1910 წლის 5 ივნისს ქუთაისისა და სენაკის სააზნაურო სკოლების სამზრუნველო კომიტეტის თავმჯდომარე დავით ბაქრაძემ თანამდებობიდან გათავისუფლების თხოვნით მიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარ გამგეობას. ის მიზეზად ასახელებდა კომიტეტის ფაქტობრივ უმოქმედობას: წევრთა უმრავლესობის (დავით ხელთუფლიშვილი ავადმყოფობდა, დავით ლორთქიფანიძეს საკმარისი დრო არ ჰქონდა, სერგი ჯაფარიძე და ნიკოლოზ ჭიჭინაძე თბილისში ცხოვრობენ მუდმივად) სისტემატური დაუსწრებლობის გამო უმცირესობაში აღმოჩენილ წევრებს (დავით ბაქრაძეს, იასონ ბაქრაძესა და კირილე ლორთქიფანიძეს) კანონით არავითარი გადაწყვეტილების მიღების უფლება აღარ რჩებოდათ.
1896 წელს ილია კიკნაველიძე საქართველო-იმერეთის უწმინდესი სინოდის კანტორის იმერეთის განყოფილების მდივანი იყო.
1896 წელს სოფრომ მგალობლიშვილი გურია-სამეგრელოს ეპარქიის მდივანი იყო, ყარამან ცეცხლაძე – მისი თანაშემწე.
1917 წელს ალექსანდრე რევაზის ძე ვახვახიშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თელავის განყოფილების გამგეობის თავმჯდომარე იყო.
1896 წელს აარონ იანქოშვილი საქართველო-იმერეთის უწმინდესი სინოდის კანტორის საქმისმწარმოებელი იყო.
1896 წელს ერასტი თუთბერიძე იმერეთის ეპარქიის სეკრეტარი იყო, ლეონტი ჩაჩანიძე – მისი თანაშემწე.
1896 წელს ალექსანდრე დავითაშვილი საქართველო-იმერეთის უწმინდესი სინოდის კანტორის საქმისმწარმოებელი იყო.
1896 წელს თომა ალექსიევ-მესხიშვილი საქართველო-იმერეთის უწმინდესი სინოდის კანტორის არქივის მცველი იყო.
1896 წელს ალექსანდრე არდაზიანი საქართველო-იმერეთის უწმინდესი სინოდის კანტორის ბუღალტერ-ხაზინადარი იყო.
1896 წელს ნიკოლოზ მატატაშვილი საქართველო-იმერეთის უწმინდესი სინოდის კანტორის საქმისმწარმოებელი იყო.
1896 წელს ექვთიმე ელიაშვილი საქართველო-იმერეთის უწმინდესი სინოდის კანტორის წევრი იყო.
1896 წელს დიმიტრი მღებრიშვილი საქართველო-იმერეთის უწმინდესი სინოდის კანტორის თარჯიმანი იყო.
გაბრიელ ეპისკოპოსი იყო იმერეთის ეპარქიის უფროსი.
1896 წელს გრიგოლ დადიანი გურია-სამეგრელოს ეპარქიის უფროსი იყო.
1916 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბორბალოს (თბილისის მაზრა) სკოლის მასწავლებელ ივლიტა კოტეტიშვილის წლიური ხელფასი 720 მანეთი იყო, ბინის ქირის ფულს ის თავად იხდიდა.
1914 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბორბალოს (თბილისის მაზრა) სკოლა ერთოთახიან შენობაში (მხოლოდ საკლასო ოთახი იყო) გაიხსნა. 1916 წელს ივლიტა კოტეტიშვილი ამ სკოლაში ასწავლიდა.
1915-1916 სასწავლო წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბათუმის სკოლაში ასწავლიდნენ ალექსანდრე ბუჭუას ძე მგელაძე და მარიამ ლომინაძე, სკოლაში 44 მოსწავლე იყო.
1918 წლის 19 ნოემბერს საქართველოს რესპუბლიკის პირველი ეროვნული ყრილობის აღმასრულებელმა კომიტეტმა გამგედ აირჩია ალექსანდრე სპირიდონის ძე ლომთათიძე, მის მოადგილედ – ვარლამ ამირანის ძე ბურჯანაძე, ხოლო სახალხო განათლების სექციის წევრებად – ექვთიმე სიმონის ძე თაყაიშვილი და ლევან და გრიგოლ იასონის ძე ნათაძეები.
1917 წლის 30 აგვისტოს ფოცია კალანდაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ხიდისთავის განყოფილების გამგეობის მდივანი იყო.
1916 წელს ლუარსაბ გერასიმეს ძე ბოცვაძე სასკოლო სექციის თავმჯდომარე და ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წევრი იყო.
1916 წელს ივანე (ვანო) ივანეს ძე ზურაბიშვილი სასკოლო სექციის თავმჯდომარის მოადგილე იყო.
1916 წელს ალექსანდრე ნიკოლოზის ძე მიქაბერიძე, სეით ლუარსაბის ძე იაშვილი, გრიგოლ (გიგო) იასონის ძე ნათაძე, გერასიმე სოფრომის ძე იმნაიშვილი და გრიგოლ იესეს ძე ბურჭულაძე (სკოლების მეთვალყურე) სასკოლო სექციის წევრები იყვნენ.