1918 წლის 12 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი ლასხიშვილი; ესწრებოდნენ: ალექსანდრე ასათიანი, ჰაიდარ აბაშიძე, გიორგი გვაზავა, იესე ბარათაშვილი, გიორგი ჟურული, გრიგოლ რცხილაძე, სერგო ჯაფარიძე. მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე მოისმინეს ქართველი თავადაზნაურობის პეტიცია, სადაც ისინი მათ მიმართ ჩადენილი დანაშაულების სისხლის სამართლის კოდექსით დასჯას ითხოვდნენ.
1918 წლის 12 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი ლასხიშვილი. ესწრებოდნენ: ალექსანდრე ასათიანი, ჰაიდარ აბაშიძე, გიორგი გვაზავა, იესე ბარათაშვილი, გიორგი ჟურული, გრიგოლ რცხილაძე, სერგო ჯაფარიძე. მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე განიხილეს ამიერკავკასიის და საქართველოს კონსტიტუციის პროექტების შემუშავების საკითხი.
1918 წლის 12 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი ლასხიშვილი; ესწრებოდნენ: ალექსანდრე ასათიანი, ჰაიდარ აბაშიძე, გიორგი გვაზავა, იესე ბარათაშვილი, გიორგი ჟურული, გრიგოლ რცხილაძე, სერგო ჯაფარიძე. მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე ისაუბრეს ტერმინების: ფედერაციისა და კონფედერაციის განმარტებაზე. ფედერაცია გულისხმობს ძლიერ კავშირს სახელმწიფოთა შორის, ხოლო კონფედერაცია სუსტ კავშირს სახელმწიფოთა შორის.
1918 წლის 12 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე სერგო ჯაფარიძემ განაცხადა, რომ თათრებს სურთ კონფედერაციული რესპუბლიკის დაარსება, რაც გულისხმობდა სუსტ კავშირს სახელმწიფოთა შორის.
1918 წლის 12 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გრიგოლ რცხილაძემ გამოხატა თავისი ფრაქციის პოზიცია, კერძოდ: არც წმინდა ფედერაციას ემხრობოდნენ და არც წმინდა კონფედერაციას, არამედ მხარს უჭერდნენ შერეულ კონსტიტუციას, რომელშიც ორივეს ელემენტი იქნებოდა გათვალისწინებული.
1918 წლის 13 მაისს მუშათა, გლეხთა და ჯარისკაცთა დეპუტატების საშემსრულებლო კომიტეტის ბიურომ დაადგინა, გაერკვია ტ. საღირაშვილისა და ტ. მუხარინსკის დღესასწაულებზე მუშაობისთვის დამატებითი ხელფასების საკითხი.
1918 წლის 13 მაისს საქართველოს რესპუბლიკის კონსულმა ბათუმში ბ. აღნიაშვილმა განათლების სამინისტროს ქალთა გიმნაზიის ყოფილი უფროსისთვის გიმნაზიის ბეჭდის ჩამორთმევის თხოვნით მიმართა.
გაზეთ „Кавказ"-ის ცნობით, 1918 წლის 13 აპრილს ამიერკავკასიის დემოკრატიული ფედერაციის სეიმის სხდომისთვის გამოქვეყნდა ამიერკავკასიის პირველი რესპუბლიკის კაბინეტის წევრთა სია, რომლის მიხედვითაც გზათა მინისტრად მელიქ ასლანოვი დაინიშნა.
1918 წლის 13 აპრილს ამიერკავკასიის დემოკრატიული ფედერაციის სეიმის სხდომისთვის, გამოქვეყნდა ამიერკავკასიის პირველი რესპუბლიკის კაბინეტის წევრების სია, რომლის მიხედვითაც ალექსანდრე ხატისოვი ფინანსთა მინისტრად დაინიშნა.
1918 წლის 13 აპრილს ამიერკავკასიის დემოკრატიული ფედერაციის სეიმის სხდომისთვის გამოქვეყნდა ამიერკავკასიის პირველი რესპუბლიკის კაბინეტის წევრების სია, რომლის მიხედვითაც ავეტიქ სააკიანი სურსათის მინისტრად დაინიშნა.
1918 წლის 13 აპრილს ამიერკავკასიის დემოკრატიული ფედერაციის სეიმის სხდომისთვის გამოქვეყნდა ამიერკავკასიის პირველი რესპუბლიკის კაბინეტის წევრების სია, რომლის მიხედვითაც გრიგოლ გიორგაძე სამხედრო მინისტრად დაინიშნა.
