1896 წელს ზაქარია ჭიჭინაძემ გამოსცა ნიკოლოზ ავალიშვილის მიერ თარგმნილი წიგნი „სამშობლოსათვის თავდადება“.
1896 წლის შემოდგომაზე თბილისის გამგეობამ გადაწყვიტა, საყასბოს მესამე ბეითლად ახალ კურსდამთავრებული სტუდენტი ვართანოვი დაენიშნა.
1896 წელს ქველმოქმედი გედევან ზურაბის ძე ჩუბინიძე ყვირილაში თლილი ქვის ტაძარს აშენებდა.
1896 წელს ინჟინრებს იარალოვსა და ალიხანოვს თბილისში თუჯის ჩამომსხმელი ქარხანა ჰქონდათ.
1896 წელს იაკობ ლევანის ძე მაჭავარიანი სოფ. ამაღლების მაცხოვრის ამაღლების ეკლესიის მღვდელი იყო.
1896 წელს თიანეთის მაზრაში საქონლის ჭირის გავრცელების ბრალდებით საქონლით მოვაჭრეების, აღალო და ზაქარია მკალავიშვილების წინააღმდეგ სასამართლოში საქმე აღიძრა.
1896 წელს ყვირილაში გედევან ზურაბის ძე ჩუბინიძე მეურვეობას უწევდა ღარიბ მოსწავლეს, ილ. მანჯავიძეს.
1896 წლის გაზაფხულზე ძმებმა პოლოვცოვებმა რედაქტორ მეშჩერსკის გამოქვეყნებული წერილის გამო რედაქციაში ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს. ძმები დააპატიმრეს.
1896 წელს ვეტერინარ მრევლიშვილის გამოძიებით გაირკვა, რომ თიანეთის მაზრაში საქონლის ჭირი პირუტყვით მოვაჭრეების აღალო და ზაქარია მკალავიშვილების მიერ გასაყიდად ჩაყვანილი საქონლისგან გავრცელდა წინა წელს.
1896 წელს გრიგოლ თომას ძე კაიაბეგოვს ახალციხეში კეთილმოწყობილი ერთსართულიანი ქვითკირის სახლი, 3 დუქანი და 51 კვადრატული საჟენი მიწის ნაკვეთი ჰქონდა.
1896 წელს ვარდო ავეტიქის ასულ ენფიანჯიანცს აბანოების ქუჩაზე სამსართულიანი ქვითკირის სახლი და მიწის ნაკვეთი ჰქონდა.
1896 წელს მინაი აბრამის ძე თემუროვს განჯაში ერთსართულიანი ქვითკირის სახლი და 70 კვადრატული საჟენი მიწის ნაკვეთი ჰქონდა.
1896 წელს თბილისის თავად-აზნაურთა საადგილმამულო ბანკი გადასახადის გადაუხდელობის გამო საჯაროდ ყიდდა მინაი აბრამის ძე თემუროვს განჯაში მდებარე ერთსართულიან ქვითკირის სახლს და 70 კვადრატულ საჟენ მიწას.
1896 წელს თბილისის თავად-აზნაურთა საადგილმამულო ბანკი გადასახადის გადაუხდელობის გამო საჯაროდ ყიდდა გრიგოლ თომას ძე კაიაბეგოვის ახალციხეში მდებარე ერთსართულიან ქვითკირის სახლს, 3 დუქანსა და 51 კვადრატულ საჟენ მიწას.
1896 წელს არუთინ გრიგოლის ძე დურმიშევსა და მიხეილ ოსიფას ძე დურმიშევს განჯაში ერთსართულიანი ქვითკირის სახლი, სარდაფი, თავლა, წისქვილი, საბოსტნე ადგილი და 2440 კვადრატული საჟენი მიწის ნაკვეთი ჰქონდათ.
1896 წელს თბილისის თავად-აზნაურთა საადგილმამულო ბანკი გადასახადის გადაუხდელობის გამო საჯაროდ ყიდდა ვარდო ავეტიქის ასულ ენფიანჯიანცის აბანოების ქუჩაზე მდებარე სამსართულიან ქვითკირის სახლსა და მიწის ნაკვეთს.
1896 წელს თბილისის თავად-აზნაურთა საადგილმამულო ბანკი გადასახადის გადაუხდელობის გამო საჯაროდ ყიდდა ნიკოლოზ დავითის ძე დიასამიძის გორში მდებარე ერთსართულიან ქვითკირის სახლს, დუქანსა და 661 კვადრატულ საჟენ მიწას.
1896 წელს ნიკოლოზ დავითის ძე დიასამიძეს გორში ერთსართულიანი ქვითკირის სახლი, დუქანი და 661 კვადრატული საჟენი მიწის ნაკვეთი ჰქონდა.
1896 წელს თბილისის თავად-აზნაურთა საადგილმამულო ბანკი გადასახადის გადაუხდელობის გამო საჯაროდ ყიდდა არუთინ გრიგოლის ძე დურმიშევისა და მიხეილ ოსიფას ძე დურმიშევის განჯაში მდებარე ერთსართულიან ქვითკირის სახლს, სარდაფს, თავლას, წისქვილს, საბოსტნე ადგილსა და 2440 კვადრატულ საჟენ მიწის ნაკვეთს.