1918 წელს შუსტერის სახელობის თბილისის პირველ ებრაულ გიმნაზიაში მუშაობდნენ შემდეგი პედაგოგები: 1. ბ. კ. კრამორენკო, უნივერსიტეტის კურსდამთავრებული, 2. ისააკ რაბინოვი, ებრაული ენის პედაგოგი, სპეციალური განათლება, 3. მ. ი. ბერკოვიჩი, ებრაული ენა, მოსამზადებელი კლასები, 4. მოსე ბერნშტამი, ებრაული ენა, განათლება: სამასწავლებლო სემინასრია. 5. ვ. ა. ჩომენკოვი, ლათინური ენა, საუნივერსიტეტო განათლება. 6. მ. ი. მოროზოვა, გერმანული ენა. 7. ვ. ი. გერი, ფრანგული ენა, უმაღლესი განათლება. 8. ა. დ. ლეტუჩი, გერმანული ენა, უმაღლესი განათლება. 9. სოფია მიხეილის ასული მიხაილოვა 10. ი. დ. მელიქ-შახნაზაროვი, ისტორიის პედაგოგი, განათლება: უნივერსიტეტის სამასწავლებლო კურსები, 11. რ. ა. რუბენშტეინი, ისტორია, გეოგრაფია .12. ა. იაროშენკო, ბუნებისმეტყველება 13. ა. ა. იაროშენკო, საუნივერსიტეტო განათლება, 14. პ. დ. ბაბრო, ხელსაქმე. 15. ა. ა. სიდორენკო, ხატვა. 16. მ. პ. ხალაპოვა, 17. ს. პ. გრიგორევა, 18. მინა ისაკის ასული შაში, საანბანო კლასის პედაგოგი.
1918 წლის 17 მარტის „ერთობა“ იუწყება, რომ ქუთაისის საოლქო სასამართლოს გამომძიებლად დაინიშნა კარსკი, ამავე სასამართლოს თავმჯდომარედ – ნაფიცი ვექილი ნ. ქიქოძე.
1918 წლის 17 მარტის „ერთობის“ ცნობით, დუშეთის მაზრის კომისრად იოსებ გიორგის ძე ირემაშვილი (პართენაშვილი) დაინიშნა.
1918 წლის 15 სექტემბრიდან ვლადიმერ გაჩეჩილაძე ზესტაფონის ვაჟთა გიმნაზიაში გერმანული ენის მასწავლებლად დაინიშნა.
1912 წლის 31 აგვისტოდან ვლადიმერ გაჩეჩილაძე დაინიშნა ახალციხის ვაჟთა პროგიმნაზიაში გერმანული ენის მასწავლებლად.
1919 წლის 27 იანვარს ფოთის უმაღლესი დაწყებითი სასწავლებლის გამგე გ. ჩხაიძემ დაბალ სასწავლებელთა მთავარგამგეს მისწერა, რომ ყოფილი სამოსწავლო კომისარიატის ბრძანების თანახმად, 1918 წლის 24 იანვრიდან სასწავლებლის მასწავლებელი იასონ ამირანაშვილი მასწავლებლის თანამდებობაზე დაამტკიცეს.
ევგენი ჟარკოვსკის ცნობით, მოზდოკელმა კაზაკობამ სამხედრო რევსაბჭოს თავმჯდომარედ დიდი საბრძოლო დამსახურების მქონე, მეტად პოპულარული პოლკოვნიკი რიმარი აირჩია, ხოლო ყიზლარელებმა ნება მისცეს გროზნოს სამხარეო რევსაბჭოს სათავეში მყოფ ბოლშევიკებს, რომ მათთვის დაენიშნათ ყველასთვის უცნობი 70 წლის კაზაკი ელისეევი.
1919 წლის პირველი სექტემბრიდან ივანე ერასტის ძე გაჩეჩილაძე თბილისის ვაჟთა მეხუთე გიმნაზიის მასწავლებლად დაინიშნა.
1918 წლის 15 დეკემბრიდან თევდორე კიკვაძე თბილისის ქალთა მე-4 გიმნაზიის ქართული ენის მასწავლებლად დაინიშნა.
1920 წელს, შრომის კომისრის თხოვნის თანახმად, მომრიგებელ კამერაში ბათუმის წარმომადგენელად საბჭომ აირჩია ჯემალ-ეფენდი ქიქავა და მის კანდიდატად – გ. ვ. ბოგდანოვი.
1920 წლის 30 ოქტომბერს იოსებ გიორგის ძე ავალიშვილმა თბილისის ვაჟთა პირველი გიმნაზიის პედაგოგიურ საბჭოს აცნობა, რომ ყველასთვის ცნობილი ეკონომიკური კრიზისის გამო იძულებული იყო სხვა დაწესებულებაშიც ემსახურა, რის გამოც არ შეეძლო გიმნაზიაში 18 გაკვეთილი ჩაეტარებინა და ამიტომ იტოვებდა მხოლოდ 6 გაკვეთილს, დანარჩენზე კი უარს ამბობდა.
