1924 წელს სილიბისტრო თავართქილაძე წიგნების გამომცემელი და გამავრცელებელი საზოგადოების რწმუნებული იყო.
1912 წელს ლ. ი. სტრავინსკი ქუთაისის კლასიკურ გიმნაზიაში ბუნებისმეტყველებას ასწავლიდა.
1917 წლის 16 იანვარს ვაჭრობისა და მრეწველობის მინისტრის მოადგილის მოვალეობის შემსრულებლად დაინიშნა მინისტრის მდივანი მეხთი-ბეგ გაჯინსკი. დანიშვნის დოკუმენტს ხელი მოაწერა ამიერკავკასიის კომისარმა ალექსი გეგეჭკორმა და დაადასტურა მრეწველობისა და ვაჭრობის კომისარმა გიორგი ბებუთოვმა.
1912 წლის 16 სექტემბერს ბ. კ. ბერიძე ქართველ სტუდენტთა სათვისტომოს სამკითხველოს გამგედ აირჩიეს.
1912 წლის 16 სექტემბერს გ. გულბანი ქართველ სტუდენტთა სათვისტომოს თავმჯდომარის მოადგილედ აირჩიეს.
1912 წლის 16 სექტემბერს აკაკი პაპავა ქართველ სტუდენტთა სათვისტომოს თავმჯდომარედ აირჩიეს.
1921 წლიდან ქართული გიმნაზიის უფროსი კლასები მეხუთედან მერვემდე მესამე ტექნიკუმად იწოდებოდა. მისი გამგე იყო სეით იაშვილი, მოადგილე – პ. კვირკველია. შენობა მდებარეობდა ყოფილ სახელოსნო სასწავლებელში, ბებუთოვის (ენგელსის) ქ. N50-ში მდებარეობდა.
1922 წლის პირველ სექტემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სარევიზიო კომისიის სხდომაზე გრიგოლ პორფილეს ძე პატარაია შემფასებელი კომისიის წარმომადგენლად აირჩიეს.
1912 წლის სექტემბერში ექიმი ივანე დიმიტრის ძე ბოკერია ქუთაისის ქირურგიულ და ქალთა სნეულებების საავადმყოფოს სამშობიარო განყოფილებაში მუშაობდა.