1875 წლის 19 სექტემბერს ჩატარდა თელავის მაზრის სამღვდელოების საერთო ყრილობა, რომლის თავმჯდომარედ მღვდელი ლაზარე ტურიაშვილი აირჩიეს.
1877 წლის 18 აგვისტოს გაზეთ „ივერიის“ ცნობით თომა ტურიაშვილი (ტურიევი) თბილისის სემინარიაში პედაგოგად მუშაობდა.
1830 წლის 29 ნოემბრის გაზეთში „ტიფლისსკიე ვედომოსტი“ დაიბეჭდა სტატია, რომელიც მიეძღვნა მთავარეპისკოპოს დოსითეოზის ცხოვრებასა და მოღვაწეობას. სტატიის მიხედვით, 1814 წლის 30 აგვისტოს გამოვიდა ბრძანებულება ოსეთის სასულიერო კომისიის შექმნის შესახებ. კომისიას კავკასიის მთიანეთის გაქრისტიანება ევალებოდა. მისი შექმნის იდეა არქიმანდრიტ დოსითეოზს ეკუთვნოდა.
1830 წლის 29 ნოემბრის გაზეთიდან „ტიფლისსკიე ვედომოსტი“ ირკვევა, რომ 1814 წლის 30 აგვისტოს გამოვიდა ბრძანებულება ოსეთის სასულიერო კომისიის შექმნის შესახებ. კომისიის თავმჯდომარედ არქიმანდრიტი დოსითეოზი აურჩევიათ.
1877 წლის 1-ლი სექტემბრის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით ს. ბოდაევი თიანეთის მღვდელი იყო.
1831 წლის 21 მარტს გაზეთში „ტიფლისსკიე ვედომოსტი“ გამოქვეყნდა წერილი გაზეთის რედაქტორ-გამომცემელ სანკოვსკისადმი. წერილიდან ირკვევა, რომ ახალციხის ბერძნულ-ქართულ ეკლესიაში ღვთისმსახურებას აღასრულებდა დეკანოზი იოსებ ორბელიანოვი.
1831 წლის 21 მარტს გაზეთში „ტიფლისსკიე ვედომოსტი“ გამოქვეყნდა წერილი გაზეთის რედაქტორ-გამომცემელ სანკოვსკისადმი. წერილიდან ირკვევა, რომ 1829 წელს ახალციხის მხარის მმართველი იყო პოლკოვნიკი თედორე კარლის ძე დრეშერნი.
1831 წლის 21 მარტის გაზეთში „ტიფლისსკიე ვედომოსტი“ გამოქვეყნებული წერილიდან ირკვევა, რომ 1830 წელს ანდრეი დიმიტრის ძე უსოვი ახალციხის დროებითი მთავრობის წევრი იყო.
1830 წლის 6 სექტმბრის გაზეთში „ტიფლისსკიე ვედომოსტი“ დაბეჭდილი წერილიდან ირკვევა, რომ 1830 წელს თბილისის სამხედრო გუბერნატორი იყო სტეფანე სტეფანეს ძე სტრეკალოვი.
1830 წლის 12 აგვისტოს უმაღლესი ბრძანებულებით თურქთა წინაამღდეგ ომში გამოჩენილი სიმამაცისათვის დავით ლევანის ძე დადიანი დაუნიშნავთ კაზაკთა პოლკის ლეიბ-გვარდიის კორნეტად.
1830 წლის 12 აგვისტოს უმაღლესი ბრძანებულებით თურქთა წინაამღდეგ ომში გამოჩენილი სიმამაცისათვის სამეგრელოს ქვეითი პოლკის პრაპორშჩიკი კიკნაძე პოდპორუჩიკად დაუწინაურებიათ.
1830 წლის 12 აგვისტოს უმაღლესი ბრძანებულებით თურქთა წინაამღდეგ ომში გამოჩენილი სიმამაცისათვის სამეგრელოს ქვეითი პოლკის უნტერ-ოფიცერ ზუბალაშვილისთვის პრაპორშჩიკობა მიუნიჭებიათ.
