1880-1881 სასწავლო წელს ღარიბ მოწაფეთა შემწე ტფილისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა საზოგადოების კრების წევრები იყვნენ: ნიკო ცხვედაძე, ნიკოლოზ ქანანოვი, ვახტანგ თულაშვილი და ვასილ თუმანიშვილი.
1910 წელს ნინო ალექსანდრეს ასული წულუკიძე, მარიამ არჩილის ასული ჩხეიძე, კოწია (კონსტანტინე) ჩაჩანიძე და მარგარიტა ვაშაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ჭიათურის განყოფილების გამგეობის წევრები იყვნენ.
1910 წელს იოსებ ხახულის ძე აბაშიძე, ნესტორ ზაქარიას ძე წერეთელი და გიორგი სპირიდონის ძე ნუცუბიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ჭიათურის განყოფილების გამგეობის წევრები იყვნენ.
1910 წლის 7 თებერვალს კიტა (ივანე) გიორგის ძე აბაშიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ჭიათურის განყოფილების თავმჯდომარედ აირჩიეს.
1884 წლის 19 ოქტომბერს მიხეილ ივანეს ძე ილურიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მმართველობას ოზურგეთის აგენტობაზე დასთანხმდა.
1884 წლის 18 ოქტომბერს მღვდელი გრიგოლ სპირიდონის ძე მაჭარაშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მმართველობას ფოთის აგენტობაზე დასთანხმდა.
1884 წლის 25 ოქტომბერს ქაიხოსრო იაკობის ძე გელოვანი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მმართველობას ლეჩხუმის აგენტობაზე დასთანხმდა.
1884 წელს მიხეილ ივანეს ძე ილურიძე ოზურგეთის სასულიერო სასწავლებლის ზედამხედველი იყო.
1884 წლის ოქტომბერში ქაიხოსრო ქაიხოსროს ძე ხერხეულიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მმართველობას სურამის აგენტობაზე დასთანხმდა.
1909 წლიდან მარიამ პავლეს ასული ჯარიაშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ნავთლუღის სკოლაში პედაგოგად მუშაობდა.
1909 წლიდან სოფიო გიორგის ასული ჩიტაძე ნავთლუღის სკოლასთან არსებულ ხელსაქმის განყოფილებაში ასწავლიდა.
1914 წლიდან მარიამ აბდუშელიშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბორბალოს სკოლის მასწავლებელი იყო.
1913 წელს იოსებ ჩხატარაიშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების შრომის სკოლაში პედაგოგად მუშაობდა.
1913 წელს მარიამ ჩხატარაიშვილისა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების შრომის სკოლაში ხელსაქმის პედაგოგი იყო.
1913 წელს გრიგოლ ჩიქვინიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების შრომის სკოლაში პედაგოგად მუშაობდა.
1916 წელს მარიამ ღიბრაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წერაქვის სკოლაში პედაგოგად მუშაობდა.
1882 წელს ივანე იოსების ძე გიუნაშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წინარეხის სკოლაში ხელსაქმის პედაგოგად მუშაობდა.
1909 წელს ნიკოლოზ მაქსიმეს ძე წუწუნავა, ნიკოლოზ რომანოზის ძე ლეჟავა და გიორგი სტეფანეს ძე გუჯეჯიანი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ჭიათურის განყოფილების სარევიზიო კომისიის წევრები იყვნენ.
1909 წელს ერეკლე გრიგოლის ძე დეკანოზიშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ჭიათურის განყოფილების ხაზინადარი იყო.
1909 წლის 10 თებერვალს ერეკლე გრიგოლის ძე დეკანოზიშვილი, ალექსანდრე მიხეილის ძე მითაიშვილი და სოფრომ გლახას ძე ტარუაშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ჭიათურის განყოფილების გამგეობის წევრები იყვნენ.
1909 წლის 10 თებერვალს ივანე მიხეილის ძე გომელაური ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ჭიათურის განყოფილების თავმჯდომარის მოადგილედ აირჩიეს.
1909 წლის 10 თებერვალს გიორგი ალმასხანის ძე ჭუმბურიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ჭიათურის განყოფილების თავმჯდომარედ აირჩიეს.
1915 წლის თებერვალში მიხეილ მახარობლის ძე სიხარულიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ყვირილის განყოფილების თავმჯდომარედ აირჩიეს.
1884 წლის 8 აგვისტოს ილია ოქრომჭედლიშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მმართველობას მოსკოვის აგენტობაზე უარი უთხრა.
1884 წლის 4 აპრილს ოლღა ნიკოლოზის ასული მესხიშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მმართველობას ახალციხის აგენტობაზე დასთანხმდა.