1866 წელს თბილისის კლასიკურ გიმნაზიაში 10 ადგილი გამოთავისუფლდა ახალი მოსწავლეებისთვის. გიმნაზიაში სწავლის დაწყება შეეძლოთ 9-15 წლის ბიჭებს, თუმცა აუცილებელი იყო გამოცდის ჩაბარება. გამოცდის ჩასაბარებლად გიმნაზიის დირექციამ ზაქარია არჯევანიძე, ევგენი ლისოვსკი და იოჰან ბლუმბერგი დაიბარა.
1866 წელს კავკასიის მეფისნაცვლის, მიხეილ რომანოვის ნებით უმაღლეს და პროფესიულ სასწავლებლებში სწავლის გაგრძელების საშუალება სხვა კავკასიელებთან ერთად მიეცათ ქართველ სტუდენტებსაც, მათ შორის ქუთაისის გიმნაზიის კურდამთავრებულებს – ბესარიონ ჭიჭინაძეს, ვასილ სემიბრატოვსა და კონსტანტინე ივანოვს.
ნიკოლოზ სარქისის ძე ავეტისიანცი თბილისის მე-3 გიმნაზიაში 11 წელი სწავლობდა. მისი ყოფაქცევა იყო სანიმუშო, გაკვეთილებზე დასწრება – აკურატული, გაკვეთილების მომზადება – ასევე, წერითი დავალებების შესრულება – ასევე, კლასში ყურადღებით ყოფნა – ყურადღებითაა, სწავლისადმი ინტერესი – აქვს მათემატიკისადმი, მისი საგნები და შეფასებები იყო: ჰიგიენა – 3, არითმეტიკა – 3, რუსული ენა და სიტყვიერება – 3, ლოგიკა – 3, ლათინური ენა – 3, საქართველოს ისტორია – 3, სამართალმცოდნეობა – 5, მათემატიკა – 5, ფიზიკა და მათემატიკური გეოგრაფია – 4/4, ისტორია – 3, გეოგრაფია – 3, ფრანგული ენა – 3, გერმანული ენა – 3, სომხეთის ისტორია – 3. პედაგოგიური საბჭოს გადაწყვეტილებით, 1920 წელს მას მიეცა ატესტატი.