს თბილისის საადგილმამულო ბანკის კრებაზე ბანკის გამგეობის თავმჯდომარედ ისევ ილია ჭავჭავაძე აირჩიეს.
1881 წლის 25 ნოემბერს კავკასიის საცენზურო კომიტეტმა მეფისნაცვლის მთავარ სამმართველოს აცნობა, რომ თანახმა იყო ჟურნალ „ივერიის“ თანარედაქტორად ივანე მაჩაბელი დანიშნულიყო.
1904 წელს ილია ჭავჭავაძე თავმჯდომარეობდა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომას, რომელზეც მიიღეს დადგენილება, საზოგადოების 25 წლის იუბილეს აღსანიშნავად კიდევ ერთი სკოლა და ბიბლიოთეკა დაარსებულიყო.
1874-1902 წლებში ლევ ლევის ძე მარკოვი თბილისის კლასიკური გიმნაზიის დირექტორი იყო.
1906 წლის 20 თებერვალს თბილისის სათავადაზნაურო ბანკის წევრთა კრებაზე ილია ჭავჭავაძე სამი წლით ბანკის პირველი ჯგუფის რწმუნებულად აირჩიეს.
1906 წელს მოსე ოტიას ძე მემარნიშვილი საგურამოში ილია ჭავჭავაძის მოურავად მუშაობდა.
1894 წლის 25 მაისს თბილისის საადგილმამულო ბანკის კრებაზე კონსტანტინე ნიკოლოზის ძე ფურცელაძე დამფასებელი კომისიის თავმჯდომარედ აირჩიეს.
1881 წლის 3 სექტემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ალექსანდრე სარაჯიშვილი საზოგადოების საქმისმწარმოებლად აირჩიეს.
1927 წელს ფოსტა-ტელეგრაფიის სახალხო კომისარიატის რწმუნებულად კვანტალიანის დაინიშვნას ხელი მოაწერეს ამიერკავკასიის სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარემ, მამია ორახელაშვილმა და მისმა მოადგილეებმა – მირზა დაუდ გუსეინოვმა და სარქის ლუკაშინმა.
1903 წელს ილია ჭავჭავაძე თავადაზნაურობის კრებაზე საშუალო სამეურნეო სასწავლებლის დასაარსებლად შექმნილ კომისიაში აირჩიეს.
1881 წლის 2 მაისს ილია ჭავჭავაძე თბილისის საოლქო სასამართლოს დადგენილებით ნაფიცი ვექილის მოვალეობისგან გაათავისუფლეს.
1925-1932 წლებში დავით გაჩეჩილაძე მუშაობდა ჭიათურის შავი ქვის მაღაროებში ტექნიკ ნორმადარად.
1942-1943 წლებში გიორგი ნახუცრიშვილი იყო საქართველოს მწერალთა კავშირის შემოქმედებითი სახლის დირექტორი.