1920 წლის 10 მაისის ფეოდოსია ალექსანდრეს ასული ანჯაფარიძის ნამსახურებითი სიის მიხედვით, ის სოფელ ჯუმითის (ზუგდიდის მაზრა) ორკლასიან სასწავლებელში მსახურებდა. სენაკის სამაზრო ეპარქიალურმა საბჭომ ის სოფელ ონტოფოს ორკლასიანი სასწავლებლის მასწავლებლად გადაიყვანა.
1920 წლის 10 მაისის ფეოდოსია ალექსანდრეს ასული ანჯაფარიძის ნამსახურებით სიაში წერია, რომ იგი არის 25 წლის, მართლმადიდებელი, გ. მ. ა. ონტოფოს უმაღლეს დაწყებით სასწავლებელში. ჯამაგირს იღებს: გამგის 341 და 66 კ. ბინის ქირა 125 მ., 13 გაკ. 303 მან და 33 კ., რვეულების გასწორება 46 მან. და 66 კაპ. ხუთწლიანი დამატება 41 მან. და 66 კ. საქმის წარმოების 150 მან. სულ: 1008 მან და 21 კაპ. 1920 წლის 14 მაისს, ნამსახურებითი სიის ნამდვილობას ხელის მოწერითა და ბეჭდის დასმით ადასტურებს ახალსენაკის განათლების განყოფილების გამგე.
1918 წლის 4 მარტის „ერთობა“ იუწყება, რომ ოზურგეთის რაზმის უფროსად გურიის სამხედრო შტაბმა კაპიტანი ივ. ცომაია დანიშნა. შემოქმედის ნაწილმა თავის ხელმძღვანელად აირჩია კაპიტანი ევსევი ბარამიძე.
1918 წლის პირველი ნოემბრიდან პეტრე გნოინსკი ქუთაისის რეალური სასწავლებლის ფრანგული და გერმანული ენების მასწავლებლად დაინიშნა.
1917-1918 წლებში ნატალია გერასიმეს ასული ბარანნიკი ქუთაისის რეალური სასწავლებლის უფროსი მასწავლებელი იყო.
ამიერკავკასიის ქალთა ინსტიტუტის ინტერნატში 1919 წლამდე მუშაობდნენ უმცროსი მსახურნი: მზარეული ესტატე ლებანიძე, მზარეულის თანაშემწე მიხ. კეტაშვილი, ჭურჭლის მრეცხავი ვას. კოსტინი, ჭურჭლის მრეცხავი ივ. გრეკოვი. ფრ. მასლანი, ს. ტოპორკოვი, გრ. პოღოსინი, პელ. აგაპოვა. ვარვარა პოპოვა, ელის შვეცოვა.
ამიერკავკასიის ქალთა ინსტიტუტის ინტერნატში 1919 წლამდე მსახურობდნენ: გამგე ე. ივ. სავინა, აღმზრდელი ქალი ალექსანდრა ივ. ნაუმენკო, აღმზრდელი ელ. ფ. მირმანოვისა, ექიმი გ. ა. როლდოვა, ფერშალი ს. ლ. ვილნერი, მნე ე. პ. გინცენბერგი.
განათლების სამინისტრო სწერს თბილისის ქალთა II გიმნაზიის დირექტორს, რომ რუსული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებლად დაინიშნა ვერა გლადკოვა.
1918 წლის 1-ელი ნოემბრიდან ოლღა გიორგობიანი ქუთაისის პირველი უმაღლეს დაწყებითი სასწავლებლის პედაგოგად გადაიყვანეს.
1918 წლის 15 ოქტომბრიდან ოლღა გიორგობიანი ქუთაისის მესამე უმაღლეს დაწყებითი სასწავლებლის პედაგოგად გადაიყვანეს.
1911 წლის 20 სექტემბერს ოლღა გიორგობიანი დაინიშნა ჭიათურის ბერძნების სკოლაში მასწავლებლად.
