1918 წლის 29 ნოემბერს მღვდლის, კონსტანტინე ანთაძის, ფორმულარული სიის ასლში წერია, რომ ისწავლა თბილისის სასულიერო სემინარიაში, დაამთავრა მეცნიერებათა სრული კურსი მეორე ხარისხით. ასლის ნამდვილობას 1918 წლის 29 ნოემბერს ხელმოწერით და საეკლესიო საბჭოს ბეჭდის დასმით ადასტურებს არგვეთის საოლქო საეკლესიო საბჭოს თავმჯდომარე, მღვდელი, ისიდორე ქოჩიაშვილი.
1918 წლის ოქტომბერში მაკარ რუსიშვილი, თბილისის კომერციული სასწავლებელის კურსდამთავრებული, რომელმაც სწავლა განაგრძო მოსკოვის კომერციულ ინსტიტუტში, ჯარში გაიწვიეს და ვეღარ ახერებდა სწავლის გაგრძელებას, ამიტომ საქართველოს განათლების სამინისტროს თხოვნით მიმართა, დახმარებოდა გერმანიაში ან საფრანგეთში აგრონომიულ კურსებზე სწავლის გაგრძელებაში.
1918 წელს სახელმწიფოს ხარჯით უცხოეთში სწავლის გასაგრძელებლად წასვლას ითხოვდნენ შემდეგი ახალგაზრდები: 1.სერგი ბესარიონის ძე ჯანაშია, 2.გერონტი პლატონის ძე ბერძულიშვილი, 3.როსტომ პავლეს ძე ყიფიანი, 4.ივანე ოტიას ძე ურუშაძე, 5.ამბერკი ნიკოლოზის ძე ჟორჟოლიანი, 6.იპოლიტე ალექსის ძე კიკაბიძე, 7.ტარიელ გიორგის ძე ხერხეულიძე, 8.დავით ვასილის ძე ნაცვლიშვილი, 9.ნიკოლოზ მიხეილის ძე ჩხატარაშვილი, 10.ნიკოლოზ მიხეილის ძე კურდღელაშვილი, 11.ვლადიმერ ალექსანდრეს ძე ნიჟარაძე, 12.ვახტანგ კარანაძე, 13.ანდრო ლილოს ძე გაგუა, 14.არტემ ფელიქსის ძე ფანცულაია, 15.ბაქარი სოლომონის ძე ბიწკინაშვილი, 16.გიორგი ალექსანდრეს ძე ჭიკაძე, 17.შალვა გაბრიელის ძე გულისაშვილი, 18.ელენე ალექსანდრეს ასული ამირანაშვილი, 19.ნინო გრიგოლის ასული გრძელიშვილი, 20.ელენე თომას ასული თათრიშვილი, 21.ალექსი დიმიტრის ძე უსტიაშვილი, 22.მიხეილ ივანეს ძე დავითაშვილი, 23.გრიგოლ სიმონის ძე ჭუმბურიძე.
1918 წლის 8 ოქტომბერს, ზესტაფონის ვაჟთა გიმნაზიის დირექტორი, ნ. კვინიკაძე, უმაღლეს და საშუალო სკოლების ბ-ნ მთავარგამგეს წერს, რომ კონსტანტინე ანთაძე წელს ბ-ნ მინისტრის ამხანაგის განკარგულების თანახმად, თავად გაგზავნა ქ. თბილისში საშუალო სასწავლებლებისთვის მოწყობილ კურსებზე. ხელს აწერენ: გიმნაზიის დირექტორი ნ. კვინიკაძე და მდივანი ტერ. დუგლაძე.
1919 წლის 1-ელ დეკემბერს ქუთაისის ვაჟთა პირველი გიმნაზიის დირექტორი ნიკოლოზ მირზიშვილი უმაღლეს და საშუალო სასწავლებელთა მთავარგამგეს სთხოვს, აცნობოს, როგორ მიეცემა ჯამაგირი დავით ანდრიაძეს, როგორც შტატის მასწავლებელს (უმაღლეს სწავლადამთავრებულს), თუ როგორც საშუალო სწავლადამთავრებულს. ხელს აწერენ: გიმნაზიის დირექტორი ნიკოლოზ მირზიშვილი და საქმისმწარმოებელი კალისტრატე ჭიჭინაძე.