ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სენაკის განყოფილების ლეხაინდრავოს ბიბლიოთეკა დაარსდა 1912 წელს აკაკი ხაინდრავას სახელზე, რომლის დროებითი მმართველი იყო ივანე ხაინდრავა.
1913 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კავკავის განყოფილების სცენისმოყვარეთა წრის რეჟისორი იყო ევგენი კაკაბაძე, გამგეობის წევრები – თ. ი. ფუასისა, მარიამ ფუასისი, ვარლამ ბურჯანაძე, ტრიფონ შუბლაძე, გრიგოლ რაზმაძე.
1915-1916 სასწავლო წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ნუკრიანის სკოლაში ელენე დიმიტრის ასული ახმეტელაშვილი პირველ და მესამე განყოფილებას ასწავლიდა, თამარ ლევანის ასული ხელაშვილი – მეორეს.
1915-1916 სასწავლო წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების შრომის სკოლის მასწავლებელ იოსებ ჩხატარაიშვილის ანაზღაურება თვეში ჯერ – 54 და შემდეგ 60 მანეთი იყო.
1916 წელს გაიხსნა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წერაქვის სკოლა, რომელიც ნაქირავებ შენობაში იყო განთავსებული. ეკატერინე ბახტაძე ამ სკოლის პედაგოგი იყო.
1923 წელს გიორგი დავითის ძე ოთხმეზური სამხედრო კომისრის დამხმარე იყო ახალციხეში.
გიორგი დავითის ძე ოთხმეზური სამხედრო სამსახურში იყო 1917 წლის მარტიდან ომის დაწყებამდე ბათუმში.
1915 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზესტაფონის განყოფილების გამგეობის თავმჯდომარის მოადგილე იყო მიხეილ მახარობლის ძე სიხარულიძე.
1915 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზესტაფონის განყოფილების გამგეობის მდივანი იყო კონსტანტინე ბესარიონის ძე მოდებაძე.
1915 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზესტაფონის განყოფილების გამგეობის ხაზინადარი იყო პლატონ თეიმურაზის ძე კიკნაველიძე.
1915 წელს მელიტონ მალაქიას ძე გაჩეჩილაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზესტაფონის განყოფილების გამგეობის წევრი იყო.
1915 წელს ბესარიონ ანტონის ძე კელენჯერიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზესტაფონის განყოფილების გამგეობის წევრი იყო.
1915 წელს იორდანე მიხეილის ძე გოცაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზესტაფონის განყოფილების გამგეობის წევრი იყო.
1915 წელს თეოფანე ბეჟანის ძე ნანეიშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზესტაფონის განყოფილების გამგეობის წევრი იყო.
1915 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზესტაფონის განყოფილების გამგეობის სარევიზიო კომისიის წევრი იყო სამსონ პეტრეს ძე მამალაძე.
1915 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზესტაფონის განყოფილების გამგეობის სარევიზიო კომისიის წევრი იყო ბიქტორ ალფეზის ძე გაჩეჩილაძე.
1915 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზესტაფონის განყოფილების გამგეობის სარევიზიო კომისიის წევრი იყო სიმონ გიორგის ძე ორჯონიკიძე.
1916 წელს მარიამ პავლეს ასული ჯარიაშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ნავთლუღის სკოლაში ძირითად საგნებს ასწავლიდა.
1916 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სოხუმის სკოლის პედაგოგი ნიკო სიმონის ძე ჯანაშია ამ სკოლაში მუშაობის დაწყებამდე ჯერ ასწავლიდა სამინისტრო სკოლაში, შემდეგ კი – სენაკის თავად-აზნაურთა სკოლაში.
1916 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ნავთლუღის სკოლაში (გაიხსნა 1909 წელს) ასწავლიდნენ მარიამ პავლეს ასული ჯარიაშვილი და ბარბარე ზაზანაშვილი. სკოლა ნაქირავებ შენობაში იყო.
1916 წელს ბარბარე ზაზანაშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ნავთლუღის სკოლაში ხელსაქმეს ასწავლიდა.
1916 წლისთვის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ნავთლუღის სკოლის მასწავლებელ მარიამ პავლეს ასულ ჯარიაშვილს სკოლაში მუშაობის 6-წლიანი გამოცდილება ჰქონდა.
1888 წლის 29-30 მაისის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წლიურ კრებაზე საზოგადოებისა და გამგეობის თავმჯდომარედ ილია გრიგოლის ძე ჭავჭავაძე აირჩიეს.