1927 წელს სამსონ მამულია იყო აბჰესის (აბაშის ჰიდროელექტროსადგურის) სააღმშენებლო კომიტეტის თავმჯდომარე.
1916 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სენაკის განყოფილების გეჯეთის ბიბლიოთეკის გამგე იყო ბახვა კონსტანტინეს ძე ჯავახია.
1916 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სენაკის განყოფილების გეჯეთის ბიბლიოთეკის მეთვალყურე იყო გრიგოლ ივანეს ძე გეგენავა.
ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სენაკის განყოფილების მეორე ონტოფოს ბიბლიოთეკა დაარსდა 1916 წლის 14 აგვისტოს. ბიბლიოთეკას თავმჯდომარეობდა მღვდელი ერმილე ჟვანია.
1918 წელს ალექსანდრე ვასილის ძე ადრიანოვი იყო კავკასიის ოლქის გზათა სამინისტროს უფროსის მოადგილე.
1918 წელს კოირანსკი იყო კავკასიის ოლქის გზათა სამინისტროს თბილისის განყოფილების უფროსი.
1918 წელს გ. ა. ხატისოვი იყო კავკასიის რკინიგზების მატერიალური სამსახურის უფროსის მოადგილე.
1918 წელს ბამოვი იყო კავკასიის ოლქის გზათა სამინისტროს თბილისის განყოფილების საქმეთა მწარმოებელი.
1916 წელს ბარბარე იასონის ასული გარსიაშვილი თბილისის საქველმოქმედო საზოგადოების სოფიოს სახელობის სკოლაში, ასევე კუკიისა და ავლაბრის სკოლებში ქართულ ენასა და ლიტერტურას ასწავლიდა.
1916 წელს ანა ექვთიმეს ასული შარაშიძე თბილისის საქველმოქმედო საზოგადოების ვერის სკოლაში ქართულ ენასა და ლიტერატურას ასწავლიდა.
1916 წელს პეტრე გიორგის ძე ჭარაია სამურზაყანოს ორკლასიან სამრევლო სკოლაში ქართული ენისა და ლიტერატურის პედაგოგი იყო.
1915 წელს შიო ზაქარიას ძე დედაბრიშვილი ბიბლიოთეკებისა და სახალხო კითხვების მომწყობი სექციის თავმჯდომარე იყო.
1915 წელს ვასილ ბესარიონის ძე კახიძე ბიბლიოთეკებისა და სახალხო კითხვების მომწყობი სექციის თავმჯდომარის მოადგილე იყო.
1916 წლის მარტის შუა რიცხვებიდან ვასილ ბესარიონის ძე კახიძე ბიბლიოთეკებისა და სახალხო კითხვების მომწყობი სექციის თავმჯდომარე იყო.
1915 წელს რევაზ გედევანიშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზესტაფონის (ყვირილის) განყოფილების გამგეობის ნამდვილი წევრი იყო.
ქ. შ. წ. კ. გ. საზოგადოების კავკავის განყოფილებას (თავმჯდომარე – ი. შვილევი) ატყობინებენ, რომ 1911 წლის 10 აგვისტოს დადგენილებით მთავარმა გამგეობამ ვარლამ ბურჯანაძე მიიჩნია კავკავის ქართული სკოლის უფროსი მასწავლებლის სასურველ კანდიდატურად.
1913 წლის 5 ივნისს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სენაკის განყოფილებამ დააარსა სეფიეთის ბიბლიოთეკა, რომელსაც ხელმძღვანელობდა მიხეილ ერასტის ძე თოფურიძე.
1915 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სენაკის განყოფილების ნაქალაქევის ბიბლიოთეკის სამზუნველოს წევრები იყვნენ: ნესტორ გაგუა, ლუკა შალამბერიძე და ივანე ფარცვანია.
ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სენაკის განყოფილების ნოსირის ბიბლიოთეკა დაარსდა 1915 წელს, რომელსაც ხელმძღვანელობდა ილარიონ გულუა.
1916 წელს იოსებ ჩხატარაიშვილი და გრიგოლ მერაბის ძე მაჭავარიანი (ახალი თანამშრომელი), რომელთაც სამოქალაქო სასწავლებელში ჰქონდათ განათლება მიღებული, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების შრომის სკოლის პედაგოგები იყვნენ.
1912-1913 სასწავლო წელს კავკავის ქალთა პროფესიულ სკოლაში ხელსაქმეს ასწავლიდა სოფიო ჩიტაძის ასული, ჭრა-კერვას – ფეოქტისა ბავკუნოვისა; სკოლაში 19 მოწაფე სწავლობდა – 17 ქართველი და 2 რუსი.
1909 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თაოსნობით დაარსდა ახალსენაკის ბიბლიოთეკა, რომელსაც ხელმძღვანელობდა გიორგი ვასილის ძე გამზარდია.