1899 წლის 26 ოქტომბრის სხდომაზე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობამ მოისმინა ქუთაისისა და სენაკის სათავადაზნაურო სასწავლებელთა სამზრუნველო კომიტეტის მოხსენება, რომ დროებით სენაკის სკოლაში ინსპექტორის თანამდებობის შესრულება მინდობოდა მასწავლებელ არსენ სიმონის ძე წითლიძეს.
1919 წელს საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის უმაღლესი და საშუალო სასწავლებლების მთავარგამგე იყო გრიგოლ იასონის ძე ნათაძე.
1918 წელს ვუკ. ბერიძე საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის უმაღლესი და საშუალო სასწავლებლების მთავარგამგის მოვალეობის შემსრულებელი იყო.
1879 წლის 5 სექტემბრის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომის პროტოკოლის მიხედვით, პოლიევქტოს კარბელოვი მასწავლებლად მუშაობდა სოფელ გურჯაანში.
1879 წლის 5 სექტემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომის თავმჯდომარის მოადგილე იყო ილია გრიგოლის ძე ჭავჭავაძე.
1901 წლის ნოემბერში ნაძალადევის ბიბლიოთეკის მზრუნველად დაინიშნა არჩილ კონსტანტინეს ძე ჯორჯაძე.
1909 წლის პირველ თებერვალს მიხეილ ივანეს ძე თაქთაქიშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბაქოს განყოფილების თავმჯდომარედ აირჩიეს.
1909 წლის პირველ თებერვალს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბაქოს განყოფილების საერთო კრებამ სვიმონ მერაბის ძე კვიტაშვილი – თავმჯდომარის მოადგილედ, ხოლო რაჟდენ სოლომონის ძე ნაცვლიშვილი ხაზინადრად აირჩია.
1908 წლის 18 დეკემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობამ ს. კუხალაშვილი ყალამშიის სკოლის მასწავლებლად დანიშნა.
1908 წლის 28 დეკემბერს დიმიტრი ბილანიშვილი და გიორგი ბოჭორიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე საგარეჯოს სკოლის მასწავლებლობის კანდიდატებად აირჩიეს.
1908 წლის 28 დეკემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე აღნიშნეს, რომ ს. კუხალაშვილმა ყალამშიის სკოლის მასწავლებლის თანამდებობაზე უარი განაცხადა.
1908 წლის 28 დეკემბერს სიმონ მჭედლიძე ყალამშიის სკოლის მასწავლებლად დანიშნეს.
1908 წლის 28 დეკემბერს არისტოფანე რამინაშვილი გიორგიწმინდის სკოლის მასწავლებლად დანიშნეს.
1908 წლის 11 დეკემბერს მიხეილ ბახტაძე ყალამშიის სკოლის მასწავლებლის თანამდებობიდან გაათავისუფლეს.
1901 წლის 13 ნოემბრის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომის ოქმის თანახმად, გამგეობის წევრებმა თავმჯდომარის ხაზინადრად არჩილ ჯორჯაძე დანიშნეს.
1901 წლის 13 ნოემბრის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომის ოქმის თანახმად, ნიკოლოზ ცხვედაძე გამგეობის ახალ თავმჯდომარედ აირჩიეს.
1901 წლის 13 ნოემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობამ არჩილ ჯორჯაძის მდივნად ალექსანდრე სარაჯიშვილი დანიშნა.
1901 წლის 13 ნოემბერს ბესარიონ ჩომახიძემ დიდი ჯიხაიშის სამკითხველოს ხელმძღვანელად დანიშვნაზე უარი განაცხადა.
1901 წლის 13 ნოემბერს მ. საღარაძემ ქუთაისის სკოლაში ისტორიის გაკვეთილების ჩატარებაზე უარი განაცხადა.
1901 წლის 13 ნოემბრიდან ქუთაისის სკოლაში ისტორიის მასწავლებლად გერასიმე ცაგარეიშვილი დაინიშნა.
1908 წლის 13 ნოემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე აღნიშნეს, რომ მაქსიმე მარკოზაშვილი და ირაკლი ჭიპაშვილი არ გამოცხადდნენ მასწავლებლის თანამდებობის დასაკავებლად.
1908 წლის 6 ნოემბერს ფოთის გამგეობამ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობას სკოლისთვის ქართული ენის მასწავლებლის არჩევა სთხოვა. საზოგადოებამ მასწავლებლად ლავრენტი წულაძე შეარჩია.
1908 წლის 18 სექტემბერს მიხეილ ბახტაძე ყალამშიის სკოლის მასწავლებლად დანიშნეს.
1899 წლის ნოემბერში ნიკოლოზ კურდღელაშვილი კავკავის სკოლაში კვლავ მესამე მასწავლებლად დაინიშნა.