1916 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ფოთის განყოფილების სარევიზიო კომისიის წევრები იყვნენ: ალექსანდრე ივანეს ძე მდივანი, პეტრე იორდანეს ძე ქუთათელაძე და მიხეილ ბესარიონის ძე ესაკია.
1910 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ფოთის განყოფილება გაიხსნა. 1916 წლის 26 სექტემბრამდე ნიკო იაკობის ძე ნიკოლაძე ამ განყოფილების თავმჯდომარე იყო.
1916 წლის 26 სექტემბრამდე ანდრია ლევანის ძე ქავთარაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ფოთის განყოფილების თავმჯდომარის მოადგილე იყო.
1916 წელს მღვდელი ლავრენტი ივანეს ძე წულაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ფოთის განყოფილების მდივანი იყო.
1916 წელს იოსებ ივანეს ძე კოხრეიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ფოთის განყოფილების ხაზინადარი იყო.
1916 წელს გახსნილ მეორე ონტოფოს, ძველი სენაკისა და ლეძაძამის ბიბლიოთეკებს განაგებდა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სენაკის განყოფილება, რომლის თავმჯდომარე იყო ოლღა გიორგის ასული ხოფერიასი.
1889 წელს გენერალ-ლეიტენანტი ივანე კონსტანტინეს ძე ბაგრატიონ-მუხრანსკი თბილისის გუბერნიის მარშალი იყო.
1914 წლის ნოემბერში მარიამ აფრასიონის ასული ლომინაძე ბათუმის სკოლის მასწავლებელი იყო.
1916 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სოჭის განყოფილების გამგეობის წევრები იყვნენ: ბესარიონ ვატას ძე ხოშტარია, ზ. ან. მელია, ნიკოლოზ მიხაკოს ძე ნემსაძე, ილარიონ ნიკოლოზის ძე ჭედია, გიორგი რომანოზის ძე ჭიპაძე, ს. ა. ქეშელავა, ტარიელ ბეჟანის ძე ჟვანია და ალექსანდრე გიორგის ძე მამარდაშვილი.
1914 წლის 28 ოქტომბერს ბარბალე გარსიაშვილი თბილისის სოფიოს სახელობის საქველმოქმედო სკოლის ქართული ენის მასწავლებლად დაინიშნა.
1916 წელს რაფიელ გოკიელი, გახუ პეტრეს ძე თურქია, ნიკოლოზ გიორგის ძე ჩიქოვანი, ანთიმოზ ივანეს ძე ჯუღელი, ალექსანდრე ლუკას ძე გრიგოლია და სევასტი რამიშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სოხუმის განყოფილების გამგეობის 5 სხდომიდან 2-ს დაესწრნენ.
1916 წელს ვ. გ. ქეშელავა და ლევან ბახვას ძე სიჭინავა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სოჭის განყოფილების სარევიზიო კომისიის წევრები იყვნენ.
1916 წელს რაფიელ იოსების ძე გოკიელოვი, გახუ პეტრეს ძე თურქია, ნიკოლოზ გიორგის ძე ჩიქოვანი და იასონ (იაკიმე) ლუარსაბის ძე გეგელაშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სოხუმის განყოფილებასთან არსებული საამშენებლო კომისიის წევრები იყვნენ.
1916 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სოხუმის განყოფილების გამგეობის წევრები იყვნენ: იასონ (იაკიმე) ლუარსაბის ძე გეგელაშვილი, ვასილ გრიგოლის ძე შერვაშიძე, ალექსანდრე ლუკას ძე გრიგოლია, სევასტი რამიშვილი, გრიგოლ მახარაძე, რაჟდენ კიღურაძე, გიორგი შარაშიძე და ლავრენტი ესვანჯია.
1916 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სოხუმის განყოფილების სარევიზიო კომისიის წევრები იყვნენ: კოწია შევარდენის ძე გიგინეიშვილი, იოსებ გაბუნია და იუსტინე პავლეს ძე ჩიქოვანი.
1914 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი სოჭის განყოფილება დაარსდა. 1916 წელს ნაუმ კონსტანტინეს ძე ლორთქიფანიძე ამ განყოფილების თავმჯდომარე და ხაზინადარი იყო.
1916 წელს პროკოფი პეტრეს ძე ჯანაშია ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სოჭის განყოფილების მდივანი იყო.
1916 წელს დავით ქაიხოსროს ძე მეძმარიშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სოხუმის განყოფილების მდივანი იყო.
1918 წელს ალექსანდრა მავრიკის ასული ჩხენკელი (ეროვნებით რუსი) ხონის ქალთა გიმნაზიაში ფრანგული ენის მასწავლებლად მუშაობდა.
1918 წელს მიხეილ გიორგის ძე ჭავჭანიძე ხონის ქალთა გიმნაზიის პედაგოგიური საბჭოს თავმჯდომარე იყო.
1881 წელს სოფრომ ხომერიკი ზუგდიდის მაზრის სოფელ ჭოღის სკოლის მასწავლებლად მუშაობდა.