1830 წლის 12 აგვისტოს უმაღლესი ბრძანებულებით თურქთა წინაამღდეგ ომში გამოჩენილი სიმამაცისათვის სამეგრელოს ქვეითი პოლკის უნტერ-ოფიცერ კიკნაძისთვის პრაპორშჩიკობა მიუნიჭებიათ.
1830 წლის 12 აგვისტოს უმაღლესი ბრძანებულებით თურქთა წინაამღდეგ ომში გამოჩენილი სიმამაცისათვის ორმოცდამეოთხე ეგერთა პოლკის უნტერ-ოფიცრები წერეთელი და გარაყანიძე პრაპორშჩიკებად დანიშნეს.
1830 წლის 12 აგვისტოს უმაღლესი ბრძანებულებით თურქთა წინაამღდეგ ომში გამოჩენილი სიმამაცისათვის ოცდამეერთე საარტილერიო ბრიგადის პოდპორუჩიკი ყორღანაშვილი პორუჩიკად დააწინაურეს.
1830 წლის 12 აგვისტოს უმაღლესი ბრძანებულებით, თურქთა წინააღმდეგ ომში გამოჩენილი სიმამაცისათვის გურიის ლაშქრის პოდპორუჩიკი ნაკაშიძე კავალერიაში გადაიყვანეს.
1886 წლის 6 მარტის რუსეთის იმპერატორ ალექსანდრე III ბრძანებით, ციხეების სამზრუნველოს საზოგადოების დუშეთის განყოფილების დირექტორად დაინიშნა თათულოვი.
1886 წლის 28 მარტის გაზეთ „ივერიის“ მიხედვით, თათულოვი იყო ვაჭარი.
1830 წლის 8 აგვისტოს გამოსული უმაღლესი ბრძანებულებიდან ირკვევა, რომ 1830 წლისთვის კავკასიის ცალკეულ კორპუსში აღარ მსახურობდა პორუჩიკი ჩხეიძე.
1830 წლის 8 აგვისტოს გამოსული უმაღლესი ბრძანებულებიდან ირკვევა, რომ 1830 წლისთვის კავკასიის ცალკეული კორპუსში აღარ მსახურობდა პორუჩიკი თუმანოვი.
1830 წლის 8 აგვისტოს გამოსული უმაღლესი ბრძანებულებიდან ირკვევა, რომ 1830 წლისთვის კაპიტანი ვაჩნაძე აღარ ირიცხებოდა პასკევიჩ-ერევანსკის ქვეით პოლკში.
1830 წლის 20 სექტემბერს გაზეთში „ტიფლისსკიე ვედომოსტი“ დაბეჭდილი რუსეთის საორდენო კაპიტულის უმაღლესი განკარგულებიდან ირკვევა, რომ 1830 წლისთვის პოდპორუჩიკი მელიქოვი აღარ ირიცხებოდა ორმოცდამეოთხე ეგერთა პოლკში.
1830 წლის 11 სექტემბრის გაზეთიდან „ტიფლისსკიე ვედომოსტი“ ირკვევა, რომ 1830 წელს ქეშელთის ხეობაში რუსთა რაზმს მეთაურობდა გენერალ-მაიორი ვასილ იაკობის ძე რენენკამპფი.
1830 წლის 16 აგვისტოს სამთავრობო სენატის უმაღლესი განკარგულებით, საქართველოში ოთხი წლის განმავლობაში მომსახურე, ხელმწიფის კარის მრჩეველი ლებედევი კოლეგიის მრჩევლად დაინიშნა.
1886 წლის 17 აპრილის გაზეთ „ივერიის“ მიხედვით, ტიხეევს მიანიჭეს „ტაინი სოვეტნიკის“ ხარისხი.