1920 წლის 1-ლ სექტემბერს თბილისის უმაღლეს საინჟინრო სასწავლებელში ირიცხებოდნენ შემდეგი პირები: ვლადიმერ გუბეცი, აშოტ ბადალიანი, ელენა გაზარიანი, მიხეილ ივანოვი, სუმბათ შახნაზარიანი, რიჩარდ შულცი, ალექსანდრე კირილოვი, სურენ მანუელიანცი.
1920 წლის 1-ლ სექტემბერს თბილისის უმაღლეს საინჟინრო სასწავლებელში ირიცხებოდნენ: ევგენი გერასიმენკო, გიორგი გერასიმოვი, არამ გალუმოვი, ა. გროსი, გრიგორ ბართაზარიანი, ლეონ ბოგდანოვი, იაკობ ბიხოვი, ბორის ბუნიმოვიჩი, სტეფანე ბასტამოვი, კარლ ანდრეოლეტი.
1920 წლის პირველ სექტემბერს თბილისის უმაღლეს საინჟინრო სასწავლებელში ირიცხებოდნენ: სერგო არუთინოვი, ილია აღა-ნასიროვი, აარონ რახმანი, შაქარა ოჰანესიანცი, ვლადიმერ ოსინსკი, ოჰანეს ოჰანესიანცი, პავლე რადინი, აკოფ სააკიანცი, მესროპ სააკიანცი, იულია ტრესკინსკაია.
1920 წლის 1-ლ სექტემბერს თბილისის უმაღლეს საინჟინრო სასწავლებელში ირიცხებოდნენ: ალექსანდრე ტუტუნოვი, სურენ სტეპანიანცი, ალექსანდრე შტოლი, ვართან შერმაზანოვი, სერგეი ჟურავლევი, ბორის კუზმიჩი, ლეონტი ივანოვი, რუდოლფ გეიმახი, ო. სოკოლოვი, აკოფ პოღოსოვი.
1920 წლის 1-ლ სექტემბერს თბილისის უმაღლეს საინჟინრო სასწავლებელში ირიცხებოდნენ: ანა ბაბანოვა, ალბერტ ლამპარტერი, ვლადიმერ ლისტენგარტენი, ევგენი ლევრენი, აკოფ ყულიჯანოვი, ვლადიმერ კორსაკი, მიხეილ კლიმოვსკი, არსენ კირაკოსიანი, ალექსანდრე დრობიშევსკი, ვიქტორ ჯანჯღავა.
1920 წლის 1-ლ სექტემბერს თბილისის უმაღლეს საინჟინრო სასწავლებელში ირიცხებოდნენ: აბრაამ ვალდბაუმი, აბრაამ მოისელსონი, ვლადიმერ ლემოსი, ალექსანდრე ანტონოვი, ვასილ მაისეევი, გრიგოლ მზარეულოვი, იოსებ მანთაშიანი, ემილ რაისნერი, ი. ავდიევი, ვ. კასპარიანცი.
სერაპიონ დადუნაშვილი ჟენევის უნივერსიტეტში მედიცინას სწავლობდა (წყაროს „სამადლობელი წერილები ილია ჭავჭავაძისადმი; იაკობ გოგებაშვილის მოხსენება; ვაჟა-ფშაველასა და სხვა მწერლების განცხადებები 1879-დან 1908 წლამდე" მიხედვით).
სამსონ გრიგოლის ძე გახარიამ დაასრულა კიევის კომერციული ინსტიტუტის ეკონომიკის ფაკულტეტი.
სამსონ გრიგოლის ძე გახარიამ საშუალო განათლება მიიღო ქუთაისის რეალურ სასწავლებელში.
1880 წლის 8 მარტს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მმართველობამ სტიპენდიატად მიიღო ტ. კონსტანტინოვი, რომელსაც ამავე წლის პირველი სექტემბრიდან გორის სამასწავლებლო სემინარიაში უნდა დაეწყო მუშაობა.
1918 წლის 9 ნოემბერს ვარლამ კაპანაძემ განათლების სამინისტროს საშუალო და უმაღლესი სასწავლებლების მთავარგამგეს სახელმწიფო უნივერსიტეტის თავისუფალ მსმენელად მიღება სთხოვა.
1918 წლის 9 დეკემბერს კიევის კომერციული ინსტიტუტის საპროფესორო სტიპენდიატმა ნიკოლოზ ქოიავამ განათლების მინისტრს სტიპენდიით დაკმაყოფილების მოთხოვნით უნივერსიტეტის რექტორატს წერილი გაუგზავნა.
1919 წლის 1-ელ ნოემბერს სოხუმის სასწავლო კომისარიატის თავმჯდომარე რ. ემუხვარმა საქართველოს განათლების სამინისტროს მ. კიტიასა და ნ. კემულარიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში ჩარიცხვასთან დაკავშირებით შუამდგომლობის წერილი გაუგზავნა.