1918 წლის 13 აპრილს ამიერკავკასიის დემოკრატიული ფედერაციის სეიმის სხდომისთვის გამოქვეყნდა ამიერკავკასიის პირველი რესპუბლიკის კაბინეტის წევრების სია, რომლის მიხედვითაც ფათალი ხან ხოისკი იუსტიციის მინისტრად დაინიშნა.
1918 წლის 13 აპრილს ამიერკავკასიის დემოკრატიული ფედერაციის სეიმის სხდომისთვის გამოქვეყნდა ამიერკავკასიის პირველი რესპუბლიკის კაბინეტის წევრების სია, რომლის მიხედვითაც ნოე ხომერიკი მიწათმოქმედების მინისტრად დაინიშნა.
1918 წლის 13 აპრილს ამიერკავკასიის დემოკრატიული ფედერაციის სეიმის სხდომისთვის გამოქვეყნდა ამიერკავკასიის პირველი რესპუბლიკის კაბინეტის წევრების სია, რომლის მიხედვითაც მინისტრ-თავმჯდომარედ აკაკი ჩხენკელი დაინიშნა.
1918 წლის 13 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომის თავმჯდომარე იყო გიორგი ლასხიშვილი. ესწრებოდნენ: გიორგი გვაზავა, კონსტანტინე მესხი, პავლე საყვარელიძე და ნოე ჟორდანია. მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი.
1918 წლის 13 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას სტუმრის რანგში ესწრებოდნენ ივანე ლორთქიფანიძე და კაპიტანი შაპოშნიკოვი.
1918 წლის 13 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი ლასხიშვილი; ესწრებოდნენ: გიორგი გვაზავა, კონსტანტინე მესხი, პავლე საყვარელიძე და ნოე ჟორდანია. მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე განიხილეს ფოსტა-ტელეგრაფის ქართველ მოხელეთა ჯგუფის წინადადება ფოსტა-ტელეგრაფის სექციის დაარსების შესახებ.
1918 წლის 13 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი ლასხიშვილი. ესწრებოდნენ: გიორგი გვაზავა, კონსტანტინე მესხი, პავლე საყვარელიძე და ნოე ჟორდანია. მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე განიხილეს ჯანსაღობის სექციის წინადადება, რომ აღმასრულებელ კომიტეტში სექციას ჰყავდეს წარმომადგენელი სათათბილო ხმით. საკითხი არ იქნა მიღებული.
1918 წლის 13 მაისს საადგილმამულო ბანკის ზედამხედველობის კომიტეტის თავმჯდომარემ, სოლომონ მიქელაძემ საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციას წერილი გაუგზავნა 9 ივნისს ბანკის რწმუნებულთა წლიური შემაჯამებელი კრების მოწვევის შესახებ.
1918 წლის 13 მაისს საადგილმამულო ბანკის ზედამხედველობის კომიტეტის თავმჯდომარემ, სოლომონ მიქელაძემ საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციას წერილი გაუგზავნა 9 ივნისს ბანკის რწმუნებულთა წლიური შემაჯამებელი კრების მოწვევის შესახებ. წერილში აღნიშნულია, რომ თავადაზნაურობამ თავისი ქონება გადასცა ეროვნულ საბჭოს, რის შემდეგაც რწმუნებულთა სია წარდგენილ იქნა საბჭოში, მაგრამ ეროვნული საბჭოს მხრიდან არავითარი განკარგულება არ მოსულა აღნიშნულის დასადასტურებლად.
1918 წლის 13 მაისს გამგეობის თავმჯდომარემ, ვ. გოგიჩაიშვილმა საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციას წერილი გაუგზავნა მაისში აქციონერთა საერთო კრების მოწვევის თაობაზე.
1918 წლის 13 მაისს საადგილმამულო ბანკის ზედამხედველობის კომიტეტის თავმჯდომარემ, სოლომონ მიქელაძემ საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციას წერილი გაუგზავნა მაისში აქციონერთა საერთო კრებაზე 1917 წლის ანგარიშის წარდგენის დამტკიცების თაობაზე.
1918 წლის 14 მაისს ვერის რაიონის წითელი გვარდიის წევრებს აცნობეს, რომ შტაბის რიგით სხდომაზე კომისიაში, რომელიც განიხილავდა მეხუთე დესანტის ჯარისკაცი პავლე ბროძელის დაკავების საქმეს, შტაბის თავმჯდომარედ აირჩიეს სტეფან კაიტანჯიანი, მდივნად – ევგენი კალანდარიშვილი, წევრად – სოლომონ არეშიძე. დოკუმენტს ხელი მოაწერეს სტეფან კაიტანჯიანმა და მდივანმა ევგენი კალანდარიშვილმა.