1918 წლის 17 აპრილის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე განიხილეს ქართული დრამატიული საზოგადოების თხოვნა დამსახურებული მსახიობის ვასილ აბაშიძის იუბილისთვის წვლილის შეტანის შესახებ. გამგეობის გადაწყვეტილებით, იუბილარისთვის თხუთმეტი თუმანი უნდა მიეცათ. ოქმს ხელს აწერს გიორგი ნიკოლოზის ძე ყაზბეგი.
1918 წლის 17 აპრილის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე განიხილეს პედაგოგ ნოე ქურიძის ავადმყოფობის საკითხი. ის სოხუმში მომხდარი არეულობის დროს სულით დაავადდა. ავადმყოფობის შემდეგ ქურიძე თბილისში ჩამოიყვანეს. მისი ოჯახი მატერიალურ დახმარებას საჭიროებდა. გამგეობამ ქურიძის დასახმარებლად სამასი მანეთი გადადო. ოქმს ხელს აწერს გიორგი ნიკოლოზის ძე ყაზბეგი.
1918 წლის 17 აპრილის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე განიხილეს პეტრე მირიანაშვილის განცხადება თავისი წიგნის („Практическй Курсь“-ის) დაბეჭდვის შესახებ. მირიანაშვილი წიგნის დაბრუნებას თხოულობდა, რომ თვითონ გამოეცა. გამგეობის თქმით, აღნიშნული წიგნის გამოცემა გადაწყვეტილი იყო, თუმცა მანამდე უფრო საჭირო წიგნები დაიბეჭდა. ოქმს ხელს აწერს გიორგი ნიკოლოზის ძე ყაზბეგი.
1918 წლის 17 აპრილის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე განიხილეს საზოგადოება „განათლების“ გამგეობის თხოვნა 1917 წელს შემოტანილი განცხადების განხილვის შესახებ. განცხადება ეხებოდა „ფიქრის გორაზე“ 1200 საჟენი მიწის დათმობის საკითხს ქალთა სემინარიის შენობის ასაგებად. გამგეობის გადაწყვეტილებით, ეს საკითხი სამოქალაქო გეგმის განხილვისას უნდა განეხილათ. ოქმს ხელს აწერს გიორგი ნიკოლოზის ძე ყაზბეგი.
1918 წლის 17 აპრილის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე განიხილეს კირილე არველაძის მოხსენება ვარიანის სკოლის რევიზიის შესახებ. მოხსენების მიხედვით, სოფელ ვარიანის მცხოვრებნი სკოლის შენობის აგების დაჩქარებას ითხოვდნენ და საზოგადოებას დახმარებას ჰპირდებოდნენ.
1918 წლის 17 აპრილის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე განიხილეს ტერენტი წერეთლის მოხსენება „დედა ენის“ II ნაწილისა და „ბუნების კარისთვის“ ქაღალდის შეძენის შესახებ. მას გასაყიდად მზად ჰქონდა 800 ქაღალდი. გამგეობამ გადაწყვიტა მისგან მზა ქაღალდები შეეძინა. ოქმს ხელს აწერს გიორგი ნიკოლოზის ძე ყაზბეგი.
1918 წლის 17 აპრილის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე განიხილეს რაჟდენ ხუციშვილის „ფიზიკის“ დაბეჭდვის საკითხი. გამგეობის გადაწყვეტილებით, უნდა დაებეჭდათ 3000 ცალი. ჰონორარის სახით მას ცალზე ორმოცი კაპიკი უნდა მისცემოდა. ოქმს ხელს აწერს გიორგი ნიკოლოზის ძე ყაზბეგი.
1918 წლის 17 აპრილს თავდაცვის კომიტეტმა ეროვნულ საბჭოს გაუგზავნა წერილი, რომელშიც აღნიშნულია, რომ 20 000 მანეთი სამხედრო საჭიროებისათვის უნდა გადაეცათ ქართული დივიზიის უფროსის, პოლკოვნიკ ვასილ კარგარეთელისთვის.