1918 წლის 8 სექტემბერს ხონის საოსტატო სემინარიის კურსდამთავრებული ნიკოლოზ ფარნაოზის ძე გავაზავა, რომელიც 1911-1918 წლებში ქუთაისის გუბერნიის სხვადასხვა სკოლაში მუშაობდა, განათლების სამინისტროს სახელმწიფო უნივერსიტეტში სწავლის გაგრძელების უფლებას სთხოვს.
1919 წლის 16 სექტემბერს საქართველოს განათლების სამინისტრო სახელმწიფო უნივერსიტეტს სერგო პავლეს ძე ჩხენკელის, აკაკი (კალისტრატე) იოსების ძე ასათიანისა და ბართლომე მიქაიას ატესტატებს და ჩარიცხვის თხოვნას უგზავნის.
1919 წლ7 მარტს ქალაქ თბილისში მცხოვრებმა სამსონ ხეთაძემ, ი. მ. მაჩაიძის სახელობის გიმნაზიის კურსდამთავრებულმა, განათლების სამინისტროს გიმნაზიის უფლებამოსილების დაუდასტურება სთხოვა.
1919 წლის 11 ოქტომბერს ბათუმის ოლქის სოფელ ორთაბათუმის მუსლიმთა თემის მცხოვრები მუსტაფა ალის ძე კონცელიძე, როგორც ღარიბი ოჯახის შვილი, განათლების სამინისტროს უნივერსიტეტის სამეურნეო ფაკულტეტზე სახელმწიფო დაფინანსებით ჩარიცხვას სთხოვს.
1919 წლის 5 ნოემბერს აფხაზეთში მცხოვრებმა ალექსანდრე უბირიამ საქართველოს განათლების სამინისტროს სახელმწიფო უნივერსიტეტის საბუნებისმეტყველო ფაკულტეტზე ჩარიცხვა და სტიპენდიის დანიშვნა სთხოვა.
პირადი საქმის მიხედვით, სიმონ გაჩეჩილაძე სწავლობდა მოსკოვის უნივერსიტეტის ისტორია-ფილოლოგიის ფაკულტეტზე.
პირადი საქმის მიხედვით, სიმონ გაჩეჩილაძემ დაასრულა ქუთაისის ქართული გიმნაზია.
1892 წელს ხელთუბნის სკოლაში, რომლის მასწავლებელიც იყო თევდორე (თედო) პავლეს ძე რაზიკაშვილი, 55 მოსწავლე სწავლობდა.
1892 წელს სალომე გიორგის ასული მაღალაშვილი წინარეხის სკოლის მოსწავლეების გარდა ასწავლიდა ოც ყმაწვილს, რომლებიც მასთან თავისუფალ დროს მეცადინეობდნენ.
1918-19 სასწავლო წელს განათლების სამინისტროს ბრძანებულების მიხედვით, ვერ აფინანსებდნენ თბილისის რეალური სასაწავლებლის ლტოლვილ მოსწავლეებს: ლუარსაბ ხიმშიაშვილს, ირაკლი კობიაშვილს, კონსტანტინე ყიფიანს, ევსტაფი თურქესტანოვს, თედორე გარაყანიძეს, გიროგი ზაალიშვილს, ირაკლი თულაშვილს, ნიკოლოზ ჩუბინაშვილს, ვახტანგ პავლენოვს, თომა ციციშვილს,  ვახტანგ ხიმშიაშვილს და მიხეილ ქობიევს.
1919 წლის 16 ივლისს ბუნებისმეტყველების, გეოგრაფიისა და ქიმიის საპროგრამო კომისიის თავმჯდომარე ალ. ჯავახიშვილმა განათლების მინისტრს მოახსენა, რომ კომისიის მუშაობაში მონაწილეობდა 23 წევრი: დ. გაჩეჩილაძე, ს. გულისაშვილი, ს. ბერეჟიანი, ბერძენიშვილი, მ.ზაალიშვილი, ს. იაშვილი, კარგარეთელი, გ. კონიაშვილი, პროფ. ი. მოსეშვილი, პროფ. ა. ნათიშვილი, თ. ნიკოლაძე, ო. სანიკიძე-ვოლობუევისა, ილ. სეხნიაშვილი, პ. ქარუმიძე, ნ. ჩიგოგიძე, პ. საყვარელიძე, ნ. ყიფიანი, შალამბერიძე, დოც. ალ. ჯავახიშვილი, ა. ჯანელიძე და ექიმებისგან: ა. ბალარჯიშვილი, კალანდარიშვილი და ვ. ღამბაშიძე.