1918 წელს საქართველოს ნაციონალური საბჭოს ფინანსური სექციის წინადადების თანახმად შეიქმნა ქართველ ვაჭართა 39-კაციანი კომიტეტი. კომიტეტის სხდომაზე გადაწყდა აერჩიათ პრეზიდიუმი და აღმასრულებელი კომიტეტი. პრეზიდიუმის თავმჯდომარედ აირჩიეს იასონ ლორთქიფანიძე. არჩეულ პირებს საქართველოს სავაჭრო მდგომარეობის შესწავლა დაევალათ.
1888 წლის 2 აპრილის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, სატეხნიკო საზოგადოების თავმჯდომარე ბოდესლავ სტატკოვსკი იყო.
გაზეთი „ივერია“ იუწყება, რომ 1888 წლის 27 მარტს ქუთაისის ბანკის საურთიერთო ნდობის საზოგადოების კრებაზე ბანკის დირექტორად კირილე ლორთქიფანიძე აირჩიეს.
1888 წლის 3 აპრილის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ნიკოლოზ იაკინთეს ძე ალექსი-მესხიშვილი ახალციხის მაზრის უფროსი იყო.
1888 წლის 7 აპრილის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, სვიმონ პავლეს ძე გოგლიჩიძე გორის სასულიერო სასწავლებელში გალობის პედაგოგად დანიშნეს.
1888 წლის 7 აპრილის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, პეტრე იასნიცკი ყოფილი კაპიტანი იყო.
1888 წლის 9 აპრილის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ლინევიჩი მომრიგებელ-მოსამართლე იყო.
1888 წლის 10 აპრილის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ილია ჭავჭავაძემ თბილისის სათავადაზნაურო ბანკის თავმჯდომარის თანამდებობა დატოვა.
1897 წლის 17 სექტემბრის „ცნობის ფურცლიდან“ ვიგებთ, რომ ლეჩხუმის მაზრის სამმართველოს მდივანი მ. ი. ავალიანი რედუტ-კალეს ნაწილის ბოქაულად გადაიყვანეს.
1918 წლის 1-ლი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს თბილისის კანცელარიის ბრძანებით მეხუთე რაიონის სასმელის კონტროლიორი ვლადისლავ მალიშევსკი იმავე რაიონის ბუღალტრად დაინიშნა.
1918 წლის 1-ელი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს თბილისის კანცელარიის ბრძანებით, სასმელის უფროსი კონტროლიორი ვასილი ჩერნიავსკი ზედამხედველის უმცროს დამხმარედ დაინიშნა.
1918 წლის 1-ლი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს თბილისის კანცელარიის ბრძანებით მეოთხე რაიონის თამბაქოს უფროსი კონტროლიორი ნიკოლოზ ბელოზაროვი მეოთხე რაიონის ბუღალტრად დაინიშნა.
1918 წლის 1-ლი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს თბილისის კანცელარიის ბრძანებით თბილისის მეორე რაიონის სასმელის უფროსი საშტატო კონტროლიორი სერგეი კულიკი მეოთხე რაიონის ბუღალტრად დაინიშნა.
1918 წლის 1-ლი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს კანცელარიის უფროსი ზედამხედველის დამხმარე იაკობ რეინფილდი ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს ბუღალტრად დაინიშნა.
1918 წლის 1-ლი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს თბილისის კანცელარიის ბრძანებით პირველი რაიონის სასმელის კონტროლიორები კონსტანტინე სანოვი და მიხეილ კუზმინი იმავე რაიონის ბუღალტრებად დაინიშნენ.
1918 წლის 1-ლი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს თბილისის კანცელარიის განცხადებით მეორე რაიონის სასმელის უფროსი კონტროლიორი დომენტი პოდუბნი მესამე რაიონის ბუღალტრად დაინიშნა.
1918 წლის 1-ლი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს თბილისის კანცელარიის განცხადებით მეორე რაიონის თამბაქოს აქციზის უფროსი კონტროლიორი ალექსანდრე კოჩინევი და იმავე რაიონის უმცროსი სასმელის კონტროლიორი დავით ყიფიანი მეორე რაიონის ბუღალტრებად დაინიშნენ.
1918 წლის 1-ლი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს კანცელარიის მეორე რაიონის ბუღალტერი ტიგრან კნუნი ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს ზედამხედველის უფროს დამხმარედ დაინიშნა.
1918 წლის 1-ელი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს კანცელარიის მეორე რაიონის სასმელის საშტატო განყოფილების უფროსი კონტროლიორი სიმონ თაყაიშვილი იმავე რაიონის ზედამხედველის დამხმარედ დაინიშნა.
1918 წლის 1-ელი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს თბილისის კანცელარიის ბუღალტერი პავლე ლეონტიევი მეოთხე რაიონის ზედამხედველის უმცროს დამხმარედ დაინიშნა.
1918 წლის 1-ელი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს კანცელარიის უფროსი ზედამხედველის დამხმარე ალექსანდრე გურგენოვი ამიერკავკასიის სააქციო სამმართველოს ბუღალტრად დაინიშნა.
1869 წელს კავკასიის სახელმწიფო ქონების, ტყეების, სასოფლო-სამეურნეო და სამრეწველო საქმეთა სამმართველოში მსახურობდა ალექსანდრე ვასილის ძე გუქასოვი, რომელიც იყო საეკლესიო მამულთა მმართველი თელავისა და სიღნაღის ოლქებში.
1897 წლის 12 ოქტომბრის „ცნობის ფურცლიდან“ ვიგებთ, რომ ნოემბერში ქალაქის საბჭოს მდივან სტეფანე ჭრელაშვილს მდივნობის ვადა ეწურებოდა და ახალი მდივანი უნდა აერჩიათ.
1897 წლის 12 ოქტომბრის „ცნობის ფურცლიდან“ ვიგებთ, რომ სენაკის მაზრის უფროსის თანაშემწე ი. ა. ლაზარენკო ზედმიწევნით კარგად ასრულებდა თავის უფლება-მოვალეობებს. განსაკუთრებულ ყურადღებას კი გზების კეთილმოწყობას უთმობდა.