1916 წელს ხონში, მათხოჯში, გორდაში, ნაოღალევში (მარტვილი), ნახუნავოსა და სალხინოში ჰქონდა ბიბლიოთეკა-სამკითხველოები ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ხონის განყოფილებას, რომლის თავმჯდომარე მათე ვასილის ძე ბახტაძე იყო.
1918 წელს დავით ორაგველიძემ სამხედრო სამსახურის გამო უმაღლესი სასწავლებელი მიატოვა და თბილისის აღმასრულებელი კომიტეტის საგანგებო რაზმის დაარსებიდან გვარდიის წევრად ირიცხებოდა.
1918 წელს დავით შევარდენის ძე ორაგველიძე სახალხო გვარდიის საგანგებო ბატალიონის წევრი იყო.
1881 წლის 9 ოქტომბრიდან ფელიპე მიხაილის ძე ტეტუნაშვილი დაბა ვანის სკოლაში მასწავლებლად დაინიშნა.
1881-1882 წლების ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წლიური ანგარიშის მიხედვით, ალექსანდრე ივანეს ძე სარაჯიშვილი იყო საზოგადოების მდივანი.
1881-1882 წლების ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წლიური ანგარიშის მიხედვით, საზოგადოების საქმისმწარმოებელი გრიგოლ თევდორეს ძე ყიფშიძე იყო.
1914 წლის 14 დეკემბრის ქ. შ. წ. კ. გ. საზოგადოების წლიური კრების თავმჯდომარე იყო დავით გიორგის ძე კარიჭაშვილი.
1914 წლის 14 დეკემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წლიური კრების თავმჯდომარის მდივანი ვარლამ ამირანის ძე ბურჯანაძე იყო.
1880 წლის 29 იანვარს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომის თავმჯდომარე იყო დიმიტრი ივანეს ძე ყიფიანი.
1880 წლის 29 იანვარს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომის თავმჯდომარის მოადგილე იყო ილია გრიგოლის ძე ჭავჭავაძე.
1914 წლის 14 დეკემბრის ქართველთა შორი წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წლიური კრების ოქმის მიხედვით, ილია პეტრეს ძე ნაკაშიძე სახალხო უნივერსიტეტში მუშაობდა.
1916 წელს ემელიანე ივანეს ძე ცაგარეიშვილი, ვლადიმერ თომას ძე მაჭარაძე და ანდრია დავითის ძე ბახტაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ხონის განყოფილების სარევიზიო კომისიის წევრები იყვნენ.
1916 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ხონის განყოფილებაში, რომლის თავმჯდომარე იყო მათე ვასილის ძე ბახტაძე, 140 წევრი იყო.
1916 წელს ნიკოლოზ ივანეს ძე სიხარულიძე, კირილე იესეს ძე ნინიძე, ლეონტი ალექსანდრეს ძე მეტრეველი და კონსტანტინე იოსების ძე ძნელაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ხაშურის განყოფილების გამგეობის წევრები იყვნენ.
1916 წელს ალექსანდრე თომას ძე ბაქრაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ხონის განყოფილების მდივანი იყო.
1916 წელს პოლიკარპე ივანეს ძე ჩხიკვიშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ხონის განყოფილების თავმჯდომარის მოადგილე იყო.
1916 წელს ივანე ივანეს ძე ქუთათელაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ხონის განყოფილების ხაზინადარი იყო.
1916 წელს ეკატერინე ვასილის ასული აბაშიძე (ბახტაძისა), ვალერიან მერაბის ძე მებუკე და მაქსიმე დიმიტრის ძე ჭელიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ხონის განყოფილების გამგეობის წევრები იყვნენ.
1916 წელს მღვდელი ი. ხაბაზიშვილი, დავით გიორგის ძე ნახუცრიშვილი, ალექსანდრე ჩოკრაშვილი და დავით ზუკაკიშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ხაშმის განყოფილების გამგეობის წევრები იყვნენ.
1917 წელს იასონ ლუარსაბის ძე ამირანაშვილი ფოთის სახალხო სკოლის მასწავლებელი იყო.
1916 წელს სევერიანე სპირიდონის ძე ჩიქოვანი, ალექსანდრე ვლადიმერის ძე წერეთელი და ილია ზურაბის ძე აბაშიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ჭიათურის განყოფილების სარევიზიო კომისიის წევრები იყვნენ.
1916 წელს პარმენ გიტოს ძე ჭანიშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ჭიათურის განყოფილების გამგეობის წევრი იყო.
1916 წელს ივანე მიხეილის ძე გომელაური ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ჭიათურის განყოფილების თავმჯდომარის მოადგილე იყო.
1916 წელს ნიკოლოზ მაქსიმეს ძე წუწუნავა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ჭიათურის განყოფილების მდივანი იყო.