1867 წლის 19 მარტს პარიზში დაგეგმილი იყო ხელოვნების ნიმუშების, სოფლის მეურნეობისა და საფეიქრო მრეწველობის ნივთების გამოფენა, რომელშიც კავკასიის რეგიონიც იღებდა მონაწილეობას. თბილისში დაარსდა სპეციალური კომიტეტი, რომელიც კავკასიის რეგიონიდან გასატან ნივთებს აგროვებდა. კომიტეტს ჰყავდა კორესპოდენტები, რომლებსაც საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებზე ჰქონდათ პასუხისმგებლობა აღებული. კორესპოდენტები კომიტეტის ხარჯით თბილისში აგზავნიდნენ ნივთებს. ქუთაისში კორესპოდენტი იყო დიმიტრი დობროვოლსკი.
1867 წლის 19 მარტს პარიზში დაგეგმილი ხელოვნების ნიმუშების, სოფლის მეურნეობისა და საფეიქრო მრეწველობის ნივთების გამოფენაზე კავკასიის რეგიონსაც უნდა მიეღო მონაწილეობა. თბილისში დაარსდა სპეციალური კომიტეტი, რომელიც კავკასიის რეგიონებიდან გასატან ნივთებს აგროვებდა. ამ კომიტეტის კორესპოდენტები, რომლებსაც საქართველოს სხვადასხვა რეგიონზე ეკისრებოდათ პასუხისმგებლობა, კომიტეტის ხარჯით თბილისში გზავნიდნენ ნივთებს. ფოთის კორესპონდენტი იყო ნიკოლოზ შავროვი.
1867 წლის 19 მარტს პარიზში დაგეგმილი იყო ხელოვნების ნიმუშების, სოფლის მეურნეობისა და საფეიქრო მრეწველობის ნივთების გამოფენა, რომელშიც კავკასიის რეგიონიც მიიღებდა მონაწილეობას. თბილისში დაარსდა სპეციალური კომიტეტი, რომელიც კავკასიის რეგიონიდან გასატან ნივთებს აგროვებდა. კომიტეტს ჰყავდა კორესპოდენტები, რომლებსაც საქართველოს სხვადასხვა რეგიონზე ჰქონდათ პასუხისმგებლობა აღებული და კომიტეტის ხარჯით თბილისში გზავნიდნენ ნივთებს. ქუთაისის კორესპოდენტი იყო გიორგი ღოღობერიძე.
1865 წლის ოქტომბერში თბილისის გუბერნიის მმართველობა უწყებით სამსახურიდან გადამდგარი საგუბერნიო მდივანი გიორგი კალუბანსკი უნდა დაენიშნათ კომისრის თანაშემწედ თბილისის მესამე ნაწილში.
1865 წლის ოქტომბერში თბილისის გუბერნიის მმართველობის უწყებით თიანეთის მაზრის მმართველობის მთარგმნელი გრიგოლ ასლამაზოვი უნდა დაენიშნათ ამავე მმართველობის კანცლერად. გრიგოლ ასლამაზოვის ძველ თანამდებობაზე კი – მწერალი გიორგი გოჯიშვილი.
1865 წლის ოქტომბერში თბილისის გუბერნიის მმართველობის უწყებით თბილისის მესამე ნაწილის კომისარის თანაშემწე მოისეევი უნდა დაენიშნათ კვარტლის ზედამხედვლად თბილისის პირველ ნაწილში.
1865 წლის ოქტომბერში თბილისის გუბერნიის მმართველობის უწყებით სამსახურიდან უნდა დაეთხოვათ ბეჟან ტატიშვილი, რომელიც სამსახურიდან განთავისუფლებამდე სურამში მდივანბეგის თანაშემწედ მუშაობდა.
1865 წლის ოქტომბერში თბილისის გუბერნიის მმართველობის უწყებით სამსახურიდან უნდა დაეთხოვათ მოქალაქე კობიაშვილი, რომელიც სამსახურიდან განთავისუფლებამდე თბილისის პირველი ნაწილის კომისრის თანაშემწედ მუშაობდა.