1919 წლის 1-ელი ნოემბრიდან ოლღა გიორგობიანი ქუთაისის მესამე უმაღლესი დაწყებითი სასწავლებლიდან პირველი უმაღლესი დაწყებითი სასწავლებლის პედაგოგად გადაიყვანეს.
1918 წლის პირველი ოქტომბრიდან გიორგი გიორგიძე სამტრედიის ოთხკლასიან გიმნაზიაში რუსული ენისა და ისტორიის მასწავლებლად დაინიშნა.
1918 წლის 1-ელი ოქტომბრიდან გიორგი გიორგიძე დაინიშნა თელავის ვაჟთა გიმნაზიის ისტორიის მასწავლებლად.
1918 წლის 1-ელი ოქტომბრიდან გიორგი გიორგიძემ თელავის ვაჟთა გიმნაზიის დირექტორ ზაქარია კლიმიაშვილის ნებართვით ამავე გიმნაზიის მასწავლებლად დაიწყო მუშაობა.
1915 წლიდან გიორგი გრიგოლის ძე გიორგიძე მსახურობდა კავკასიის ოლქში სამხედრო მოხელედ.
ნიკოლოზ ანჯაფარიძის 1919 წლის 1-ლი დეკემბრის ნამსახურებით სიაში წერია, რომ უმაღლესი ბრძანებით (მართლმ. სარწმ. უწყ.) N77, გადაეცა ტიტულიარნი სოვეტნიკის ხარისხი. ნამსახურებით სიას ხელს აწერს ახალსენაკის უმაღლესი დაწყებითი სასწავლებლის გამგის თანამდებობის აღმასრულებელი პ. ლორთქიფანიძე.
1919 წლის 1-ლი დეკემბრის ნამსახურებითი სიის მიხედვით, ნიკოლოზ ანჯაფარიძე უმაღლესი ბრძანებით (სამოქ. უწყ.) დამტკიცდა კოლეჟსკის სეკრეტარის ხარისხზე N40. ნამსახურებით სიას ხელს აწერს ახალსენაკის უმაღლესი დაწყებითი სასწავლებლის გამგის თანამდებობის აღმასრულებელი პ. ლორთქიფანიძე.
1919 წლის 1-ლი დეკემბრის ნამსახურებითი სიის მიხედვით, ნიკოლოზ ანჯაფარიძე გურია-სამეგრელოს ეპისკოპოსის ლეონიდეს განკარგულებით სასწავლებლის გამგის მოვალეობას ასრულებდა ორი თვის განმავლობაში. ნამსახურებით სიას ხელს აწერს ახალსენაკის უმაღლესი დაწყებითი სასწავლებლის გამგის თანამდებობის აღმასრულებელი პ. ლორთქიფანიძე.
1919 წლის 1-ელი დეკემბრის ნამსახურებითი სიის მიხედვით, ნიკოლოზ აქვსენტის ძე ანჯაფარიძე უფროს მასწავლებლად დაინიშნა კიწიის ორკლასიან სასწავლებელში. სიას ხელს აწერს ახალსენაკის უმაღლესი დაწყებითი სასწავლებლის გამგის თანამდებობის აღმასრულებელი პოლიკარპე ლორთქიფანიძე.
1919 წლის 1-ლ დეკემბერს ნიკოლოზ აქვსენტის ძე ანჯაფარიძე (დაიბადა 1873 წლის 22 აგვისტოს, მართლმადიდებელი) ახალი სენაკის უმაღლესი დაწყებითი სასწავლებლის ქართული ენის მასწავლებლად მუშაობდა. მისი წლიური ჯამაგირი 9960 მანეთს შეადგენდა.
1920 წლის პირველი სექტემბრიდან გიორგი გრიგოლის ძე გიორგიძე თბილისის პირველი კომერციული სასწავლებლის ისტორიის მასწავლებლად დაინიშნა.