1897-98 სასწავლო წელს სამსონ ნიკოლოზის ძე დათეშიძე ქუთაისის სათავადაზნაურო სკოლის პედაგოგიური საბჭოს წევრი იყო.
1897-98 სასწავლო წელს მიხეილ ომანის ძე ჩინჩალაძე ქუთაისის სათავადაზნაურო სკოლის პედაგოგიური საბჭოს წევრი იყო.
1897-98 სასწავლო წელს მ. ი. საღარაძე ქუთაისის სათავადაზნაურო სკოლის პედაგოგიური საბჭოს წევრი იყო.
1897-98 სასწავლო წელს ბარბარე იოსების ასული ვოლსკი ქუთაისის სათავადაზნაურო სკოლის პედაგოგიური საბჭოს წევრი იყო.
1897-98 სასწავლო წელს ნინო ბესარიონის ასული ხელთუფლიშვილი ქუთაისის სათავადაზნაურო სკოლის პედაგოგიური საბჭოს წევრი იყო.
1897-98 სასწავლო წელს თომა აბრამის ძე მთავრიშვილი ქუთაისის სათავადაზნაურო სკოლის პედაგოგიური საბჭოს წევრი იყო.
1897-98 სასწავლო წელს სილოვან თომას ძე ხუნდაძე ქუთაისის სათავადაზნაურო სკოლის პედაგოგიური საბჭოს მდივანი იყო.
1897-98 სასწავლო წელს დიმიტრი დავითის ძე ლორთქიფანიძე ქუთაისის სათავადაზნაურო სკოლის საქმისმწარმოებელი იყო.
1897-98 სასწავლო წელს დეკანოზი გაბრიელ პეტრეს ძე ცაგარეიშვილი ქუთაისის სათავადაზნაურო სკოლის პედაგოგიური საბჭოს წევრი იყო.
1895 წელს 15 წლის შერმანდი დოლიძე ბათუმში გაშენებულ ერთ-ერთ ჩაის პლანტაციაში მუშად მუშაობდა. მისი ანაზღაურება თვეში 15 მანეთი იყო.
1895 წელს გერმანე უონდერი ბათუმში გაშენებული ერთ-ერთი ჩაის პლანტაციის გამგე იყო.
1895 წელს 15 წლის შერმანდი დოლიძე ბათუმში ერთ-ერთ ჩაის პლანტაციაში მუშად მუშაობდა. მისი ანაზღაურება თვეში 15 მანეთი იყო.
1912 წელს გიორგი მინას ძე აბაშიძე ფოთის სავაჟო გიმნაზიაში ქართული ენის მასწავლებლად მიიწვიეს.
1912 წლის ოქტომბერში ვლადიმერ გიტას ძე ნაცვალაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სამტრედიის განყოფილების მდივანი იყო.
1912 წლის 6 ოქტომბრის გაზეთ „იმერეთის“ ცნობით, ი. ო. იოსელიანი საფილოქსერო დასების მთავარი ინსტრუქტორი იყო.
1884 წლის ჟურნალში „ივერია“ (N7-8) დაიბეჭდა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების საქმეთწარმოება (1883 წლის 15 მაისიდან 1884 წლის 15 მაისამდე), რომლის მიხედვით 1883-84 სასწავლო წელს ბათუმის სკოლაში მაჰმადიანურ სარწმუნოებას აჯი-რეშიდ-ეფენდი-ზადე-მაჰმედ-ჰელში-ეფენდი ასწავლიდა.
1884 წლის ჟურნალში „ივერია“ (N7-8) დაიბეჭდა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების საქმეთწარმოება (1883 წლის 15 მაისიდან 1884 წლის 15 მაისამდე), რომლის მიხედვით კონსტანტინე ყავრიევი 1883-84 სასწავლო წელს გაიხსნილი თონეთის სკოლის მზრუნველი იყო.
1884 წლის ჟურნალ „ივერიაში“ დაიბეჭდა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების საქმეთწარმოება (1883 წლის 15 მაისიდან 1884 წლის 15 მაისამდე), რომლის მიხედვითაც, წინარეხის სკოლა 1884 წლის 2 თებერვალს ხელახლა გაიხსნა. სასწავლებელის პედაგოგად თბილისის წმინდა ნინოს სასწავლებლის კურსდამთავრებული სალომე მაღალაშვილი დაინიშნა.