1896 წლის 27 ნოემბერს ბეითალი ვართანოვი პეტერბურგიდან ჩამოვიდა და თბილისის საყასბოში მესამე ბეითლის თანამდებობა დაიკავა.
1896 წლის 27 ნოემბერს ვექილ გ. ბ საყვარელიძეს ს. ი. ზურაბოვის მაღაზიაში 97 მანეთი და 1200 მანეთი თამასუქის ფული მოჰპარეს.
1896 წლის 27 ნოემბერს ქართული დრამატული საზოგადოების დასის მიერ წარმოდგენილი სპექტაკლების – „დანაშაული და სასჯელი“ და „რაინდი, უშიშარი და გულმართალი“ – რეჟისორი იყო ვლადიმერ ალექსი-მესხიშვილი, ადმინისტრატორი – კოტე შათირიშვილი.
1896 წლის 27 ნოემბერს ქართული დრამატული საზოგადოების დასის მიერ წარმოდგენილ სპექტაკლში „დანაშაული და სასჯელი“ მონაწილეობდნენ: მარიამ საფაროვა-აბაშიძისა, ბარბარე ავალიშვილისა, ვლადიმერ ალექსი-მესხიშვილი, ვასო აბაშიძე და კოტე ყიფიანი.
1896 წლის 27 ნოემბერს ქართული დრამატული საზოგადოების დასმა ვასო აბაშიძის გადაკეთებული სპექტაკლი „დანაშაული და სასჯელი“ დადგა.
1896 წლის 27 ნოემბერს ქართული დრამატული საზოგადოების დასის მიერ წარმოდგენილ სპექტაკლში „რაინდი, უშიშარი და გულმართალი“ მონაწილეობდნენ: სვიმონ სვიმონიძე, კოტე მარჯანიშვილი, ვიქტორ გამყრელიძე, შათირიშვილი, კანდელაკი, ადამიძე, კარბელი, შაქრო საფაროვი, თამაზოვი და სხვ.
1896 წლის 27 ნოემბერს ქართული დრამატული საზოგადოების დასის მიერ წარმოდგენილ სპექტაკლში „რაინდი, უშიშარი და გულმართალი“ მონაწილეობდნენ: მარიამ მაკო საფაროვა-აბაშიძისა, ბარბარე ავალიშვილისა, ელისაბედ ჩერქეზიშვილი, თამარა ივანიძე, ვლადიმერ ალექსი-მესხიშვილი, ვასო აბაშიძე, კოტე ყიფიანი, გედევან გედევანოვი და სხვ.
1896 წლის 27 ნოემბერს ქართული დრამატული საზოგადოების დასმა ვასო აბაშიძის მიერ თარგმნილი „რაინდი, უშიშარი და გულმართალი“ დადგა.
1896 წლის 27 ნოემბერს ქართულ თეატრში წარმოდგენილ ოთხმოქმედებიან მელოდრამაში „დანაშაული და სასჯელი“ ბარბარე ავალიშვილისა კორას როლს ასრულებდა, ვლადიმერ ალექსი-მესხიშვილი – ჟორჟის, ვასო აბაშიძე და გედევან გედევანოვი – უსაქმური ყმაწვილებისას.
1896 წლის 26 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომა გაიმართა.
1896 წლის 26 ნოემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომამ მოიწონა პეტრე უმიკაშვილის წინადადება ჰიგიენაზე, ფიზიოლოგიასა და მედიცინის სხვა საკითხებზე საჯარო ლექციების ჩატარების შესახებ.
1896 წლის 26 ნოემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომის დადგენილებით, იაკობ გოგებაშვილს, იონა მეუნარგიას, ვახტანგ თულაშვილსა და მიხეილ ბებუთაშვილს ნახევარსფეროებისა და საქართველოს რუკებზე, ასევე გლობუსებზე მოთხოვნის შესწავლა დაევალათ.
1896 წლის 26 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართული ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომის დადგენილებით, საზოგადოების ანგარიშები ყოველთვიურად გაზეთ „დროებაში“ უნდა დაბეჭდილიყო.
1896 წლის 26 ნოემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომამ რაფიელ ერისთავის იგავ-არაკის გამოცემის ხარჯები და საცალო ფასი დაამტკიცა.
1896 წლის 26 ნოემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომის დადგენილებით იაკობ გოგებაშვილს, იონა მეუნარგიას, ვახტანგ თულაშვილსა და მიხეილ ბებუთაშვილს ნახევარსფეროებისა და საქართველოს რუკებზე, ასევე გლობუსებზე მოთხოვნის შესწავლა დაევალათ.
1896 წლის 25 ნოემბერს თბილისის გუბერნატორი გიორგი დიმიტრის ძე შერვაშიძე ბორჯომიდან აბასთუმანში გაემგზავრა.
1896 წლის 24 ნოემბერს ქართული დრამატული საზოგადოების დასმა დადგა სპექტაკლი „ურიელ აკოსტა“, რომელშიც მონაწილეობდნენ: ბარბარე ავალიშვილისა, თამარა ივანიძე, ვლადიმერ ალექსი-მესხიშვილი, კოტე ყიფიანი, სვიმონ სვიმონიძე, გედევან გედევანოვი, კოტე მარჯანიშვილი, ვიქტორ გამყრელიძე, კანდელაკი, ადამიძე, ივანე კარბელი და სხვ.
1896 წლის 24 ნოემბერს ხაშურში, სურამის ხიდზე, ეფრემ გლუშჩენკოს მატარებელი დაეჯახა და ადგილზე გარდაიცვალა.
1896 წლის 24 ნოემბერს საქალებო ინსტიტუტში გაანაწილეს სტიპენდიები. 154 მსურველიდან სტიპენდია ერგოთ ნადეჟდა ეფრემოვს, ანასტასია თაქთაქიშვილსა და მარიამ რატიშვილს.
1896 წლის 24 ნოემბერს თბილისის გუბერნატორი გიორგი დიმიტრის ძე შერვაშიძე ბორჯომში გაემგზავრა.
1896 წლის 24 ნოემბერს ქართულ თეატრში წარმოდგენილ გუცკოვის ხუთმოქმედებიან ტრაგედიაში „ურიელ აკოსტა“ ალექსი-მესხიშვილმა აკოსტას როლი შეასრულა, გედევანოვმა – ბენაკიბის, კანდელაკმა – დესანტოსისა.
1896 წლის 24 ნოემბერს ქართულ თეატრში წარმოდგენილ გუცკოვის ხუთმოქმედებიან ტრაგედიაში „ურიელ აკოსტა“ კოტე ყიფიანმა დესილვას როლი შეასრულა, ბარბარე ავალიშვილისამ – ივდითის, თამარა ივანიძემ – ურიელ აკოსტას დედის.
1896 წლის 23 ნოემბერს თბილისის სასამართლო პალატაში იულონ, გიგო, ლავრენტი და ხოსრო მალაზონიებისა და ყარამან ტუღუშის საქმეზე ქუთაისის ოლქის სასამართლოს დადგენილება განიხილეს.
1896 წლის 23 ნოემბერს თბილისის სასამართლო პალატაში ილიკო ქვათაძის საქმეზე ქუთაისის ოლქის სასამართლოს დადგენილება განიხილეს.