ნიკოლოზ ლომოური გორის სასულიერო სასწავლებელიდან თბილისის სასულიერო სემინარიაში გადავიდა.
1884 წელს დომენტი ფირცხალავამ გორის სამასწავლებლო სემინარია ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ხარჯით დაამთავრა.
ვლადიმერ ალექსი-მესხიშვილმა თბილისის კლასიკური გიმნაზია დაამთავრა.
ზაქარია ჭიჭინაძე დადიოდა თბილისის სამიჯნო სასწავლებელთან დაარსებულ საკვირაო სკოლაში.
ზაქარია ჭიჭინაძე ერეკლე ბატონიშვილის დაარსებულ სკოლაში სწავლობდა, შემდეგ სომხების სამრევლო სკოლაში გადავიდა.
პეტრე უმიკაშვილმა დაწყებითი განათლება თბილისის გიმნაზიაში მიიღო.
პეტრე უმიკაშვილი პეტერბურგის უნივერსიტეტის თავისუფალი მსმენელი იყო.
1912 წლის 12 აპრილს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე წარმოადგინეს ცნობა, რომლის თანახმად იაკობ ორჯონიკიძე სწავლობდა ბესარაბიის მევენახეობისა და მეღვინეობის სასწავლებელში. მას სტიპენდია დაენიშნა 1908 წლის 4 სექტემბერს თვეში 12.50 მანეთის ოდენობით. 1908 წელს მიიღო – 75 მანეთი, 1909 წლის განმავლობაში – 167.50 მანეთი, 1910 წელს – 150 მანეთი, ხოლო 1911 წელს – 87.50 მანეთი.
1889 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კავკავის განყოფილების სკოლაში 41 შეგირდი სწავლობდა.
1913 წლის 16 ივნისის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბათუმის განყოფილების სხდომაზე საზოგადოების სკოლის დაწყებით კლასებში უფასოდ სწავლების გადაწყვეტილება მიიღეს.
1914 წელს გაბრიელ სპირიდონის ძე კელენჯერიძე ფსიქონევროლოგიურ ინსტიტუტში სწავლობდა.
1914 წელს მალაქია გრიგოლის ძე გობეჯიშვილი პეტერბურგის უნივერსიტეტის ფილოლოგიურ ფაკულტეტზე სწავლობდა.
1914 წელს შალვა გერასიმეს ძე ქიქოძე მოსკოვის სამხატვრო სასწავლებელში სწავლობდა.
1909 წლის პირველ სექტემბერს გაიხსნა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამაცრცელებელი საზოგადოების ბაქოს განყოფილების პირველი ქართული დაწყებითი სკოლა ორი განყოფილებით.
როსტოვის ათწლიანი საზღვაოსნო სასწავლებლიდან უფულობის გამო გარიცხული იაკობ დუნდუა უმორჩილესი თხოვნით მიმართავს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობას, დაუნიშნონ სტიპენდია, რათა შეძლოს სწავლის გაგრძელება.
1911 წლის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომის ანგარიშში აღნიშნულია, რომ საზოგადოების სკოლებში სწავლა გამგეობის მიერ 1910 წელს შემუშავებული პროგრამით მიმდინარეობდა.
1899 წელს პეტერბურგის უნივერსიტეტის სტუდენტი ბესარიონ იოსების ძე ლომინაძე სწავლის პერიოდში განიცდიდა ხელმოკლეობას.
1883 წლის 10 ოქტომბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბათუმის სკოლაში ირიცხებოდნენ: აჰმედ-ბეგ ჰუსეინ ზადე, მაჰმუდ-ბეგ აბაშიძე, ჰასან-ბეგ აბაშიძე, მუსტაფა კაპალ-ოღლი, ჰუსეინ კაპალ-ოღლი, დიმიტრი სულუხია, ლოლია კოპალაძე, ჰასან კონცელიძე.
1883 წლის 10 ოქტომბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბათუმის სკოლაში ირიცხებოდნენ: ყადი ეფენდი ჟორდანია, ალი აჯი ზადე, სულეიმან ნური ზადე, ჰია ჰია ნური ეფენდი ზადე, ჰასან ჰუსეინ აღა ზადე, ისამაილ ეფენდი შარაშიძე, დურსუნ ირემაძე, მაჰმუდ ირემაძე, რემზი ჭიჭინაძე, სერათ ბაკურიძე.
1908 წელს ესტატე ალექსანდრეს ძე ჩახნაშვილი როსტოვის ტექნიკური სასწავლებლის მოსწავლე იყო.
ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების 1911 წლის 28 აპრილის სხდომაზე ალექსანდრე თევდორეს ძე ყიფშიძემ დააყენა სოფელ შრომაში საზოგადოების სკოლის გახსნის შუამდგომლობის საკითხი. სკოლისთვის – შენობას, მასწავლებლისთვის ბინასა და შეშას სოფელი თვითონ უზრუნველყოფდა.