1897 წლის 27 აპრილს გაზეთ „ივერიაში“ დაიბეჭდა საქალაქო საბჭოს ხმოსნობის კანდიდატთა სია, მათ შორის დასახელებული იყო ილია ჭავჭავაძე.
1883 წლის 13 სექტემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებაზე სალომე მაღალაშვილი წინარეხის სკოლის მასწავლებლად დანიშნეს.
1889-1891 წლებში ნიკოლოზ ზაქარიას ძე ზიოროვი თბილისის სემინარიის რექტორი იყო.
1853-1856 წლებში დავით ალექსანდრეს ძე ჭავჭავაძე კახეთის დაცვას ხელმძღვანელობდა.
1875 წლის 16 ივლისს თბილისის საოლქო სასამართლოს საერთო კრებამ დააკმაყოფილა ილია ჭავჭავაძის თხოვნა, სასამართლო პალატის ნაფიც ვექილად მიეღოთ.
1875 წლის 19 ივლისს ილია ჭავჭავაძემ თბილისის საოლქო სასამართლოს პალატაში ნაფიც ვექილად დანიშვნის დამადასტურებელი მოწმობა მიიღო.
1883 წლის 18 მარტს დავით ავალიშვილი ქართული დრამატული საზოგადოების თავმჯდომარედ აირჩიეს.
1919-1928 წლებში მიხეილ სიმონის ძე შარაშიძე ბათუმის სკოლის დირექტორი იყო.
1883-1885 წლებში გიორგი დავითის ძე ქართველიშვილი გაზეთ „დროების“ გამომცემელი იყო.
1866-1887 წლებში დავით ციციშვილი ილია ჭავჭავაძის საგურამოს სახლის მოურავი იყო.
1874 წელს ილია ჭავჭავაძის ყვარლის მამულის მოურავი იყო მისი დისშვილი, გრიგოლ ნიკოლოზის ძე აფხაზი.
1882 წლის 12 ოქტომბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებაზე გიორგი ქართველიშვილი საზოგადოების ხაზინადრად აირჩიეს.
1905 წელს ბარონი ნოლდე რუსეთის მინისტრთა კომიტეტის საქმეთა მმართველი იყო.
1874 წლის 5 სექტემბერს გამართულ თბილისის გუბერნიის თავადაზნაურობის კრებაზე ილია ჭავჭავაძე 138 ხმით 12-ის წინააღმდეგ სათავადაზნაურო ბანკის მმართველად აირჩიეს.
1874 წლის 5 სექტემბერს გამართულ თბილისის გუბერნიის თავადაზნაურობის კრებაზე ალექსანდრე ესტატეს ძე ერისთავი და ალექსანდრე ზაალის ძე ჩოლოყაშვილი სათავადაზნაურო ბანკის დირექტორებად აირჩიეს.
1860-1896 წლებში გერასიმე მაქსიმეს ძე ქიქოძე იმერეთის ეპისკოპოსი იყო.
1887-1891 წლებში ალექსანდრე ექვთიმეს ძე ნებიერიძე გაზეთ „თეატრის“ რედაქტორ-გამომცემელი იყო.
1874 წელს პეტრე დუდაური ილია ჭავჭავაძის ყვარლის მამულის მოურავი იყო.
1879 წელს აქვსენტი ანტონის ძე ცაგარელი თბილისში შექმნილი მუდმივი ქართული თეატრის მსახიობი და დრამატურგი იყო.
1873 წელს ნიკო ნიკოლაძე გაზეთ „დროშის“ რედაქტორი იყო. გაზეთი პარიზში გამოდიოდა და ყველა ნომერი იწყებოდა ილია ჭავჭავაძის სიტყვებით: „თუმცა აწმყო არ გვწყალობს, მომავალი ჩვენია“.
1882 წლის 28 სექტემბერს იაკობ გოგებაშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თავმჯდომარედ აირჩიეს.
1874 წელს რევაზ ივანეს ძე ანდრონიკაშვილი თბილისის გუბერნიის თავადაზნაურობის წინამძღოლი იყო.
1891-1903 წლებში გიორგი მიხეილის ძე თუმანიშვილი გაზეთ „Новое обозрение“-ს რედაქტორი იყო.