1918 წლის 18 სექტემბრის საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის უმაღლესი და საშუალო სასწავლებლების მთავარგამგის დიმიტრი ნიკოლოზის ძე უზნაძის N 7 ბრძანებით, 20 სექტემბრიდან თბილისის ვაჟთა პირველი გიმნაზიის ფიზიკისა და მათემატიკის მასწავლებლად იოსებ გიორგის ძე ავალიშვილი დაინიშნა.
1956 წლის 21 ივნისს შალვა მაღლაკელიძე თბილისის ადვოკატთა კოლეგიის წევრი გახდა.
1919 წლის 20 მაისს, გრ.ამაღლობელი მოხსენებაში აღწერს, როგორ შეხვდა ბ-ნ ნათაძეს, თავის ყოფილ მასწავლებელს, როგორ არ დაუჯერა ალ.მდივანმა სიმართლე, ბ-ნ ნათაძემ როგორ გაგზავნა ბ-ნ ცინცაძესთან. ასევე, მთელ ამ პროცესში ახსენებს დირექტორის თანაშემწე ქალს, ქ-ნ ზურაბიანცს და მასწავლებელ დრაგამირეცკაიას. გრ.ამაღლობელი სრულად აღწერს ჭოღოშვილის მხრიდან მის მიმართ განხორციელებულ ყველა ხერხს მისი გიმნაზიიდან დათხოვნის მიზნით. იმედოვნებს, რომ სამინისტრო სრულად დაადასტურებს გრ.ამაღლობელის სიმართლეს, რაც მოხსენებაში აღწერა და დაუბრუნდება თავის ადგილს.
1920 წლის პირველი ოქტომბრდან ალექსანდრე გრიგოლის ძე გაჩეჩილაძე მეჯვრისხევის უმაღლესი დაწყებითი სასწავლებლის გამგის მოვალეობის შემსრულებლად დაინიშნა.
1917 წლის 28 სექტემბრიდან ვალერიან ივანეს ძე გაფრინდაშვილი ქუთაისის ვაჟთა მესამე გიმნაზიის მეექვსე კლასის დამრიგებლად დაინიშნა.
1917 წლის 28 ოქტომბრიდან ვალერიან გაფრინდაშვილი ქუთაისის ვაჟთა მესამე გიმნაზიიის რუსული სიტყვიერებისა და ლიტერატურის ისტორიის მასწავლებლად დაინიშნა.
1917 წლის 28 სექტემბრიდან დავით ივანეს ძე გაფრინდაშვილი ქუთაისის მესამე გიმნაზიის მეოთხე კლასის დამრიგებლად დაინიშნა.
1917 წლის 1-ელი სექტემბრიდან დავით ივანეს ძე გაფრინდაშვილი ქუთაისის ვაჟთა მესამე გიმნაზიის ლათინური ენის მასწავლებლად დაინიშნა.
ქუთაისის რეალური სასწავლებლის დირექტორმა აღძრა შუამდგომლობა საშუალო სასწავლებელთა მთავარგამგის წინაშე. იგი ითხოვდა ქუთაისის მესამე გიმნაზიის ისტორიის მასწავლებლის დავით გაფრინდაშვილის დამტკიცებას გიმნაზიაში იმავე თანამდებობაზე.
1918 წლის 4 სექტემბრის სახალხო განათლების მინისტრის ბრძანების საფუძველზე დავით ივანეს ძე გაფრინდაშვილი ქუთაისის ვაჟთა მესამე გიმნაზიის ლათინური ენის მასწავლებლად დამტკიცდა.
1919 წლის 14 იანვარს არკადი ტიმოხინი და ნიკოლაი კრასნოვი, თბილისის ვაჟთა მეხუთე გიმნაზიის პედაგოგები, სთხოვენ განათლების სამინისტროს ჯამაგირის სახით გამოუყონ 400 რუბლი.
1918 წლის 22 თებერვალს თბილისის გუბერნიის კომისრის განკარგულებით თანამდებობიდან გადააყენეს ბორჯომის რაიონის კომისარი აკ. ტყემალაძე. მას 24 საათის განმავლობაში უნდა დაეტოვებინა ბორჯომი.
1918 წლის 18 თებერვალს ბორჯომის რაიონის გლეხთა საბჭოს რეორგანიზაცია განხორციელდა. მუდმივ თავმჯდომარედ ისევ კოლია შახნაზაროვი აირჩიეს, მდივნად – ვასო ატოევი.
1918 წლის 2 მარტის „ერთობა“ იუწყება, რომ ქუთაისის გუბერნიის კომისრად გრიგოლ გიორგაძის ნაცვლად, რომელიც სეიმის წევრად აირჩიეს, ივანე კაჩუხოვი დაინიშნა.