1877 წლის 24 ნოემბრის გაზეთ „ივერიაში“ დაიბეჭდა სტატია თუ რა მნიშვნელობა ჰქონდა გადამწერლის საქმიანობას საქართველოში და რომ მწიგნობარ-გადამწერლები უსტამბობის დროს ერთადერთნი იყვნენ, რომლებიც მწიგნობრობას ავრცელებდნენ საზოგადოებაში. სტატიას თან ერთვის ერთ-ერთი გადამწერლის დავით ალექსის ძე მესხიშვილის ბიოგრაფია.
1866
1866 წლის 12 ოქტომბერს თბილისში, კავკასიის მეფისნაცვლის სამმართველოში გაიცა ბრძანება, რომლის მიხედვითაც მიქაბერიძე უნდა დაენიშნათ სენაკის გამგეობის მმართველად.
1866 წლის 12 ოქტომბერს თბილისში, კავკასიის მეფისნაცვლის სამმართველოში გაიცა ბრძანება, რომლის მიხედვითაც ავადმყოფობის გამო სამსახურიდან უნდა დაეთხოვათ კავკასიის მეფისნაცვლის უმთავრესი სამმართველოს მედიცინის დოქტორი და მრჩეველი, ივანე მარკუზოვი.
1914 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბაქოს განყოფილების გამგეობის თავმჯდომარე იყო იოსებ დადიანი, მდივანი – ვლადიმერ ახობაძე.
1914 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბაქოს განყოფილების გამგეობის ხაზინადარი ვასილ ხუჭუა იყო, თავმჯდომარის ამხანაგი — სვიმონ კვიტაშვილი.
1806
1806 წლის 2 ივნისს გენერალ-ლეიტენანტი ვასილ სიმონის ძე გულიაკოვი დაინიშნა საქართველოს მთავარსარდლად.
1809
1809 წლის 5 მარტს კავალერიის გენერალი ალექსანდრე პეტრეს ძე ტორმასოვი საქართველოს მთავარსარდლად დაინიშნა.
1811
1811 წლის სექტემბერში გენერალ-ლეიტენანტი ფილიპე ოსიპის ძე პაულიუჩი საქართველოს მთავარსარდალი გახდა.
1812
1812 წლის 16 თებერვალს გენერალ-ლეიტენანტი ნიკოლოზ თევდორეს ძე რტიშჩევი დაინიშნა საქართველოს მთავარმართებლად.
1915 წლის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მოქმედების ანგარიშის მიხედვით ზაქარია ლუარსაბის ძე კიკნაძე კავკავის განყოფილების გამგეობის თავმჯდომარე იყო.
1915 წლის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მოქმედების ანგარიშის მიხედვით მღვდელი გიორგი ნათაძე კავკავის განყოფილების გამგეობის თავმჯდომარის მოადგილე იყო.
1915 წლის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მოქმედების ანგარიშის მიხედვით ზაალ დავითის ძე მჭედლიშვილი კავკავის განყოფილების გამგეობის ხაზინადარი იყო.
1900
1900 წელს კირილე პეტრეს ძე იანოვსკი კავკასიის სამოსწავლო ოლქის მზრუნველი იყო.
1900 წლის ზაფხულში ქუთაისის სათავადაზნაურო სკოლის ინსპექტორმა, ალექსანდრე გარსევანიშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობას 20 აგვისტოდან სამსახურიდან განთავისუფლება სთხოვა. გამგეობამ დააკმაყოფილა.
1900 წლის ზაფხულში ქუთაისის სათავადაზნაურო სკოლის ინსპექტორმა, ალექსანდრე გარსევანიშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობას 20 აგვისტოდან სამსახურიდან გათავისუფლება სთხოვა. გამგეობამ მისი თხოვნა დააკმაყოფილა.
1919 წლის 30 დეკემბერს დამფუძნებელ კრებაზე მთავრობის თავმჯდომარე ნოე ჟორდანიამ განაცხადა, რომ სამხედრო მინისტრად დაინიშნა გრიგოლ ლორთქიფანიძე.
1920
1920 წლის 1-ელი იანვრის გაზეთ „საქართველოს“ ცნობით, მედიცინის დოქტორი მოსე ანთიმოზის ძე კალანდარიშვილი თბილისის სამხედრო სკოლის უფროსი ექიმი იყო.
1886 წლის 9 თებერვლის გაზეთ „ივერიის“ მიხედვით, ბაღდასარ ბაღდოევი იყო ბანკირი.
1886 წლის 15 იანვარს ქართული დრამატული ამხანაგობის ახალი მმართველობის კრებაზე თავმჯდომარედ აირჩიეს გიორგი მიხეილის ძე თუმანიშვილი.
1886 წლის 15 იანვარს ქართული დრამატული ამხანაგობის ახალი მმართველობის კრებაზე თავმჯდომარის მოადგილედ დავით გიორგის ძე ერისთავი აირჩიეს.
1886 წლის 15 იანვარს ქართული დრამატული ამხანაგობის ხაზინადრად აირჩიეს იოსებ ზაქარიას ძე ანდრონიკაშვილი.
1886 წლის 15 იანვარს ქართული დრამატული ამხანაგობის ხაზინადრის მდივნად ვასილ სულხანიშვილი აირჩიეს.
1886 წლის 17 იანვრის გაზეთ „ივერიის“ მიხედვით, დავით გიორგის ძე ერისთავი ქართული დრამატული ამხანაგობის დაარსების პირველ წლებში მმართველი კომიტეტის თანამშრომელი იყო.
1831
1831 წელს ინფანტერიის გენერალი და გენერალ-ადიუტანტი გრიგოლ ვლადიმერის ძე როზენი უმაღლესი ბრძანებულებით დაინიშნა ცალკეული კავკასიური კორპუსის ხელმძღვანელად.
1831 წელს ინფანტერიის გენერალი და გენერალ-ადიუტანტი გრიგოლ ვლადიმერის ძე როზენი უმაღლესი ბრძანებულებით დაინიშნა სამოქალაქო ნაწილისა და სასაზღვრო საქმეთა მთავარმართებლად საქართველოში, ასტრახანის გუბერნიასა და სომხეთისა და კავკასიის ოლქებში.