1865 წლის დეკემბერში თბილისის გუბერნიის მმართველობის უწყებით სამსახურიდან უნდა დაეთხოვათ უმცროსი ჩინოვნიკი ალოიზ მიზანდარი, რათა გაეგრძელებინა მუშაობა გუბერნიის მმართველობაში, შტატსგარეთ.
1877 წლის 12 მაისის გაზეთი „ივერია“ იუწყება, რომ ოსმალთა ბატონობის მიუხედავად 1874 წლისათვის სოფელ ფარხალოს მოსახლეობას თავისი მღვდელი, გვარად ღებრაძე ჰყავდა, რომელიც აღასრულებდა მამა-პაპურ სარწმუნოებას.
„დროების“ 1866 წლის ბოლო ნომერში დაიბეჭდა განცხადება „ცისკრის“ გამოცემის შესახებ, რომლის მიხედვითაც, შემდეგი, 1867 წლიდან ცისკრის რედაქციის საქმიანობაში უმთავრესად ანტონ ფურცელაძე იქნებოდა ჩართული.
1915 წლის 9 სექტემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარ გამგეობას ზუგდიდის განყოფილების გამგეობამ აუწყა, რომ დოროთე თეიმურაზის ძე უჩანეიშვილი დაინიშნა ზუგდიდის ქართულ სკოლაში მასწავლებლად იმ წლის პირველი სექტემბრიდან.
1915 წლის 3 მაისს დაბა ზუგდიდის საკრებულო დარბაზში გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზუგდიდის განყოფილების საზოგადო კრება, რომელსაც თავმჯდომარეობდა განყოფილების გამგეობის თავმჯდომარე აქვსენტი ფაღავა.
1915 წლის 3 მაისს დაბა ზუგდიდში გამართული ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზუგდიდის განყოფილების საზოგადო კრების ოქმიდან ირკვევა, რომ აქვსენტი ფაღავა სამი წლის განმავლობაში ასრულებდა განყოფილების გამგეობის თავმჯდომარის მოვალეობას.
1915 წლის 3 მაისს დაბა ზუგდიდში გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზუგდიდის განყოფილების საზოგადო კრებაზე განყოფილების გამგეობის თავმჯდომარედ ისევ აქვსენტი ფაღავა აირჩიეს ერთხმად.
1877 წლის 5 მაისს სოფელ რუისში დააარსეს რუისის სოფლის ბანკის ამხანაგობა, რომლის თავმჯდომარედ აირჩიეს კონსტანტინე ქრისტეფორეს ძე მამაცაშვილი.
1877 წლის 26 მაისის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით მიხეილ ტარიელის ძე ლორის-მელიქოვი გენერალ-ადიუტანტი იყო.
1877 წლის 26 მაისის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით ზაქარია გულბაათის ძე ჭავჭავაძე გენერალ-ადიუტანტი იყო.
1918 წლის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომის ოქმის მიხედვით, გრიგოლ მაჭავარიანი აკაურთის, ბობრალოს ან გომარეთის სკოლის მასწავლებლად უნდა დანიშნულიყო.
1922 წლის 12 ივნისის ქართველთა შორის წერა–კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარგამგეობის სხდომის ჟურნალის მიხედვით, ნიკოლოზ ივლიანეს ძე შაფაქიძე იყო მასწავლებელი.
1886 წლის 8 ივნისის „ივერიის“ მიხედვით, ნიკო ლეონიძე ქვემო ჭალის სკოლის მასწავლებელი იყო.
1877 წლის 23 ივნისის გაზეთი „ივერია“ იუწყება, რომ ივანე თარხნიშვილი პეტერბურგის საექიმო აკადემიაში ფიზიოლოგიის პროფესორად დანიშნეს.
1877 წლის 23 ივნისის გაზეთი „ივერია“ იუწყება, რომ ალექსანდრე ცაგარელი პეტერბურგში მოღვაწე ერთ-ერთი ქართველი პროფესორი იყო.
1877 წლის 23 ივნისის გაზეთი „ივერია“ იუწყება, რომ ვასილ პეტრიაშვილი ოდესაში მოღვაწე ერთ-ერთი ქართველი პროფესორი იყო.
1898 წლიდან 1917 წლამდე ნიკოლოზ სიმონის ძე ჯანაშია ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სკოლებში მსახურობდა.