1906 წლის 7 აპრილს ილია ჭავჭავაძე 61 ხმით 17-ის წინააღმდეგ პეტერბურგის სახელმწიფო საბჭოში საქართველოს თავადაზნაურობის წარმომადგენლად აირჩიეს.
1905
1905 წელს ილია ჭავჭავაძე დაესწრო თბილისის სათავადაზნაურო-საადგილმამულო ბანკის რწმუნებულთა კრებას, რომლის დასასრულებისას განაცხადა, რომ ბანკის გამგეობის თავმჯდომარის თანამდებობიდან წასვლა გადაწყვიტა. მოვალეობის შემსრულებლად დარჩა ანტონ ფურცელაძე.
1901
1901 წლიდან ვასილი ლვოვის ძე ველიჩკო „რუსსკი ვესტნიკის“ რედაქტორი იყო.
1905 წელს ილია ჭავჭავაძე მიიწვიეს ქალაქის საბჭოს ხმოსანთა საგანგებო კრებაზე, რომელზეც განიხილეს ბაქოში მომხდარი დაპირისპირება სომხებსა და აზერბაიჯანელებს შორის და ილია მთავარმართებლის მოვალეობის შემსრულებელ იაკობ მალამასთან წარსაგზავნ დეპუტაციაში აირჩიეს.
1905 წელს ილია ჭავჭავაძე სათავადაზნაურო-საადგილმამულო ბანკის შენობაში თავმჯდომარეობდა მაჰმადიანთა და მართლმადიდებელ ქართველთა კრებას, რომელზეც განიხილეს სომეხ-თათართა უთანხმოების საკითხები და დასახეს მათი შერიგებისა და მშვიდობიანი თანაარსებობის გზები.
1894
1894 წლის 25 მაისს თბილისის საადგილმამულო ბანკის კრებაზე ბანკის გამგეობის თავმჯდომარედ ისევ ილია ჭავჭავაძე აირჩიეს.
1881
1881 წლის 25 ნოემბერს კავკასიის საცენზურო კომიტეტმა მეფისნაცვლის მთავარ სამმართველოს აცნობა, რომ თანახმა იყო ჟურნალ „ივერიის“ თანარედაქტორად ივანე მაჩაბელი დანიშნულიყო.
1904
1904 წელს ილია ჭავჭავაძე თავმჯდომარეობდა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომას, რომელზეც მიიღეს დადგენილება, საზოგადოების 25 წლის იუბილეს აღსანიშნავად კიდევ ერთი სკოლა და ბიბლიოთეკა დაარსებულიყო.
1874
1874-1902 წლებში ლევ ლევის ძე მარკოვი თბილისის კლასიკური გიმნაზიის დირექტორი იყო.
1906 წლის 20 თებერვალს თბილისის სათავადაზნაურო ბანკის წევრთა კრებაზე ილია ჭავჭავაძე სამი წლით ბანკის პირველი ჯგუფის რწმუნებულად აირჩიეს.
1906 წელს მოსე ოტიას ძე მემარნიშვილი საგურამოში ილია ჭავჭავაძის მოურავად მუშაობდა.
1894 წლის 25 მაისს თბილისის საადგილმამულო ბანკის კრებაზე კონსტანტინე ნიკოლოზის ძე ფურცელაძე დამფასებელი კომისიის თავმჯდომარედ აირჩიეს.
1894 წლის 13 ივლისს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ექიმი გრიგოლ იოსების ძე ვოლსკი ბათუმის სკოლის მზრუნველად აირჩიეს.
1903
1903 წელს ილია ჭავჭავაძე თბილისის ოლქის საპატიო მოსამართლედ დაინიშნა.
1864
1864 წელს ილია ჭავჭავაძე მეფისნაცვლის სამმართველომ გამოიძახა და ქუთაისიდან თბილისში გაემგზავრა. თბილისის გუბერნიაში ბატონყმობის გაუქმების გამოცხადების გამო ილია აღმოსავლეთ საქართველოში გადაიყვანეს სამუშაოდ.
1881 წლის 3 სექტემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ალექსანდრე სარაჯიშვილი საზოგადოების საქმისმწარმოებლად აირჩიეს.
1894 წლის 12 მაისს ნიკოლოზ დავითის ძე ანდრონიკაშვილი თბილისის საადგილმამულო ბანკის წევრთა საერთო კრების თავმჯდომარედ აირჩიეს.
1881 წელს ანტონ ნაკაშიძე გურიის სკოლების მზრუნველი იყო.
1927
1927 წელს ფოსტა-ტელეგრაფიის სახალხო კომისარიატის რწმუნებულად კვანტალიანის დაინიშვნას ხელი მოაწერეს ამიერკავკასიის სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარემ, მამია ორახელაშვილმა და მისმა მოადგილეებმა – მირზა დაუდ გუსეინოვმა და სარქის ლუკაშინმა.
1903 წელს ილია ჭავჭავაძე თავადაზნაურობის კრებაზე საშუალო სამეურნეო სასწავლებლის დასაარსებლად შექმნილ კომისიაში აირჩიეს.
1881 წლის 2 მაისს ილია ჭავჭავაძე თბილისის საოლქო სასამართლოს დადგენილებით ნაფიცი ვექილის მოვალეობისგან გაათავისუფლეს.
1890
1890-იან წლებში წლებში ალექსანდრე ნიკიტინი გაზეთ „ივერიის“ თანამშრომელი იყო.
1925
1925-1932 წლებში დავით გაჩეჩილაძე მუშაობდა ჭიათურის შავი ქვის მაღაროებში ტექნიკ ნორმადარად.
1942
1942-1943 წლებში გიორგი ნახუცრიშვილი იყო საქართველოს მწერალთა კავშირის შემოქმედებითი სახლის დირექტორი.
1923
1923-1926 წლებში ვიქტორ გაბესკირია იყო გაზეთ „ფუხარას” ლიტმუშაკი ბათუმში.