1916 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სამტრედიის განყოფილების გამგეობის წევრები იყვნენ: ივანე გიორგის ძე კიკაბიძე, გრიგოლ ქრისტეფორეს ძე ურუშაძე, პავლე ლუკას ძე წულაია, მიხეილ კოზმანის ძე ადეიშვილი, ამბაკო ჯანელიძე და ამბაკო გიგოს ძე ახობაძე.
1916 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სამტრედიის განყოფილების სარევიზიო კომისიის წევრები იყვნენ: ვლადიმერ პაპავა, ლუკა კონსტანტინეს ძე დავითაია, ვალერიან მიხეილის ძე ხარებავა, კოლია ნიკოლოზის ძე კვერნაძე და ილარიონ იოსების ძე გეგია.
1916 წელს ანა მეთოდეს ასული ჭყონიასი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოზურგეთის განყოფილების თავმჯდომარის მოადგილე იყო.
1916 წელს რუბენ ლეონტის ძე ჩხაიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოზურგეთის განყოფილების მოლარე იყო.
1916 წელს მიხეილ სამსონის ძე საბაშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოზურგეთის განყოფილების მდივანი იყო.
1918 წელს ივანე კვაჭაძემ სამხედრო სამსახურის გამო უმაღლესი სასწავლებელი მიატოვა და თბილისის აღმასრულებელი კომიტეტის საგანგებო რაზმის დაარსებიდან გვარდიის წევრად ირიცხებოდა.
1920 წელს ილიკო ქარცივაძე თბილისის სახალხო გვარდიის მთავარი შტაბის ბატალიონის წარმომადგენელი იყო.
1916 წლის 12 აგვისტოს გრიგოლ იესეს ძე ბურჭულაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარ გამგეობას გრიგოლ ჩიქვინიძისა და სოფიო მგელაძის – წერაქვის სკოლის, ქსენია კაკაბაძის – წინარეხის, პროკლე დევიძის – ყალამშიის და ევგენია შავლიაშვილის – ბაისუბნის სკოლის პედაგოგებად დანიშვნას სთხოვს.
1881 წელს სილიბისტრო თოფურიძე სენაკის მაზრის სოფელ ნოსირის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სკოლის მასწავლებელი იყო.
1896 წელს ილია ჭავჭავაძე თბილისის სათავადაზნაურო (საადგილმამულო) ბანკის გამგებელი და თავმჯდომარე იყო.
1918 წელს სარგის კაკაბაძე იყო განათლების სამინისტროს დროებითი საქმეთა მმართველი.
1918 წლის ნოემბერში ქუთაისის ქალთა მეორე გიმნაზიის დირექტორი იყო დ. ქუთათელაძე.
1918 წლის 15 ნოემბერს პიღასი აბდუშელიშვილი ქუთაისის ქალთა მეორე გიმნაზიაში მასწავლებლად მუშაობდა.
ფილიპე ლევიცკი ქუთაისის საგუბერნიო საერო სასწავლებლების დირექტორი იყო.
სპირიდონ ენუქიძე ახალი სენაკის საქალაქო სასწავლებლის ზედამხედველი იყო.
პ. გრიგოლია ახალი სენაკის დედათა სასწავლებლის პედაგოგი იყო.
ტარასი მამალაძე იყო გორის სამოქალაქო სასწავლებლის ინსპექტორი.
შიო შიუკაშვილი იყო თელავის სასულიერო სასწავლებლის ზედამხედველი.
სიღნაღის სამოქალაქო სასწავლებლის ინსპექტორი იყო კონსტანტინე ბაღაშვილი.
1916 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კავკავის განყოფილების სკოლის ჭრა-კერვის მასწავლებლები იყვნენ: სარა გიორგაძე, ეკატერინე მარკოზაშვილისა და მისი მოადგილე ნინო კობახიძე. ეკატერინე მარკოზაშვილისა თებერვალში სამსახურიდან წავიდა.