1866 წელს თბილისის კლასიკური გიმნაზიაში გამოთავისუფლდა 10 ადგილი ახალი მოსწავლეებისთვის. გიმნაზიაში სწავლის დაწყება შეეძლოთ 9-15 წლის ბიჭებს. თუმცა აუცილებელი იყო გამოცდის ჩაბარება. გამოცდის ჩასაბარებლად გიმნაზიის დირექციამ დაიბარა ივანე ჩოლოყაშვილი და სოლომონ ხირსელოვი.
1866 წელს თბილისის კლასიკურ გიმნაზიაში გამოთავისუფლდა 10 ადგილი ახალი მოსწავლეებისთვის. გიმნაზიაში სწავლის დაწყება შეეძლოთ 9-15 წლის ბიჭებს. თუმცა აუცილებელი იყო გამოცდის ჩაბარება. გამოცდის ჩასაბარებლად გიმნაზიის დირექციამ დაიბარა გრიგოლ გაბაშვილი და ნესტორ ჩარექაშვილი.
1866 წელს თბილისის კლასიკურ გიმნაზიაში 10 ადგილი გამოთავისუფლდა ახალი მოსწავლეებისთვის. გიმნაზიაში სწავლის დაწყება შეეძლოთ 9-15 წლის ბიჭებს, თუმცა აუცილებელი იყო გამოცდის ჩაბარება. გამოცდის ჩასაბარებლად გიმნაზიის დირექციამ ზაქარია არჯევანიძე, ევგენი ლისოვსკი და იოჰან ბლუმბერგი დაიბარა.
1896 წელს ვლადიმერ ქაიხოსროს ძე ლორთქიფანიძემ ოდესის უნივერსიტეტის ისტორია-ფილოლოგიის ფაკულტეტი ოქროს მედალზე დაასრულა.
1897 წლის მარტში ვლადიმერ ქაიხოსროს ძე ლორთქიფანიძე იენის უნივერსიტეტის პროფესორების ხელმძღვანელობით ისტორიას სწავლობდა. იგი 3-4 წელი აპირებდა სასწავლებლად გერმანიაში დარჩენას.
1866 წელს კავკასიის მეფისნაცვლის, მიხეილ რომანოვის ნებით უმაღლეს და პროფესიულ სასწავლებლებში სწავლის გაგრძელების საშუალება სხვა კავკასიელებთან ერთად მიეცათ ქართველ სტუდენტებსაც, მათ შორის ქუთაისის გიმნაზიის კურდამთავრებულებს – ბესარიონ ჭიჭინაძეს, ვასილ სემიბრატოვსა და კონსტანტინე ივანოვს.
1865 წლის 15 თებერვალს გაბრიელ ეჯუბაშვილმა კანდიდატის ხარისხი მოიპოვა პეტერბურგის უნივერსიტეტში.
1921 წლის 3 მარტს დავით ალექსანდრეს ძე მგელაძემ ბათუმის ვაჟთა გიმნაზია წარჩინებით დაამთავრა.
1912 წელს მიხეილ ვორონოვი ქუთაისის სამოქალაქო სასწავლებლის პირველი კლასის მოსწავლე იყო.
1893 წლის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრების ოქმის მიხედვით, მიხეილ სიმონის ძე შარაშიძე თბილისის სამასწავლებლო ინსტიტუტის კურსდამთავრებული იყო.
1899 წლის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომის ოქმის მიხედვით, მიხეილ სოხაძე იყო თბილისის სასულიერო სემინარიის კურსდამთავრებული.
1916-1917 წლებში შალვა მაღლაკელიძე თბილისის დიდი მთავრის მიხეილის სამხედრო სასწავლებელში სწავლობდა. მან პოდპორუჩიკის წოდება მიიღო.
1901-1903 წლებში დიომიდე თოფურიძემ უმაღლესი იურიდიული განათლება პარიზში მიიღო.
ნიკოლოზ სარქისის ძე ავეტისიანცი თბილისის მე-3 გიმნაზიაში 11 წელი სწავლობდა. მისი ყოფაქცევა იყო სანიმუშო, გაკვეთილებზე დასწრება – აკურატული, გაკვეთილების მომზადება – ასევე, წერითი დავალებების შესრულება – ასევე, კლასში ყურადღებით ყოფნა – ყურადღებითაა, სწავლისადმი ინტერესი – აქვს მათემატიკისადმი, მისი საგნები და შეფასებები იყო: ჰიგიენა – 3, არითმეტიკა – 3, რუსული ენა და სიტყვიერება – 3, ლოგიკა – 3, ლათინური ენა – 3, საქართველოს ისტორია – 3, სამართალმცოდნეობა – 5, მათემატიკა – 5, ფიზიკა და მათემატიკური გეოგრაფია – 4/4, ისტორია – 3, გეოგრაფია – 3, ფრანგული ენა – 3, გერმანული ენა – 3, სომხეთის ისტორია – 3. პედაგოგიური საბჭოს გადაწყვეტილებით, 1920 წელს მას მიეცა ატესტატი.