1901 წელს ქართული გიმნაზიის კომიტეტის თავმჯდომარე იყო მარიამ ჯამბაკურ-ორბელიანისა.
1916 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თავმჯდომარის მდივანი იყო ვარლამ ამირანის ძე ბურჯანაძე.
1887 წლის 1-ელი ოქტომბრიდან იუსუფ ეფენდი სურმანიძე ბათუმის სკოლის სჯულის მასწავლებლად დაინიშნა. მისი ხელფასი თვეში ოცი მანეთი უნდა ყოფილიყო.
1921 წლიდან ანა ღვინიაშვილი მუშაობდა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მუზეუმში სახელმწიფო უნივერსიტეტისთვის და ეწეოდა ლიტერატურულ მოღვაწეობას.
1917 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ტუაფსეს განყოფილების თავმჯდომარე იყო მიხეილ იერემიას ძე ქავთარაძე, თავმჯდომარის მოადგილე ექიმი ალექსანდრე კოსტას ძე ოსილოვი, მდივანი სამუელ გიორგის ძე ზაქარეიშვილი და მოლარე კოსტა საველის ძე კვარაცხელია. ხოლო წევრები იყვნენ: თეოფილე ალმასხანის ძე გოგიბერიძე, ამბაკო იესეს ძე სულუხია, არსენ ალექსის ძე ნაცვალაძე, იასონ სალუქვაძე, ალექსანდრე ივანეს ძე ბიბილეიშვილი, იაკობ გობეჩავა, კოსტა გვაზავა, ივანე მენაბდე, სპირიდონ დანელია (დაეთხოვა), შაქრო მამაცაშვილი (ტუაფსედან წავიდა), ირაკლი წულაძე. სარევიზიო კომისიის წევრები იყვნენ: ლუკა წულაია, ლავრენტი ვასაძე, იოსებ გიორგის ძე ლოსაბერიძე.
1916 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ტუაფსეს განყოფილების მმართველობის წევრები იყვნენ: თავმჯდომარე მიხეილ იერემიას ძე ქავთარაძე, თავმჯდომარის მოადგილე სამუელ გიორგის ძე ზაქარეიშვილი, მდივანი ევგენი გობეჩია. გამგეობის წევრები: სპირიდონ დანელია, ამბაკო სულუხია, აქვსენტი მახარაძე, ევგენი ბოხუა, სამუელ კოპლატაძე, თეოფილე გოგიბერიძე. სარევიზიო კომისიის წევრები: დომენტი ნადირაძე, ალექსანდრე ჩხარტიშვილი, ალექსანდრე ხოჭოლავა.
1913 წლის 20 ოქტომბერს ქ. შ. წ. კ. გ. საზოგადოების კავკავის განყოფილების საერთო კრებამ (თავმჯდომარე – ტ. კახიძე, მდივანი – ვ. ბურჯანაძე) ფარული კენჭისყრით აირჩია გამგეობის ახალი შემადგენლობა (11 წევრი და 3 კანდიდატი); წევრებად: ვლ. კ. ლოლუა – 42 ხმით, ი. მ. ლორთქიფანიძე – 40 ხმით, ი. გ. შვილევი – 41 ხმით, მ. გრ. ბურდული – 40 ხმით, ი. გ. დუმბაძე – 41 ხმით, ი. ი. ფიცხელაური – 40 ხმით, მ. ი. სულუხია – 36 ხმით, დ. დ. ცისკარაული – 35 ხმით, დ. ს. სხირტლაძე – 31 ხმით, ვ. ა. კაიშაური – 34 ხმით, ა. მ. ჩითაევი – 34 ხმით; კანდიდატებად: დ. ფარესიშვილი – 27 ხმით, დ. ი. ერქომაიშვილი – 26 ხმით, გ. ზ. სხირტლაძე – 24 ხმით. ძველი გამგეობის წევრთაგან კენჭისყრაზე უარი განაცხადეს გრ. მ. ბურდულმა, მ. კალანდარიშვილმა, ზ. კიკნაძემ და ტ. კახიძემ.
