1918-1920 წლებში რობერტ პირპონტ ბლეიკი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ბერძნულ ენასა და ბიზანტიის ისტორიას ასწავლიდა.
1900 წლის 23 ივნისს ვარშავიდან გამოგზავნილ წერილში მარჯორი უორდროპი ოლღა გურამიშვილს სწერდა, რომ გაიცნო ალექსანდრე ჭყონიას დისშვილი, ვარია გაბაშვილი, რომლის მეუღლე რუსი ოფიცერი იყო.
1919 წელს დავით ღამბაშიძე იყო საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის დიპლომატიური წარმომადგენელი დიდ ბრიტანეთში.
1913 წლის 21 მაისს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზუგდიდის განყოფილების საგანგებო კრებაზე აირჩიეს სარევიზიო კომისიის წევრები: ფარნაოზ ფიჩხაია, ალექსანდრე გაბუნია და აპოლონ ჯიქია.
1914 წლის 16 მარტს დაბა ზუგდიდში აქვსენტი ფაღავას სახლში გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზუგდიდის განყოფილების გამგეობის სხდომას თავმჯდომარეობდა აქვსენტი ფაღავა.
1913 წლის 21 მაისს დაბა ზუგდიდში გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზუგდიდის განყოფილების საგანგებო კრებას თავმჯდომარეობდა აქვსენტი ფაღავა.
1913 წლის 21 მაისს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზუგდიდის განყოფილების საგანგებო კრებაზე აირჩიეს განყოფილების გამგეობის წევრები: გიორგი ხერხეულიძე და ნიკოლოზ ბუკია.
1920 წლის 20 ივნისს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ქუთაისის განყოფილებამ კარპეზ იოსების ძე ბერიძე ქუთაისის განყოფილების რწმუნებულად აირჩია.
1914 წლის 15 მარტს დაბა ზუგდიდში გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზუგდიდის განყოფილების საზოგადო კრებაზე დახურული კენჭისყრით აირჩიეს გამგეობის ორი ახალი წევრი: ექიმი ანდრია პატარაია და მასწავლებელი ბაგრატ უგულავა.
1914 წლის 15 მარტს დაბა ზუგდიდში გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზუგდიდის განყოფილების საზოგადო კრებაზე დახურული კენჭისყრით აირჩიეს სარევიზიო კომისიის წევრი ივანე ქავთარაძე.
1915 წლის პირველ მარტს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებლი საზოგადოების მთავარ გამგეობას ზუგდიდის განყოფილების გამგეობის მდივანმა ივანე ოსიძემ გაუგზავნა განყოფილების 1914 წლის მოქმედების ანგარიში. დოკუმენტიდან ირკვევა, რომ აგვისტოს ბოლოს ზუგდიდის განყოფილების გამგეობამ გამგეობის ხაზინადრად და დროებით მდივნად აირჩია ბაგრატ უგულავა.
1914 წლის 15 მარტს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზუგდიდის განყოფილების წლიურ კრებაზე აირჩიეს გამგეობის წევრები: ანდრია პატარაია და ბაგრატ უგულავა.
1923 წელს ოლღა გიორგის ასული დემურიშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის ბიბლიოთეკაში ბიბლიოთეკარის მოადგილედ მუშაობდა.
1917 წლამდე ანასტასია (ტასო) ალექსანდრეს ასული ბაგრატიონ-დავითიშვილი-მაჩაბელი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების თავმჯდომარე იყო.
1914 წლის 26 ოქტომბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზუგდიდის განყოფილების საგანგებო კრებაზე გამგეობის მდივნად აირჩიეს ივანე ოსიძე.
1913 წლის 2 მარტს გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზუგდიდის განყოფილების საზოგადო კრებას თავმჯდომარეობდა გამგეობის წევრი ნიკო ბერიძე.
1923 წელს თამარ პავლეს ასული ჯარიაშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის საქმისმწარმოებელი იყო.
1923 წელს ვარლამ ამირანის ძე ბურჯანაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის მდივანი და ხაზინადარი იყო.
1923 წელს ელენე დავითის ასული კარიჭაშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის ბიბლიოთეკის ბიბლიოთეკარი იყო.
1923 წელს ვასილ გრიგოლის ძე ედილაშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის ბუღალტერი იყო.
1917 წელს ილია პეტრეს ძე ნაკაშიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების გამგეობის თავმჯდომარე იყო.
1917 წელს პარმენ მიხეილის ძე კახიანი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების გამგეობის თავმჯდომარის მოადგილე იყო.
1919 წლის ოქტომბრიდან ტროფიმე ჯოხთაბერიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზუგდიდის განყოფილების თავმჯდომარე აღარ იყო. ის გადავიდა სოხუმში, სადაც საკათედრო ტაძრის წინამძღვრად დაინიშნა.