1918 წლის 22 სექტემბრის გაზეთ „კლდის“ ცნობით, ეროვნულ-დემოკრატიული პარტიის მთავარი კომიტეტის თავმჯდომარედ აირჩიეს გრიგოლ ვეშაპელი, თავმჯდომარის მოადგილეებად – ვასილ წერეთელი და შალვა ქარუმიძე, მდივნად – დიმიტრი ჯავახიშვილი.
1877 წლის 1-ელი სექტემბრის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, რევაზ ივანეს ძე ანდრონიკაშვილი გენერალი იყო.
1918 წელს აბდულ კერიმ ფაშა იყო ოსმალეთის ელჩი საქართველოში.
1918 წელს მამედ ჯაფაროვი იყო აზერბაიჯანის ელჩი საქართველოში.
1886 წლის 6 მარტის რუსეთის იმპერატორ ალექსანდრე III-ის ბრძანებით, ციხეების სამზრუნველოს საზოგადოების სიღნაღის განყოფილების დირექტორად დაინიშნა სვიმონ ანდრონიკაშვილი.
1830 წლის 8 ნოემბრის გაზეთში „ტიფლისსკიე ვედომოსტი“ დაიბეჭდა ისტორიული ნარკვევი, რომელიც ეხებოდა რუსთა 1804 წლის ლაშქრობას ერევანზე. ნარკვევის მიხედვით 1804 წელს რუსეთ-სპარსეთის ომის დროს საქართველოში რუსთა ჯარების მთავარსარდალი იყო პავლე დიმიტრის ძე ციციანოვი.
1829 წელს საქართველოს სამოქალაქო გუბერნატორი პეტრე დემიანის ძე ზავილეისკი დაინიშნა ხელმძღვანელად ექსპედიციისა, რომელსაც დაევალა ამიერკავკასიაში რუსეთის ფინანსური სარგებლის ზუსტად განსაზღვრა.
1877 წლის 25 აგვისტოს გაზეთი „ივერია“ იუწყება, რომ მიხეილ ვარდიევი ყვარლის მღვდელი იყო.
1830 წლის 29 ნოემბრის გაზეთში „ტიფლისსკიე ვედომოსტი“ დაიბეჭდა სტატია, რომელიც მიეძღვნა მთავარეპისკოპოს დოსითეოზის ცხოვრებასა და მოღვაწეობას. სტატიის მიხედვით, 1806 წლის პირველი ივნისიდან არქიმანდრიტი დოსითეოზი შიომღვიმისა და თირის მონასტრებს წინამძღვრობდა.
1830 წლის 29 ნოემბრის გაზეთში „ტიფლისსკიე ვედომოსტი“ დაიბეჭდა სტატია, რომელიც მიეძღვნა მთავარეპისკოპოს დოსითეოზის ცხოვრებასა და მოღვაწეობას. სტატიის მიხედვით 1811 წელს არქიმანდრიტი დოსითეოზი დაუნიშნავთ გორის ეპისკოპოსად.
1830 წლის 29 ნოემბრის გაზეთში „ტიფლისსკიე ვედომოსტი“ დაიბეჭდა სტატია, რომელიც მიეძღვნა მთავარეპისკოპოს დოსითეოზის ცხოვრებასა და მოღვაწეობას. სტატიის მიხედვით, 1814 წელს არქიმანდრიტი დოსითეოზი თელავისა და საქართველო-კავკასიის მთავარეპისკოპოსად დაუნიშნავთ.
ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების 1915 წლის მოქმედების ანგარიშის მიხედვით ივანე მიხეილის ძე გომელაური ჭიათურის განყოფილების თავმჯდომარის მოადგილე იყო.
ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების 1915 წლის მოქმედების ანგარიშის მიხედვით სიმონ დავითის ძე ჯაფარიძე ჭიათურის განყოფილების თავმჯდომარე იყო.
ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების 1915 წლის მოქმედების ანგარიშის მიხედვით ნიკოლოზ მაქსიმეს ძე წუწუნავა ჭიათურის განყოფილების მდივანი იყო.
ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების 1915 წლის მოქმედების ანგარიშის მიხედვით ირაკლი გიორგის ძე დეკანოზიშვილი ჭიათურის განყოფილების ხაზინადარი იყო.
ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების 1915 წლის მოქმედების ანგარიშის მიხედვით ჭიათურის განყოფილების სარევიზიო კომისიის წევრები იყვნენ: სევერიანე სპირიდონის ძე ჩიქოვანი, ილია ზურაბის ძე აბაშიძე და ალექსანდრე ვლადიმერის ძე წერეთელი.
1915 წლის 6 დეკემბრის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ჭიათურის განყოფილების სხდომის ოქმის მიხედვით თავმჯდომარე ივანე აბაშიძემ თანამდებობაზე უარი განაცხადა.
1915 წლის 6 დეკემბრის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ჭიათურის განყოფილების სხდომის ოქმის მიხედვით, კრებამ თავმჯდომარედ სიმონ დავითის ძე ჯაფარიძე დაასახელა.
ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების 1915 წლის მუშაობის ანგარიშის მიხედვით პარმენ გიტოს ძე ჭანიშვილი ჭიათურის განყოფილების გამგეობის წევრი იყო.
1831 წლის 9 ოქტომბრის გაზეთიდან „ტიფლისსკიე ვედომოსტი“ ირკვევა, რომ გრიგოლ ვლადიმერის ძე როზენი იყო კავკასიის ცალკეული კორპუსის ხელმძღვანელი.
1831 წლის 9 ოქტომბრის გაზეთიდან „ტიფლისსკიე ვედომოსტი“ ირკვევა, რომ გრიგოლ ვლადიმერის ძე როზენი იყო სამოქალაქო ნაწილისა და სასაზღვრო საქმეთა მმართველი საქართველოში.
1831 წლის პირველი დეკემბრის გაზეთიდან „ტიფლისსკიე ვედომოსტი“ ირკვევა, რომ 1831 წელს სომეხთა პატრიარქი იყო ოვანეს VIII.
რუსეთის იმპერატორ ალექსანდრე III-ის 1886 წლის 6 მარტის ბრძანებით, ციხეების სამზრუნველოს საზოგადოების დუშეთის განყოფილების დირექტორად დაინიშნა სოლომონ ზანდუკელი.
1831 წლის 9 ოქტომბერს გაზეთიდან „ტიფლისსკიე ვედომოსტი“ ირკვევა, რომ 1831 თბილისის კომენდანტი იყო თ. ს. კოჩეტოვი.
1831 წლის 21 მარტის გაზეთიდან „ტიფლისსკიე ვედომოსტი“ ირკვევა, რომ თბილისის გიმნაზიის დირექტორი იყო გრუბერი.