1876-1883 წლებში ივანე გაფრინდაშვილი იყო ქუთაისის სასულიერო სასწავლებლის რუსული ენის მასწავლებელი.
1917 წელს ქუთაისის აღმასრულებელმა კომიტეტმა იაკობ ფანცხავას დააკისრა ქუთაისის სახაზინო პალატებისა და დაქვემდებარებული ხაზინების კომისრობა.
1917 წლის თებერვლის რევოლუციის შემდეგ იაკობ ფანცხავა აირჩიეს ქუთაისის საგუბერნიო აღმასრულებელი კომიტეტის თავმჯდომარის ამხანაგად.
1924 წლიდან იაკობ ფანცხავა მუშაობდა ქუთაისის აღმასკომის სხვადასხვა კომისიაში სააღმშენებლო, კომუნალურ მეურნეობათა და საფინანსო მიმართულებით.
1918 წელს იაკობ ფანცხავა იყო მემარცხენე სოციალისტ-ფედერალისტთა მაშვრალთა პარტიის ქუთაისის კომიტეტის თავმჯდომარე.
1918 წლიდან იაკობ ფანცხავა იყო მემარცხენე სოციალისტ-ფედერალისტთა მაშვრალთა პარტიის კომიტეტის თავმჯდომარე.
1921 წლის 30 ოქტომბრიდან 3 ნოემბრამდე თბილისში ჩატარებული მემარცხენე სოციალისტ-ფედერალისტთა მაშვრალთა პარტიის დამფუძნებელი ყრილობის თავმჯდომარე იაკობ ფანცხავა იყო.
1922 წლის 17 თებერვალს გამართულ ქუთაისის ქალაქისა და მაზრის საბჭოების ყრილობაზე იაკობ ფანცხავა პრეზიდიუმის წევრი იყო.
1917 წლის თებერვლის რევოლუციის შემდეგ იაკობ ფანცხავა აირჩიეს ქუთაისის საგუბერნიო კომიტეტის წევრად.
1924 წელს იაკობ ფანცხავა ხელახლა აირჩიეს ქუთაისის ქალაქისა და მაზრის საბჭოების წევრად.
1921 წლის დეკემბრიდან 1924 წლის მარტამდე იაკობ ფანცხავა მსახურობდა სახბანკის ქუთაისის განყოფილების გამგის თანამდებობაზე.
1921 წლის დეკემბერში იაკობ ფანცხავა დანიშნეს სახბანკის ქუთაისის განყოფილების გამგედ.
1921 წელს ქუთაისის რევკომმა იაკობ ფანცხავა სამფინგანის კოლეგიის წევრად მიიწვია.
1924-1929 წლებში იაკობ ფანცხავა ასრულებდა თბილისის ფინსახკომის მოადგილის მოვალეობას.
1943 წლის 21 ივნისს იაკობ ფანცხავას დაწერილი ავტობიოგრაფიის თანახმად, მამამისი სპირიდონი იყო წყალტუბოს საეკლესიო საქმეების გამგებლის თანაშემწე.
1915 წელს გრიგოლ რცხილაძე ქართული სიტყვაკაზმული საზოგადოების თავმჯდომარე იყო.