1918 წლის 3 ოქტომბრის განათლების მინისტრის N 58 ბრძანებით, თბილისის ქალთა მესამე გიმნაზიის უფროსად სოფო ივანეს ასული ზურაბოვისა დაინიშნა.
1918 წლის 3 ოქტომბრის განათლების მინისტრის N 58 ბრძანებით, თბილისის ქალთა პირველი გიმნაზიის უფროსის მოვალეობის დროებით შემსრულებლად მარიამ კონსტანტინეს ასული კალინინისა დაინიშნა.
1918 წლის 3 ოქტომბრის განათლების მინისტრის N 58 ბრძანებით, თბილისის ქალთა მეოთხე გიმნაზიის უფროსად მარიამ ნიკოლოზის ასული ეფრემოვისა დაინიშნა.
1918 წლის 3 ოქტომბრის განათლების მინისტრის N 58 ბრძანებით, თბილისის ქალთა პირველი გიმნაზიის უფროსი ოლღა ბოგდანოვიჩი თანამდებობიდან გაათავისუფლეს.
1918 წლის 3 ოქტომბრის განათლების მინისტრის N 58 ბრძანებით, თბილისის ქალთა მესამე გიმნაზიის უფროსი ვილჰელმინა ანდრიას ასული სტრუვე თანამდებობიდან გაათავისუფლეს.
1918 წლის პირველი ოქტომბრის განათლების მინისტრის N 55 ბრძანებით, სამთო ინჟინერი ვახტანგ აპოლონის ძე ივანიცკი თბილისის მიწის მზომელთა ინსპექტორის თანამდებობის დროებით აღმასრულებლად დაინიშნა.
1918 წლის 19 სექტემბრის განათლების მინისტრის ბრძანებით, სასწავლებლების გაეროვნების გამო თბილისის საოსტატო ინსტიტუტის სომხური განყოფილების მასწავლებელი თეოდორე ლავრენტის ძე სტეფანოვი შტატგარეშედ დარჩა.
1918 წლის 19 სექტემბრის განათლების მინისტრის ბრძანებით, სასწავლებლების გაეროვნების გამო თბილისის საოსტატო ინსტიტუტის აღმზრდელ-მასწავლებელი ნიკოლოზ გაბრიელის ძე გოროდენსკი შტატგარეშე დარჩა.
1918 წლის 18 სექტემბრის განათლების მინისტრის ბრძანებით, იუსტინე ირაკლის ძე აბულაძე თბილისის პირველი კომერციული სასწავლებლის ქართული ენის პედაგოგად დაინიშნა.
1918 წლის 16 სექტემბრის განათლების მინისტრის ბრძანებით, ოლღა სანიკიძე-ვოლობუევისა თბილისის ქალთა მეორე გიმნაზიის უფროსი ქალის თანამდებობაზე დაინიშნა.
1928 წლის 17 ნოემბერს კ. დ. მაჭავარიანის გიგო შარაშიძისადმი გაგზავნილი წერილის თანახმად, ბათუმში კ. დ. მაჭავარიანის შემდეგ სკოლის გამგედ გასპარიანცი დაინიშნა.
1918 წლის 8 ოქტომბრის „სახალხო საქმე“ იუწყება, რომ მაქს ბადენელი ბერლინში რეიხის კანცლერად და საგარეო საქმეთა მინისტრად დანიშნეს.
1920 წლის 19 აგვისტოს ბათუმის ოლქის საგანგებო კომისარი ბენიამინ ჩხიკვიშვილი ართვინიდან დაბრუნდა და მოვალეობის შესრულებას შეუდგა.
1920 წლის 17 აგვისტოს საგარეო საქმეთა სამინისტრომ კავკასიაში სპარსეთის გენერალური საკონსულოსგან მიიღო წერილი, რომლის მიხედვით, გერმანიის საკონსულო საქმეები დოქტორ ფონ დრუფელს ჩააბარეს.
„ერთობაში“ დაიბეჭდა დოქტორ ფონ დრუფელის წერილი, რომელიც მან საგარეო საქმეთა მინისტრს გაუგზავნა. დრუფელი იუწყება, რომ 1920 წლის 25 ივლისიდან საქართველოს რესპუბლიკაში გერმანიის დიპლომატიური წარმომადგენლობის მეთაურად დაინიშნა და მოვალეობის შესრულებას შეუდგა. კანცელარია პასკევიჩის N14-ში გახსნა.
1919 წლის პირველი სექტემბრიდან სტეფანე გაგუა საკუთარი თხოვნის თანახმად, ფოთის ქალთა გიმნაზიის პედაგოგიური საბჭოს თავმჯდომარის თანამდებობიდან გაათავისუფლეს.
სტეფანე დავითის ძე გაგუა მასწავლებლად 40 წელიწადი მსახურობდა.
1918 წლის 10 სექტემბრის საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის სახალხო განათლების მინისტრის N 45 ბრძანებით, ამიერკავკასიის სასწავლო კომისარიატის ლიკვიდაციის დასრულების გამო ვერა სიმონის ასული ბარაბაში სამსახურიდან დაითხოვეს.
1918 წლის 10 სექტემბრის საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის სახალხო განათლების მინისტრის N 45 ბრძანებით, ამიერკავკასიის სასწავლო კომისარიატის ლიკვიდაციის დასრულების გამო კანცელარიის გამგე ალექსი მაქსიმეს ძე ტარანოვი სამსახაურიდან დაითხოვეს.
1918 წლის 10 ნოემბრის გაზეთ „კლდის“ ნომერში შეცდომით დაიბეჭდა ინფორმაცია, რომ ივ. კაჩუხაშვილი სამსახურიდან გაათავისუფლეს. შინაგან საქმეთა სამინისტრო აცხადებდა, რომ მან მხოლოდ ორი თვით, დასვენების მიზნით, დატოვა სამსახური.
1918 წლის 9 სექტემბრის განათლების მინისტრის N43 ბრძანებით, კიევის კომერციული ინსტიტუტის კურსდამთავრებული გედეონ ლაზარეს ძე მეფარიშვილი აბაშის ოთხკლასიანი გიმნაზიის დირექტორად დაინიშნა.
1918 წლის 6 ნოემბრის განათლების მინისტრის N 41 ბრძანებით, ელენე მიხეილის ასული ოქრომჭედლიშვილი ქუთაისის რეალური სასწავლებლის მოსამზადებელი კლასების შტატის მასწავლებლად დამტკიცდა.
1918 წლის 5 სექტემბრის განათლების მინისტრის ბრძანებით, თბილისის ქალთა მესამე გიმნაზიის ყოფილი დირექტორი ალექსანდრე ალექსანდრეს ძე ბოგოიავლინსკი გიმნაზიის შტატის მასწავლებლად დაინიშნა.
1918 წლის 5 სექტემბრის განათლების მინისტრის ბრძანებით, თბილისის ქალთა პირველი გიმნაზიის ყოფილი დირექტორი იაროსლავ იოსების ძე სვატოვი გიმნაზიის შტატის მასწავლებლად დაინიშნა.
1918 წლის 5 სექტემბრის განათლების მინისტრის ბრძანებით, ილია ალექსის ძე ჯიშკარიანი თბილისის ვაჟთა მეხუთე გიმნაზიის დირექტორად დაინიშნა.