1915 წლის 20 სექტემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ტუაფსეს განყოფილების მდივნად აირჩიეს ერმილე ანჯაფარიძე.
1915 წლის 21 ნოემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წლიური კრების თავმჯდომარის მოადგილე იყო დავით გიორგის ძე კარიჭაშვილი.
1915 წლის 21 ნოემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წლიური კრების მდივანი იყო ვარლამ ამირანის ძე ბურჯანაძე.
1915 წლის 21 ნოემბრის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წლიური კრების ოქმის მიხედვით თავადი დიმიტრი ესტატეს ძე ჩოლოყაშვილი თბილისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლი იყო.
1915 წლის 22 ნოემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წლიური კრების თავმჯდომარე იყო დავით გიორგის ძე კარიჭაშვილი.
1915 წლის 22 ნოემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წლიური კრების თავმჯდომარის მდივანი იყო ვარლამ ამირანის ძე ბურჯანაძე.
1914 წლის ივნისში ახალმა გამგე-კომიტეტმა ალექსანდრე მდივანი თბილისის გიმნაზიის გამგეობიდან გაათავისუფლა.
1913 წელს სოფელ ატენში მარიამ ჯამბაკურ-ორბელიანმა გახსნა სკოლა, რომლის ნახევარ ხარჯს თვითონ იხდიდა, ნახევარს კი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოება.
1906 წელს, შიო ჩიტაძის გარდაცვალების შემდეგ, თბილისის გიმნაზიის გამგედ აირჩიეს მ. ი. თაქთაქიშვილი, რომელმაც ერთი თვე იმუშავა და შემდეგ ბაქოში წავიდა.
1906 წელს თბილისის გიმნაზიის გამგედ დაინიშნა კომერციული სასწავლებლის პედაგოგი ალექსანდრე ბესარიონის ძე მდივანი.
1877 წლის 7 აპრილის გაზეთი „ივერია“ იუწყება, რომ სემინარიაში ქართული ენის მასწავლებლად დანიშნეს ტატიევი, რომელსაც თავად მოსწავლეები ასწავლიდნენ ქართულ ასობგერებს.
1920 წელს მარჯორი უორდროპის ნათლული ავალიშვილი აზერბაიჯანის არმიის ოფიცერი იყო.
1919-1920 წლების ოლივერ უორდროპის წერილების მიხედვით, სკოტი კაიროში დაინიშნა მინისტრად.
1919-1920 წლების ოლივერ უორდროპის წერილების მიხედვით, იგი პეტროგრადში, საელჩოში მუშაობდა მდივნად.
1915 წლის 22 ნოემბრის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წლიური კრების ოქმის მიხედვით, თბილისის გუბერნიის მარშალი იყო დიმიტრი ესტატეს ძე ჩოლოყაშვილი.
1919-1920 წლების ოლივერ უორდროპის წერილების მიხედვით, ჯერალდ სეიმური იყო გემის კაპიტანი ბათუმში.
1919-1920 წლების ოლივერ უორდროპის წერილების მიხედვით, ჰარფორდ მაკინდერი იყო სამხრეთ რუსეთში დიდი ბრიტანეთის უმაღლესი კომისარი.
1920-1922 წლებში მირზა მუჰამედ-ხანი ავღანეთის რწმუნებული იყო. 1926 წელს სსრკ-ში ავღანეთის სრულუფლებიან მინისტრად დანიშვნამდე მას ავღანეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის თანამდებობა ეკავა.
1919-1920 წლების ოლივერ უორდროპის წერილების მიხედვით, ბრეტანიცკი იყო მევიოლინე.
1919-1920 წლების ოლივერ უორდროპის წერილების მიხედვით, ელენა თარხან-მოურავი იყო პრიმადონა მილანში.
1916 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სამტრედიის განყოფილების გამგეობის თავმჯდომარე იყო სილიბისტრო ხუნდაძე, თავმჯდომარის ამხანაგი მალაქია ტოროშელიძე, მდივანი რაჟდენ გიორგის ძე მიქაძე და ხაზინადარი ანეტა ავალიანისა.
1915 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სამტრედიის განყოფილების გამგეობის თავმჯდომარე იყო გიორგი მახარობლის ძე სიხარულიძე, თავმჯდომარის ამხანაგი მალაქია გიორგის ძე ტოროშელიძე, მდივანი რაჟდენ გიორგის ძე მიქაძე და ხაზინადარი ანა ონისიმეს ასული სიხარულიძე.
1877 წლის 10 მარტის გაზეთი „ივერია“ იუწყება, რომ კავკასიის სასოფლო მეურნეობის საზოგადოების ხელმძღვანელობა გადადგა და ახალ პრეზიდენტად დიმიტრი ჯორჯაძე აირჩიეს, მდივნად კი – ხატისოვი.