1920 წლის 1-ელი თებერვლის გაზეთ „საქართველოს“ ცნობით, სიმონ ეფრემის ძე მეტრეველი შტაბსკაპიტანი იყო.
1892 წლის 4 იანვრის გაზეთ „ივერიის" ცნობით, ნიკოლოზ ავალიშვილი ქართული თეატრის რეჟისორი იყო.
1897 წლის 16 აპრილის „ცნობის ფურცლის” მიხედვით, სოფ. ხორშში ქურდობის მოსასპობად ხევისთავები ჰყავდათ დანიშნული. ხევისთავების მეთვალყურე და უფროსი იყო ამავე სოფლის მცხოვრები მიხეილ ლევანის ძე ჩიჩუა.
1897 წლის 8 მაისს გაზეთ „ცნობის ფურცელში“ გამოქვეყნდა ინფორმაცია საზოგადოებაში გავრცელებული ხმების შესახებ, რომ ილია ჭავჭავაძე ბანკში მუშაობას თავს ანებებდა.
1918 წლის 21 სექტემბრის გაზეთიდან „Грузия“ ირკვევა, რომ დიმიტრი გიორგის ძე აბხაზი საქართველოს ვაჭრობისა და მრეწველობის მინისტრის მოადგილე იყო.
1890-იანი წლების ბოლოს ბენედიქტე ბარკალაია ათონიდან საქართველოში დაბრუნდა და დავით გარეჯის მონასტრის წინამძღვარი გახდა.
1892 წლის 28 იანვარს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე საზოგადოების მდივნად ნიკოლოზ ვასილის ძე მთვარელიშვილი აირჩიეს.
1892 წლის 26 იანვარს ილია ჭავჭავაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის თავმჯდომარედ აირჩიეს.
1880-1886 წლებში ალექსი ბესარიონის ძე ჭიჭინაძე თბილისის სათავადაზნაურო სკოლის გამგე იყო.
1892 წლის 28 იანვარს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ხაზინადრად დიმიტრი ალექსანდრეს ძე ფავლენიშვილი აირჩიეს.
1892 წლის 28 იანვარს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე პარასკევა დადიან-ვიტგენშტეინისა თავმჯდომარის მოადგილედ აირჩიეს.
1902-1903 წლებში ალექსანდრე ივანეს ძე სარაჯიშვილი გაზეთ „ივერიის“ რედაქტორ-გამომცემელი იყო.
1870-იან წლებში დავით მელიქიშვილი რუსეთში, ნეჟნიგოროდის დრაგუნთა პოლკში მოხალისე ჯარისკაცად ჩაეწერა.
1876 წლის მაისში თბილისის სათავადაზნაურო ბანკის კრებაზე შეიქმნა კომისია, რომელსაც საკრედიტო ორგანიზაცია „პრიკაზის“ ვალების სათავადაზნაურო ბანკში გადასატანად მთავრობაში წარსადგენი განაცხადი უნდა შეედგინა. ილია ჭავჭავაძე ამ კომისიის წევრად აირჩიეს.
1876 წლის 19 მაისს ილია ჭაჭავაძე თბილისის სათავადაზნაურო ბანკის კრებაზე 131 ხმით 17-ის წინააღმდეგ ბანკის თავმჯდომარედ აირჩიეს.
1891 წლის 19 მაისს ივანე გიორგის ძე მაჩაბელმა უარი თქვა თბილისის სათავადაზნაურო-საადგილმამულო ბანკში მუშაობის გაგრძელებაზე.
1905 წელს დავით მელიქიშვილი თბილისის გუბერნიის მარშალი და რუსეთის მმართველთათვის ნდობით აღჭურვილი პირი იყო.
1891 წლის 19 მაისს ილია ჭავჭავაძე ხელახლა აირჩიეს თბილისის სათავადაზნაურო-საადგილმამულო ბანკის მმართველის თანამდებობაზე.