1896 წლის 24 თებერვალს ედინბურგში გამომავალ ჟურნალში „სქოთსმენი“ დაბეჭდილ რეცენზიაში ილია ჭავჭავაძის „განდეგილის“ მარჯორი უორდროპისეულ თარგმანზე ნათქვამია, რომ პოემის ავტორს დიდი ნიჭი და მდიდარი პოეტური ფანტაზია აქვს.
1896 წლის 18 თებერვალს გაზეთ „კვალში“ დაიბეჭდა ილია ხონელის „ღია წერილი ბ. ილია ჭავჭავაძისადმი“ გაბრიელ ეპისკოპოსის შესახებ გამოქვეყნებულ მის პუბლიკაციასთან დაკავშირებით.
1896 წლის 17 თებერვალს გაზეთ „ივერიაში” ილია ჭავჭავაძის „განდეგილის“ მარჯორი უორდროპისეულ თარგმანზე ფსევდონიმით inman ივანე მაჭავარიანის რეცენზია დაიბეჭდა
1896 წლის 12 თებერვალს ქუთაისის სამხედრო გუბერნატორმა წერილობით მიმართა ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის თავადაზნაურთა წინამძღოლ სიმონ წერეთელს, რომელშიც შეშფოთებას გამოთქვამდა ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა მატერიალური მდგომარეობის გამო.
1896 წლის 11 თებერვალს გაზეთ „ივერიაში“ ილია ჭავჭავაძემ გამოაქვეყნა მოწინავე წერილი „ტფილისი, 11 თებერვალი“. წერილი ეძღვნება გაბრიელ ეპისკოპოსის გარდაცვალებას.
1896 წლის 9 თებერვლის გაზეთ „ივერიაში“ ივანე მაჩაბლის ახალ თარგმანზე „იულიუს კეისარი“ დადებითი რეცენზია „ბიბლიოგრაფია, „მოამბე“ N1“ გამოქვეყნდა.
1896 წლის 9 თებერვლის გაზეთ „ივერიაში“ ილია ჭავჭავაძემ ხელმოუწერლად გამოაქვეყნა მოწინავე წერილი „ტფილისი, 9 თებერვალი“. ავტორი განიხილავს თეატრალური სეზონის დამთავრებას და აღნიშნავს, რომ წელი წარმატებული იყო დრამატული საზოგადოებისთვის, წარმოდგენილი იყო 8 პიესა.
1896 წლის 8 თებერვლის გაზეთ „ივერიაში“ ილია ჭავჭავაძემ ხელმოუწერლად გამოაქვეყნა მოწინავე წერილი „ტფილისი, 8 თებერვალი“. ავტორი განიხილავს ბესარაბიაში ქართულ სამონასტრო მამულებში ბერძენი ბერების „ურიგო ბატონობას“.
1896 წლის 6 თებერვლის გაზეთ „ივერიაში“ ილია ჭავჭავაძემ ხელმოუწერლად გამოაქვეყნა მოწინავე წერილი „ტფილისი, 6 თებერვალი“. წერილში ავტორი განიხილავს გაზეთ „კავკაზის“ უსაფუძლო კრიტიკას სამეურნეო-საკრედიტო საზოგადოების მიმართ.
1896 წლის 3 თებერვალს გაბრიელ ეპისკოპოსისთვის გადახდილი პანაშვიდისთვის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წევრებმა მამა სოლომონს მადლობა გადაუხადეს.
1896 წლის 3 თებერვალს ქუთაისში გამართულ გაბრიელ ეპისკოპოსის პანაშვიდს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წევრები და სამღვდელოება დაესწრო.
1896 წლის 3 თებერვალს დავით კარიჭაშვილმა გაბრიელ ეპისკოპოსის პანაშვიდის გადახდისთვის სასულიერო პირებს მადლობა გადაუხადა.
1896 წლის 3 თებერვალს ილია ჭავჭავაძის თაოსნობით ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას ქაშვეთის ეკლესიაში პანაშვიდი უნდა გადაეხადა საზოგადოების საპატიო წევრის, გაბრიელ ეპისკოპოსისითვის.
1896 წლის 30 იანვარს ილია ჭავჭავაძეს უცნობმა პირმა რუსულ ენაზე ლექსი მიუძღვნა.
1896 წლის 28 იანვარს გაზეთ „ივერიაში“ ილია ჭავჭავაძემ ხელმოუწერლად გამოაქვეყნა მოწინავე წერილი „ტფილისი, 28 იანვარი“, რომელშიც ავტორი განიხილავს გაზეთ „მოსკოვსკიე ვედომოსტის“ მობოდიშებას.
1896 წლის 28 იანვარს ილია ჭავჭავაძემ ჯიბრეილის ფსევდონიმით გამოაქვეყნა ვრცელი ფელეტონი „ჩვენი ეხლანდელი სიბრძნე-სიცრუე“ (დასასრული).
1896 წლის 27 იანვარს ილია ჭავჭავაძემ ჯიბრეილის ფსევდონიმით გამოაქვეყნა ვრცელი ფელეტონი „ჩვენი ეხლანდელი სიბრძნე-სიცრუე“ (გაგრძელება).
1896 წლის 26 იანვარს ილია ჭავჭავაძემ ჯიბრეილის ფსევდონიმით გამოაქვეყნა ვრცელი ფელეტონი „ჩვენი ეხლანდელი სიბრძნე-სიცრუე“ (დასაწყისი).
1896 წლის 26 იანვრამდე ილია ჭავჭავაძემ გაზეთ „კვალის“ 1893-1895 წლების ნომრებიდან მასალა ამოიწერა და კომენტარები დაურთო.
1896 წლის 17 იანვრის შემდეგ ჟურნალში „კავკაზსკაია ჟიზნ“ გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავამის პოემა „აჩრდილის“ ნაწყვეტი „არაგვი“ თარგმნილი რუსულად ივან თხორჟევსკის მიერ.
1896 წლის 16 იანვარს გაზეთ „ივერიაში“ ილია ჭავჭავაძემ ხელმოუწერლად გამოაქვეყნა მოწინავე წერილი „ტფილისი, 16 იანვარი“ („წარსული წლის 17 დეკემბრის აღმოსავლეთისა და დასავლეთის...“).
1896 წლის 16 იანვრიდან ილია ჭავჭავაძემ უბის წიგნაკში ჩანაწერები გააკეთა საბანკო კრიზისის შესახებ.
1896 წლის 16 იანვრიდან ილია ჭავჭავაძემ უბის წიგნაკში ჩაიწერა, რომ საბანკო საკითხებზე პოლემიკის დროს ხშირია ერთმანეთის ლანძღვა, აქვე აღნიშნავს ალექსანდრე ჩოლოყაშვილის წინდახედულებას ბანკის საქმეებთან დაკავშირებით.
1898 წლის 24 თებერვალს თბილისის სასამართლო პალატამ გამოიტანა დადგენილება ილია ჭავჭავაძისა და იაგორ გურგენიძის საგურამოში მდებარე მამულების გაყოფის დამტკიცების შესახებ.
1896 წლის 16 იანვრის შემდეგ ილია ჭავჭავაძემ უბის წიგნაკში გააკეთა ჩანაწერები კასრაძის საბანკო საქმეზე.