1896 წლის 23 ნოემბერს თბილისის სასამართლო პალატაში ნესტორ აბაშიძის საქმეზე ქუთაისის ოლქის სასამართლოს დადგენილება განიხილეს.
1896 წლის 23 ნოემბერს თბილისის სასამართლო პალატაში მეთოდე და ათანასე გუგეშაშვილების საქმეზე ქუთაისის ოლქის სასამართლოს დადგენილება განიხილეს.
1896 წლის 23 ნოემბერს თბილისის სასამართლო პალატაში კიკო ერაძის საქმეზე ქუთაისის ოლქის სასამართლოს დადგენილება განიხილეს. მას უაქციზო არყის გამოხდაში ედებოდა ბრალი.
1896 წლის 23 ნოემბერს რიონის სადგურთან 40 წლის ბერძენი მურად განზელოვი ლიანდაგზე დაშავდა.
1896 წლის 23 ნოემბერს ავჭალასთან ნასვამ დავით ვოიკოს ფურგონს ლიანდაგზე სწრაფი სამხედრო მატარებელი დაეჯახა. დაშავებული რკინიგზის საავადმყოფოში მოათავსეს.
1896 წლის 23 ნოემბრის „ცნობის ფურცელში“ გამოქვეყნდა აღალო თუთაევის წერილი „ნავთის სიძვირე და მისი საწინააღმდეგო ზომები“.
1896 წლის 23 ნოემბერს თბილისში გაიმართა კავკასიის საბაღოსნო საზოგადოების კრება, რომელზეც აგრონომმა სპეშნოვმა კახეთში გაჩენილი ვაზის დაავადების, ბლეკროტის შესახებ მოხსენება წაიკითხა.
1896 წლის 23 ნოემბრის „ცნობის ფურცელში“ დაიბეჭდა პედაგოგ ონისიმე ივანეს ძე ჭიკაძის წერილი. იგი მადლობას უხდიდა იოსებ ლეჟავას მოსწავლეებისთვის წიგნის „ფაბიოლა ანუ უწინდელი ქრისტიანები“ 40 ეგზემპლარის გაგზავნისთვის.
1896 წლის 23 ნოემბრის „ცნობის ფურცელში“ გამოქვეყნდა ალექსანდრე თოიძის წერილი რესტორნებში ნიხრის შემოღების შესახებ.
1896 წლის 22 ნოემბრის „ცნობის ფურცელში“ გამოქვეყნდა ალფესი მიქელაიშვილის წერილი „გურიის სავაჭრო ამხანაგობის „შუამავლის“ საყურადღებოდ“.
1896 წლის 22 ნოემბერს თბილისის ოლქის სასამართლომ სოლომონ აბულაშვილის საქმე განიხილა, მას ძმის, მიხეილ აბულაშვილის მკვლელობაში ედებოდა ბრალი. სასამართლომ ბრალდებულს 3 წლითა და 6 თვით ციხე მიუსაჯა.
1896 წლის 22 ნოემბერს თბილისის ოპერაში წარმოდგენილ დარგომიჟსკის ოპერაში „ქალთევზა“ ა. მალჩანოვსკიმ მეწისქვილის როლი შეასრულა, გინკულოვისამ – კნეინასი.
1896 წლის 22 ნოემბერს თბილისის ოპერაში ალექსანდრე დარგომიჟსკის ოპერა „ქალთევზა“ წარმოადგინეს.
1896 წლის 21 ნოემბერს ყარათაფას რკინიგზის სადგურზე მორიგე აგენტმა, ბედოიძემ, ლიანდაგზე მდგომი ქალი სიკვდილს გადაარჩინა.
1896 წლის 21 ნოემბერს ქუთაისის თეატრში დადგმულ ხუთმოქმედებიან დრამაში „მონასტრის ზღუდეთა შორის, ანუ და ტერეზა“ დ. მდივანმა მარჩელოს როლი შეასრულა, ს. ჯაფარიძემ – ანტონიოსი.
1896 წლის 21 ნოემბერს ბათუმთან ახლოს ყარამან ზედანიასთან მიმავალ ვაჭარ ზაქარია ჩუბინიძეს ორი თურქი დაესხა თავს. წინააღმდეგობის გაწევის დროს ჩუბინიძემ გონება დაკარგა, თავდამსხმელები გაიქცნენ.
1896 წლის 21 ნოემბერს ქუთაისის თეატრში დადგმულ ხუთმოქმედებიან დრამაში „მონასტრის ზღუდეთა შორის, ანუ და ტერეზა“ მონაწილე ქალთა გუნდი სპექტაკლისთვის ფალიევმა მოამზადა.
1896 წლის 21 ნოემბერს ქუთაისის თეატრში დადგმულ ხუთმოქმედებიან დრამაში „მონასტრის ზღუდეთა შორის, ანუ და ტერეზა“ ევ. ჩხეიძისამ ჯუზეპას როლი შეასრულა, ნინო პლატონის ასულ ჩხეიძემ – ადელინას, ე. გამრეკელოვისამ კი – მარიამისა.
1896 წლის 21 ნოემბერს ქუთაისის თეატრში დადგმულ ხუთმოქმედებიან დრამაში „მონასტრის ზღუდეთა შორის, ანუ და ტერეზა“ მ. ბადრიძემ დონატოს როლი შეასრულა, ალ. თუმანიშვილმა – გრაფი დიუბრელისა.
1896 წლის 21 ნოემბერს ეკ. ნიკოლაძისა ქუთაისის თეატრში დადგმული წარმოდგენის „მონასტრის ზღუდეთა შორის, ანუ და ტერეზა“ ზედამხედველი იყო.
1896 წლის 21 ნოემბერს ქუთაისის თეატრში დადგმულ ხუთმოქმედებიან დრამაში „მონასტრის ზღუდეთა შორის, ანუ და ტერეზა“ ოლ. ქორქაშვილმა ევგენიას როლი შეასრულა, ლ. ანჯაფარიძემ – ცეცილიასი, ან. გელაზაროვმა კი – თეოდოროსი.
1896 წლის 21 ნოემბრის გაზეთ „ცნობის ფურცელში“ რუბრიკით „თეატრის მატიანე“ გამოქვეყნდა კოტე მესხის სტატიის „სალვინის მოგონებანი“ დასკვნითი ნაწილი.
1896 წლის 21 ნოემბერს სომხურ თეატრში გაბრიელ სუნდუკიანცის კომედია „დანგრეული ოჯახი“ წარმოადგინეს.