1918 წლის 19 მაისს მზრუნველობისა და ქველმოქმედების სამინისტროს ბრძანების მიხედვით სამუშაოს შესასრულებლად დაინიშნა არმენაკ არტემის ძე კანაზოვი.
1918 წლის 19 მაისს მზრუნველობისა და ქველმოქმედების სამინისტროს ბრძანების მიხედვით სამუშაოს შესასრულებლად დაინიშნა მინისტრის საქმეთმწარმოებელი 12 მაისიდან გაგერინ კამსაროვიჩის ძე ტერ-დავიდცი.
1918 წლის 19 მაისს მზრუნველობისა და ქველმოქმედების სამინისტროს ბრძანების მიხედვით სამუშაოს შესასრულებლად დაინიშნა სამთო ინჟინერი არტემინ ოვაკიმეს ძე აგაბაბოვი.
1918 წელს ლავროსი პავლეს ძე კიღურაძე დამფუძნებელი კრების წევრდ აირჩიეს.
1918 წელს გ. ნ. იაკუბენკო მუშაობდა კურიერის შტატში. მისი ანაზღაურება იყო 2385 რუბლი.
ქ. შ. წ. კ. გ. საზოგადოების ქუთაისის განყოფილების გამგეობის (თავმჯდომარის ამხანაგი - ი. ოცხელი, მდივანი - ი. ბაქრაძე) 1914 წლის 2 აპრილის წერილის თანახმად, ადგილობრივი სტამბისთვის ღირსეული ადმინისტრატორის მოძებნა, უვარგისობის გამო დათხოვნილი გლავაცკის ნაცვლად, დაევალათ: ფილიალის გამგეობის წევრებს - მარიამ ვარდოსანიძესა და ტრიფონ ჯაფარიძეს, ბიბლიოთეკების მეთვალყურეს - მელიტონ დოლაბერიძეს.
1914 წლის 2 აპრილის წერილის თანახმად, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ქუთაისის ფილიალის გამგეობამ (თავმჯდომარის ამხანაგი ი. ოცხელი, მდივანი ი. ბაქრაძე) უვარგისობის გამო დაითხოვა ადგილობრივი სტამბის ადმინისტრატორი (ფაქტორი) გლავაცკი და ეძებდა მის შემცვლელს.
1900 წელს მარიამ მხეიძე ბათუმის ბიბლიოთეკის გამგე იყო.
1898 წელს გაიხსნა ბაქოს ქართული ბიბლიოთეკა და მის გამგედ დ. მკერვალიშვილი დანიშნეს.
1896 წელს კირილე წილოსანი ლანჩხუთის ბიბლიოთეკის გამგე იყო.
1896 წელს ნესტორ მხეიძე ლანჩხუთის ბიბლიოთეკის მმართველი იყო.
1899 წელს ა. ბ. ოსტროვსკაია განაგებდა თბილისის იაფფასიან ბიბლიოთეკა-სამკითხველოს.
1868 წელს თბილისის საჯარო საზოგადო ბიბლიოთეკის გამგემ ადოლფ პეტრეს ძე ბერჟემ თავისი მოვალეობები მუზეუმის გამგებელ გუსტავ ივანეს ძე რადეს გადააბარა.
1861 წელს თბილისის საჯარო საზოგადო ბიბლიოთეკის გამგე იყო ადოლფ პეტრეს ძე ბერჟე, რომელმაც ბიბლიოთეკის სისტემატური და ანბანური ნაწილისაგან შემდგარი კატალოგი გამოსცა.