1920 წლის 23 ივლისის გაზეთ „ერთობის“ ცნობით, ავქსენტი ანტონის ძე გულავა იყო სოფელ ნასირის სასწავლებლის გამგე.
1920 წელს კონსტანტინე (კოლია) ერასტის ძე ბესელია პორუჩიკი იყო.
1917 წლის პირველი სექტემბრიდან კონსტანტინე დავითის ძე ანთაძე ყვირილის ვაჟთა გიმნაზიის საღვთო რჯულის მასწავლებლად მუშაობდა.
1913 წლის 4 აგვისტოს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზუგდიდის განყოფილების გამგეობამ გამგეობის თავმჯდომარის ამხანგად აირჩია კლიმენტი ლორთქიფანიძე.
1916 წლის 27 ოქტომბერს, ყარსში, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ადგილობრივი განყოფილების დამფუძნებელ კრებაზე მიხეილ ზურაბის ძე ზანდუკელი, სევერიან როსტომის ძე ბახტაძე, ნატაშა ლორთქიფანიძისა, გრიგოლ იშხნელი და მ. მინდელი გმგეობის წევრებად აირჩიეს.
1916 წლის 27 ოქტომბერს ყარსში ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ადგილობრივი განყოფილების დამფუძნებელ კრებაზე ილარიონ ტარიელის ძე ლორთქიფანიძე განყოფილების თავმჯდომარედ აირჩიეს.
1913 წლის პირველ იანვარს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარ გამგეობას ზუგდიდის განყოფილების გამგეობამ გაუგზავნა ზუგდიდის განყოფილების 1913 წლის მოქმედების ანგარიში. დოკუმენტის თანახმად, 1913 წელს ზუგდიდის განყოფილების გამგეობის თავმჯდომარის ამხანაგი იყო კლიმენტი ლორთქიფანიძე, ხაზინადარი – გიორგი ხერხეულიძე, მდივანი – ნიკო ბუკია.
1913 წლის პირველ იანვარს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარ გამგეობას ზუგდიდის განყოფილების გამგეობამ გაუგზავნა ზუგდიდის განყოფილების 1913 წლის მოქმედების ანგარიში. დოკუმენტის თანახმად, 1913 წელს ზუგდიდის განყოფილების გამგეობის თავმჯდომარე იყო აქვსენტი ფაღავა.
1916 წელს ვარლამ ბურჯანაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მდივანი იყო.
1901 წლის პირველი დეკემბრიდან 1904 წლის 20 მაისამდე კონსტანტინე დავითის ძე ანთაძე ლეღვნის სასწავლებელში მუშაობდა.
1912 წლის პირველი თებერვლიდან 1917 წლის პირველ სექტემბრამდე კონსტანტინე დავითის ძე ანთაძე ყვირილის სარკინიგზო სასწავლებელში მუშაობდა.
1911 წელს ნიკიფორე მამინაიშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თელავის განყოფილების წიგნის მაღაზიის გამგედ აირჩიეს.