1917 წლის 17 დეკემბერს აკაკი ჩხენკელის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომის გადაწყვეტილებით, სამაჰმადიანო საქართველოს მცხოვრებთ თვითმართელობის მინიჭება ეცნობათ მოწოდებით, რომელიც ქართულ და თათრულ ენებზე იყო დაბეჭდილი.
1917 წლის 17 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომის გადაწყვეტილებით როსტომ ყაზბეგს შეგროვილი თანხით უნდა ეყიდა სიმინდი და გაეგზავნა თბილისში.
1917 წლის 18 დეკემბერს კავკასიის ფრონტის ჯარების მეთაურის შტაბის დაზვერვის განყოფილების ხელმძღვანელის დავალებით პოლკოვნიკი პატაშევი უგზავნის აკაკი ჩხენკელს თბილისისა და ქუთაისის გუბერნიებისა და ყარსის ოლქის სტატისტიკურ მიმოხილვებს.
„ერთობა“ იუწყება, რომ 1917 წლის 18 დეკემბერს უგზო-უკვლოდ დაკარგული მოსკოვის უნივერსიტეტის სტუდენტი გიორგი (ძუკუ) ქავთარაძე ზღვაში დაიღუპა. ის სოხუმიდან გასულ მოტორიან ნავში იჯდა
1917 წლის 18 დეკემბერს იოანე შანიძემ ქუთაისელ მიტროპოლიტ ანტონ ქუთათელს ჭელიშის ეკლესიის რთული მატერიალური მდგომარეობის შესახებ მისწერა.
1917 წლის 18 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომას დაესწრნენ გიორგი გვაზავა, რევაზ გაბაშვილი, პეტრე ქავთარაძე, პეტრე მამრაძე და ილია ზურაბიშვილი.
1917 წლის 18 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომას დაესწრნენ გიორგი გვაზავა, რევაზ გაბაშვილი, პეტრე ქავთარაძე, პეტრე მამრაძე და ილია ზურაბიშვილი. კრების გადაწყვეტილებით, ბანკის რწმუნებულების არჩევა მაისამდე გადაიდო.
1917 წლის 18 დეკემბერს გიორგი გვაზავას თავმჯდომარეობით საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე ბანკის რწმუნებულების არჩევა გადაიდოს მაისამდე და მანამდე გაუგრძელდათ ძველ რწმუნებულებს უფლებები.
1917 წლის 18 დეკემბერს გიორგი გვაზავას თავმჯდომარეობით საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე განიხილეს ომის დასრულების შემდეგ, სხვადასხვა ორგანიზაციების გაუქმების შემთხვევაში, მათი ქონების ეროვნული საბჭოსთვის გადაცემის საკითხი.
1917 წლის 18 დეკემბერს საქართველოს ქართელ სტუდენტთა საზოგადოებამ წერილი გაუგზავნა ეროვნული საბჭოს საერობო გამიჯვნის სექციასა და ქართველ-სტუდენტთა სამეურნეო საზოგადოებას საერობო სექციის კრებაზე დასასწრებად ორი ადგილის გამოყოფის თაობაზე. ხელს აწერს მდივანი, დათა აგლაძე.
1917 წლის 20 დეკემბრიდან დარია თეოფილეს ასული ბერეკაშვილი თბილისის წმინდა ნინოს სახელობის ქალთა სასწავლებელში ქართული ენის მასწავლებლად დაინიშნა.
1917 წლის 20 დეკემბერს კონსტანტინე შათირიშვილი იყო ქართლ-კახეთის სათავადაზნაურო სადეპუტატო საკრებულოს ბუღალტერი.
1917 წლის 20 დეკემბერს კონსტანტინე შათირიშვილის ანაზღაურება იყო 4800 მანეთი.
1917 წლის 20 დეკემბერს ივანე შატბერაშვილი იყო ქართლ-კახეთის სათავადაზნაურო სადეპუტატო საკრებულოს საგვარეულო საქმეთა მწარმოებელი და არქივარიუსი.
1917 წლის 20 დეკემბერს ივანე შატბერაშვილის ანაზღაურება იყო 3600 მანეთი.
1917 წლის 20 დეკემბერს გრიგოლ იორდანიშვილი იყო ქართლ-კახეთის სათავადაზნაურო სადეპუტატო საკრებულოს არქივარიუსის თანაშემწე.
1917 წლის 20 დეკემბერს გრიგოლ იორდანიშვილის ანაზღაურება იყო 2520 მანეთი.