1896 წლის 12 თებერვალს ქუთაისის სამხედრო გუბერნატორმა წერილობით მიმართა ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის თავადაზნაურთა წინამძღოლ სიმონ წერეთელს, რომელშიც შეშფოთებას გამოთქვამდა ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა მატერიალური მდგომარეობის გამო.
1896 წლის 3 თებერვალს გაბრიელ ეპისკოპოსისთვის გადახდილი პანაშვიდისთვის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წევრებმა მამა სოლომონს მადლობა გადაუხადეს.
1896 წლის 3 თებერვალს ქუთაისში გამართულ გაბრიელ ეპისკოპოსის პანაშვიდს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წევრები და სამღვდელოება დაესწრო.
1896 წლის 3 თებერვალს დავით კარიჭაშვილმა გაბრიელ ეპისკოპოსის პანაშვიდის გადახდისთვის სასულიერო პირებს მადლობა გადაუხადა.
1896 წლის 3 თებერვალს ილია ჭავჭავაძის თაოსნობით ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას ქაშვეთის ეკლესიაში პანაშვიდი უნდა გადაეხადა საზოგადოების საპატიო წევრის, გაბრიელ ეპისკოპოსისითვის.
1896 წლის 26 იანვრამდე ილია ჭავჭავაძემ გაზეთ „კვალის“ 1893-1895 წლების ნომრებიდან მასალა ამოიწერა და კომენტარები დაურთო.
1896 წლის 16 იანვრიდან ილია ჭავჭავაძემ უბის წიგნაკში ჩანაწერები გააკეთა საბანკო კრიზისის შესახებ.
1898 წლის 24 თებერვალს თბილისის სასამართლო პალატამ გამოიტანა დადგენილება ილია ჭავჭავაძისა და იაგორ გურგენიძის საგურამოში მდებარე მამულების გაყოფის დამტკიცების შესახებ.