1918 წლის 22 აპრილს გამიდ-ბეი, აკაკი ჩხენკელის დავალებით, ტელეგრაფით გადასცემს ვეჰიბ-ფაშას შემდეგს: საომარი მოქმედებების გამო მოსახლეობა ვერ ახერხებს საგაზაფხულო სამუშაოების ჩატარებას, რის გამოც განწირულია საშიმშილოდ.
1918 წლის 22 აპრილს გამიდ-ბეი, აკაკი ჩხენკელის დავალებით, ტელეგრაფით გადასცემს ვეჰიბ-ფაშას შემდეგს: მიდის ინტენსიური მუშაობა ქართველ და თურქ მოსახლეობასთან კეთილგანწყობილი ურთიერთობების ჩამოსაყალიბებლად და იმედოვნებს, რომ მიღწეული მშვიდობა არ შეირყევა.
1918 წლის 22 აპრილს ვეჰიბ-ფაშა გამიდ-ბეისთან სატელეგრაფო საუბარში საომარი მოქმედებების გაგრძელების მიზეზად მოლაპარაკების ჩაშლას მიიჩნევს. იგი ატყობინებს, რომ ფოთზე მიმდინარე საომარი მოქმედებები შეწყდება დაუყოვნებლივ, მას შემდეგ, რაც თურქეთის მხარე მიიღებს დადებით პასუხს მოლაპარაკებების გაგრძელებასთან დაკავშირებით.
1918 წლის 23 აპრილს ვეჰიბ-ფაშამ გამიდ-ბეისადმი მიწერილ ტელეგრამაში აღნიშნა, რომ ამიერკავკასიის რესპუბლიკის დამოუკიდებლობის გამოცხადების შემდეგ აღარ არის ქვეყნებს შორის განხეთქილების მიზეზი.
1918 წლის 23 აპრილს გამიდ-ბეიმ ჰკითხა ვეჰიბ-ფაშას, შეიძლებოდა თუ არა დეპეშა ოფიციალურ დოკუმენტად ყოფილიყო აღიარებული? რაზეც პასუხად მიიღო, რომ თუკი დეპეშას მოჰყვება წერილობითი დოკუმენტიც, იგი ოფიციალურ საბუთად ჩაითვლება.
1918 წლის 23 აპრილს ვეჰიბ-ფაშა ატყობინებს გამიდ ბეის, აკაკი ჩხენკელის თხოვნასთან დაკავშირებით, რომ დატოვებს დატყვევებულ ოფიცრებს ბათუმში, ჯარისკაცებს კი გაგზავნის ტრაპიზონში, რათა ხელშეკრულების დადების შემდეგ დააბრუნოს უკან.
1918 წლის 26 აპრილს პრემიერმინისტრი და საგარეო საქმეთა მინისტრი პროფესორ შროდერს სთხოვენ, გადასცეს გერმანიის მთავრობას მათ მიერ გაგზავნილი წერილი ამიერკავკასიის რესპუბლიკის მშვიდობიანი განვითარების ხელშეწყობასთან დაკავშირებით.
1918 წლის 27 აპრილს თბილისში გაცემულია მინდობილობა პრემიერ-მინისტრისა და საგარეო საქმეთა მინისტრის მიერ კაპიტან როზენზე, რომელიც არის პეტროგრადში გაგზავნილი შვედეთის სამეფო დელეგატი, რათა მან გამართოს მოლაპარაკებები შვედეთში ოქროს ობლიგაციებთან დაკავშირებით.
1918 წლის 27 აპრილს თბილისში პრემიერ-მინისტრი და საგარეო საქმეთა მინისტრი აძლევენ უფლებამოსილებას ამიერკავკასიის საკრებულოს დეპუტატ ერიხ ბერნშტაინს, რათა მან აწარმოოს მოლაპარაკება რადიოტელეგრაფის სადგურის შეძენასთან დაკავშირებით.