1916 წელს თევდორე გაბრიელის ძე კიკვაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების საგამომცემლო სექციის გამგეობის თავმჯდომარე იყო.
1916 წელს გრიგოლ თევდორეს ძე ყიფშიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების საგამომცემლო სექციის გამგეობის თავმჯდომარის მოადგილე იყო.
1916 წელს კონსტანტინე იაგორის ძე გვარჯალაძე და სამსონ პლატონის ძე დადიანი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების საგამომცემლო სექციის გამგეობის წევრები იყვნენ.
1917 წლის 16 აპრილს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სენაკის განყოფილების წლიური კრების თავმჯდომარედ აირჩიეს რაჟდენ გამსახურდია, მდივნებად - გიორგი ჯაკობია და აკაკი ხორავა.
1913 წლის 20 ოქტომბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კავკავის განყოფილების საერთო კრებამ ფარული კენჭისყრით აირჩია სარევიზიო კომისიის სამი წევრი (ექიმი მ. ა. კალანდარიშვილი, ა. ნ. ჩხუბიანი, პავლე მეფურნოვი) და წევრობის ორი კანდიდატი – ვ. ნ. ზირაქიშვილი, დავით ვაშალომიძე (კრების თავმჯდომარე – ტ. კახიძე, მდივანი – ვ. ბურჯანაძე).
1913 წლის 20 ოქტომბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კავკავის განყოფილების საერთო კრებამ გამგეობის ახალ თავმჯდომარედ ღია კენჭისყრით ერთხმად აირჩია ალექსანდრე გიორგის ძე დუმბაძე.
1912 წლის 17 მარტს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარ გამგეობას თელავის განყოფილების გამგეობამ გაუგზავნა გამგეობის მუშაობის 1912 წლის ანგარიში, რომლის თანახმადაც, 1912 წელს გამგეობის თავმჯდომარე იყო მაქსიმილიანე ზაქარიას ძე ჭავჭავაძე, მისი ამხანაგი − ალექსანდრე რევაზის ძე ვახვახიშვილი, მდივანი − ილია პავლეს ძე გორდეზიანი, ხაზინადარი − ივანე დიმიტრის ძე პაატაშვილი.
1915 წელს ფაცია არაბიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზესტაფონის (ყვირილის) განყოფილების გამგეობის ნამდვილი წევრი იყო.
1912-1913 სასწავლო წლის ანგარიშის თანახმად, კავკავის ქართულ სკოლაში (გამგე – ვ. ბურჯანაძე) 5 პედაგოგი იყო: ვ. ბურჯანაძე (I განყოფილებაში), ნატალია კლიმენტის ასული იოსელიანი (II განყოფილებაში), მარტამდე – გრიგოლ რაზმაძე და მარტიდან – გრ. გორდელაძე (III განყოფილებაში), ტრიფონ მ. შუბლაძე (IV განყოფილებაში); საღვთო სჯულს ყველა განყოფილებაში მღვდელი გიორგი ნათაძე ასწავლიდა; ავადმყოფობის დროს მასწავლებლებს ივანე ნიკოლოზის ძე ჩხუბიანი ენაცვლებოდა.
1916 წელს ილია ნაკაშიძე, ისიდორე ჭანტურია, სილოვან გაბუნია, ქრისტინე შარაშიძე და გრიგოლ ბურჭულაძე ბიბლიოთეკებისა და სახალხო კითხვების მომწყობი სექციის წევრები იყვნენ.
1915 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სენაკის განყოფილების კვაუთის ბიბლიოთეკის გამგე იყო ილია ძიმისტარაშვილი.
1915 წლის ივნისში ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სენაკის განყოფილების გეჯეთის ბიბლიოთეკის გამგე იყო ბახვა კონსტანტინეს ძე ჯავახია.
1915 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სენაკის განყოფილების გეჯეთის ბიბლიოთეკის მზრუნველი იყო გრიგოლ ივანეს ძე გეგენავა.