1877-1884 წლებში სამეგრელოს სასულიერო სასწავლებელში სწავლა მოსწავლეებისთვის ტანჯვა იყო, რუსულად საგნების ათვისება − უცხო, ყველაფერს იზეპირებდნენ და ამიტომაც სძულდათ სწავლაცა და სასწავლებელიც. თედოს თქმით, მხოლოდ პოლიევქო კვიცარიძის, ვასილ ბარნოვისა და ბესარიონ ხელაიას წყალობით ავიწყდებოდათ ბავშვებს ეს სიძულვილი.
1884-1885 წლებში თბილისის სასულიერო სასწავლებელში, სადაც თედო სახოკია სწავლობდა, სემინარიელთა უმრავლესობა მოუხეშავი ქცევისა და გაუთლელი ყოფილა, რითაც გამოირჩეოდა გიმნაზიაში მოსწავლეთაგან.
1924 წელს აჯანყებაში მონაწილეობის ბრალდებით დაკავებულთა სიის თანახმად, ნინა ხარშილაძეს საშუალო განათლება ჰქონდა მიღებული.
1924 წელს აჯანყებაში მონაწილეობის ბრალდებით დაკავებულთა სიის თანახმად, ვლადიმერ იაკობიძე იყო თვითნასწავლი.
1877-1887 წლებში ქუთაისის გიმნაზიაში სწავლის პერიოდში დუტუ მეგრელი მეტად იტანჯებოდა თავისი სიკოჭლის გამო.
1870-იან წლებში დუტუ მეგრელი სუჯუნასა და ძირულას სკოლებში სწავლობდა.
1870-იან წლებში დუტუ მეგრელი აბაშიძეების შვილებთან ერთად სწავლობდა.
1870-იან წლებში დუტუ მეგრელს დედამ მხედრული და ხუცური ასწავლა.
1883-1889 წლებში, თბილისის სასულიერო სემინარიაში სწავლის პერიოდში, შიო არაგვისპირელს ბერძნული ენის მასწავლებელი ხშირად უწერდა ორიანს.
1883-1889 წლებში თბილისის სასულიერო სემინარიაში შიო არაგვისპირელის ბერძნულისა და ლათინურის მასწავლებლები ყოვლად შეუწყნარებელნი იყვნენ.
1883-1889 წლებში, თბილისის სასულიერო სემინარიაში სწავლის პერიოდში, შიო არაგვისპირელს კვირაში ცხრა-ცხრა გაკვეთილი ჰქონდა ბერძნულსა და ლათინურში.
შიო არაგვისპირელის თქმით, 1883-1889 წლებში თბილისის სასულიერო სემინარიაში ჯოჯოხეთური პირობები იყო.
1883 წელს თბილისის სასულიერო სემინარიაში შიო არაგვისპირელთან ერთად ჩარიცხულთაგან ყველაზე მეტი მოსწავლე ქუთაისიდან იყო.
1883 წელს გამოცდის შემდეგ შიო არაგვისპირელი თბილისის სასულიერო სემინარიაში მიიღეს.
1877-1883 წლებში შიო არაგვისპირელი სწავლობდა თბილისის სასულიერო სასწავლებელში.
შიო არაგვისპირელის პირველი მასწავლებელი, რომელმაც მას სწავლა შეაყვარა 1883 წელს თბილისის სასულიერო სემინარიაში ჩაბარების შემდეგ, ვასილ ბარნოვი იყო.
1937 წელს ნინო ტატიშვილ-ყიფიანის მიერ შევსებული პირადი ბარათისა და მისი შრომითი საქმიანობის შემცველი დოკუმენტის თანახმად, ის ფლობდა ქართულ, რუსულ და ფრანგულ ენებს.
1937 წელს ნინო ტატიშვილ-ყიფიანის მიერ შევსებული პირადი ბარათისა და მისი შრომითი საქმიანობის შემცველი დოკუმენტის თანახმად, მას საშუალო განათლება ჰქონდა მიღებული.
1924 წელს აჯანყებაში მონაწილეობის ბრალდებით დაკავებულთა სიის თანახმად, პეტრე პეტრიაშვილი იყო წერა-კითხვის მცოდნე.
1924 წელს აჯანყებაში მონაწილეობის ბრალდებით დაკავებულთა სიის თანახმად, იოსებ გაფრინდაშვილი იყო მეშვიდე კლასის მოსწავლე.
1924 წელს აჯანყებაში მონაწილეობის ბრალდებით დაკავებულთა სიის თანახმად, სანდრო გაფრინდაშვილი იყო წერა-კითხვის მცოდნე.
1924 წელს აჯანყების ბრალდებით დაკავებულთა სიის თანახმად, პელაგია წერეთელს საშუალო განათლება ჰქონდა მიღებული.
1924 წელს შალვა ტაბატაძე ბუღალტერიის კურსებზე სწავლობდა.
1869 წლის 13 მარტს გაზეთ „დროებაში“ გამოქვეყნდა სოფიო დანიელოვას განცხადება თბილისში ენების შემსწავლელი სკოლის დაარსების შესახებ, სადაც ორივე სქესის ახალგაზრდები დაეუფლებოდნენ რუსულ, ფრანგულ და გერმანულ ენებს.