1916 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზესტაფონის განყოფილების გამგეობის თავმჯდომარის მდივანი იყო პავლე გრიგოლის ძე მეტრეველი.
1915 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზესტაფონის განყოფილების თავმჯდომარის მოვალეობას მიხეილ მახარობლის ძე სიხარულიძე ასრულებდა.
1915 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზესტაფონის განყოფილების თავმჯდომარის მდივანი კონსტანტინე ბესარიონის ძე მოდებაძე იყო.
1915 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზესტაფონის განყოფილების გამგეობის თავმჯდომარე იყო ბარბარე სპირიდონის ასული წერეთლისა.
1915 წლის 2 თებერვალს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ზესტაფონის განყოფილების გამგეობის კრების თავმჯდომარედ მიხეილ მახარობლის ძე სიხარულიძე აირჩიეს.
1916 წელს კონსტანტინე სეხნიაშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების საგურამოს სკოლის პედაგოგი იყო.
სოლომონ ჩიტაძე იყო საქართველო-იმერეთის უწმინდესი სინოდის კანტორის ქართული განყოფილების სეკრეტარი.
1914 წლის 14 იანვარს ვლადიკავკაზის მკვიდრმა ქართველებმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის თავმჯდომარეს, გიორგი ყაზბეგს ახალი წელი მიულოცეს.
1913 წლის 22 ოქტომბერს ქ. შ. წ. კ. გ. საზოგადოების კავკავის განყოფილება (გამგეობის დროებითი თავმჯდომარე – ტ. კახიძე) განმეორებით თხოვნას უგზავნის მთავარ გამგეობას, რათა თბილისის ყველა ქართულ გაზეთში გამოცხადდეს, რომ თავისუფალია კავკავის ქართული სკოლის გამგის ადგილი; პირობები: ჯამაგირი – თვეში 60 მანეთი, ბინა – გათბობითა და განათებით.
1888 წლის 29-30 მაისის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წლიურ კრებას თავმჯდომარეობდა ალექსანდრე მირიანის ძე ჭყონია. კრებას 25 წევრი დაესწრო.
1913 წლის 10 ივლისს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარ გამგეობას თელავის განყოფილების გამგეობამ შეატყობინა, რომ 1900 წელს შილდაში საზოგადოების სახელზე გახსნილი ბიბლიოთეკის მდივნად თბილისის გუბერნატორმა დავით რევაზის ძე ვახვახიშვილი დაამტკიცა.
1900 წლის 29 მაისს თბილისის გუბერნატორმა სოფელ შილდაში ქართველთა შორის წერა-კითხვის საზოგადოების სახელზე გახსნილი სამკითხველოს პასუხისმგებელ მდივნად დაამტკიცა დავით რევაზის ძე ვახვახიშვილი.
1910 წლის 30 აგვისტოს ქ. შ. წ. კ. გ. საზოგადოების კავკავის განყოფილებას (გამგეობის თავმჯდომარე – ტ. კახიძე) თბილისიდან აცნობებენ, რომ ყალამშიისა და გიორგიწმინდის სკოლების მასწავლებლები – დავით ძეძამიძე და არისტოკლე რამინიშვილი, – ორივე კარგი სპეციალისტია: ორივემ კარგი საფუძველი შეუქმნა მათდამი რწმუნებულ სკოლებს. სწორედ ამიტომ მიაჩნია მთავარ გამგეობას, რომ სასურველია, კავკავის სკოლაში გადასვლის ნაცვლად, ისინი თავიანთ ადგილებზე დარჩნენ.
1910 წლის 22 აგვისტოს ქ. შ. წ. კ. გ. საზოგადოების კავკავის განყოფილების გამგეობა (თავმჯდომარე – ტ. კახიძე) აცნობებს თბილისის მთავარ გამგეობას, რომ ორ მასწავლებელს – დავით ძეძამიძესა (ყალამშიის სკოლა) და არისტოკლე რამინიშვილს (გიორგიწმინდის სკოლა) სურს კავკავის ქართული სკოლის პედაგოგობა. ტ. კახიძეს აინტერესებს, თუ რამდენად შესაფერნი იქნებიან ისინი თავიანთი ცოდნა-გამოცდილებით მეორე მასწავლებლის თანამდებობისათვის.
1881 წელს ლეონტი ჯაში მუშაობდა მასწავლებლად სენაკის მაზრის (ახლ. აბაშის რაიონი) სოფელ ქვატანის სკოლაში.
1916 წლის თებერვალში ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კავკავის ჭრა-კერვის სკოლის (სადაც 2 ჯგუფად მეცადინეობდა 30 მოსწავლე) მასწავლებელმა ეკატერინე მარკოზაშვილმა მუშაობას თავი დაანება, მის შემცვლელად ნინო კობახიძე დაინიშნა.
1888 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კავკავის სკოლა დაარსდა. სკოლა საკუთარ შენობაში იყო მოთავსებული და 4 განყოფილებისგან შედგებოდა. 1916 წელს სკოლის გამგე იყო გიორგი ბიჭიას (ივანეს) ძე მიქაბერიძე.
ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კავკავის განყოფილების ქალთა პროფესიული სკოლის 1911 და 1912 წლის ანგარიშის მიხედვით, ამავე სკოლის კურსდამთავრებული მართა კედელაძე მუშაობდა ხელოსანი ქალის თანაშემწედ და მისი წლიური ჯამაგირი შეადგენდა 120 მანეთს.
1912 წლის დასაწყისში კავკავის ქართველთა საკრედიტო ამხანაგობაში, რომლის გამგეობის თავმჯდომარეც იყო იოსებ გრიგოლის ძე შვილევი, საბჭოს თავმჯდომარე – იასონ მერაბის ძე ლორთქიფანიძე, მოანგარიშე – დ. გ. ხუმაროვი, ირიცხებოდა 588 წევრი, წლის განმავლობაში მიემატა 325 ამხანაგი. ამხანაგობის წლიური შემოსავალ-გასავლის ჯამი შეადგენდა 505,348 მანეთსა და 45 კაპიკს.
1917 წელს არჩილ ვასილის ძე ხმალაძე იყო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბორჯომის განყოფილების გამგეობის სარევიზიო კომისიის წევრი.
1917 წელს ზაზა პართენის ძე კიკნაძე იყო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბორჯომის განყოფილების გამგეობის სარევიზიო კომისიის წევრი.
1916 წელს მიხეილ ივანეს ძე ქიმერიძე იყო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბორჯომის განყოფილების გამგეობის სარევიზიო კომისიის წევრი.