1928-1933 წლებში ვიქტორ გაბესკირია იყო გაზეთ „წითელარმიელის” ლიტერატურული განყოფილების გამგე თბილისში.
1933-1936 წლებში ვიქტორ გაბესკირია იყო გაზეთ „მუშას” ლიტერატურული განყოფილების გამგე თბილისში.
1942-1943 წლებში ვიქტორ გაბესკირია იყო რადიოკომიტეტის ლიტერატურულ-დრამატული სექციის უფროსი რედაქტორი.
1947 წელს ვიქტორ გაბესკირია იყო საქართველოს მწერალთა კავშირის დრამატულ სექციაში დრამსექციის თავმჯდომარე.
1903 წელს ილია ჭავჭავაძე თბილისის სათავადაზნაურო-საადგილმამულო ბანკის რწმუნებულთა წლიურ კრებაზე კენჭისყრის გარეშე აირჩიეს გამგეობის თავმჯდომარედ.
1881 წლის 23 აპრილს ილია ჭავჭავაძემ თბილისის საოლქო სასამართლოს ნაფიცი ვექილის თანამდებობიდან გათავისუფლება სთხოვა.
1867 წელს თბილისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა კრებაზე ილია ჭავჭავაძე აირჩიეს თბილისის სათავადაზნაურო-საადგილმამულო ბანკის წესდების შემდგენელი კომიტეტის წევრად თელავის მაზრიდან.
1906 წელს სერგო დავითის ძე ჯაფარიძე რუსეთის იმპერიის პირველი სახელმწიფო სათათბიროს დეპუტატი იყო.
1894 წელს გიორგი იორამის ძე თარხნიშვილი თბილისის სათავადაზნაურო ბანკის ერთ-ერთი დირექტორი იყო.
1978
1978 წელს გამოსული ჟურნალ „საისტორიო მოამბის“ 37-38-ე ტომის რედაქტორი იყო ა. მანელაშვილი.
1881 წლის 6 თებერვალს „ვეფხისტყაოსნის“ სარედაქციო კომისიის პირველი სხდომაზე ილია ჭავჭავაძე ტექსტის დამდგენი კომისიის თავმჯდომარედ აირჩიეს.
1872 წელს ილია ჭავჭავაძის ქვისლი დიმიტრი სტაროსელსკი ბაქოს გუბერნატორად დაინიშნა.
1868 წელს კავკასიის მეფისნაცვლის სამმართველოს ბრძანებით ილია ჭავჭავაძე დუშეთის სამომრიგებლო განყოფილების მომრიგებელ მოსამართლედ დაინიშნა.
1880 წელს ლევ ნიკოლოზის ძე მოძალევსკი კავკასიის საცენზურო კომიტეტის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი იყო.
1882 წელს ლევ ნიკოლოზის ძე მოძალევსკი კავკასიის საცენზურო კომიტეტის თავმჯდომარედ დაინიშნა.
1881 წლის 17 იანვარს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომამ დააკმაყოფილა იონა მეუნარგიას თხოვნა საზოგადოების მდივნის თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ.
1878-1901 წლებში კირილე პეტრეს ძე იანოვსკი კავკასიის სასწავლო ოლქის მზრუნველი იყო.
1881 წლის იანვარში ილია ჭავჭავაძე ქართული დრამატული ამხანაგობის პირველ სხდომაზე ამხანაგობის თავმჯდომარედ აირჩიეს.
1880 წლის 4 ნოემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ალექსანდრე ნანეიშვილი ბათუმის სკოლის მასწავლებლად აირჩიეს.
1863 წელს ილია ჭავჭავაძე იმერეთში ქუთაისის გენერალ-გუბერნატორის საგანგებო მინდობილობათა მოხელედ დაინიშნა.