1895 წლის 12 დეკემბრიდან პედაგოგი სილოვან ხუნდაძე ქუთაისის სათავადაზნაურო სკოლის ინსპექტორის მოვალეობას ასრულებდა.
1895 წლის დეკემბერში ილია ჭავჭავაძემ ოლივერ უორდროპის მეგობარ ვოგან ვილიამსს უმასპინძლა.
1895 წლის 27 ნოემბერს ვენის აკადემიის წევრი, პროფესორი ჰუგო შუხარდტი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას უგზავნის ქართულ ენაზე დაწერილ მადლობის წერილს და ატყობინებს ქართული წიგნების გერმანულ ენაზე გამოცემის შესაძლებლობის შესახებ.
1895 წლის 27 ნოემბერს ვენის აკადემიის წევრ ჰუგო შუხარდტმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას მისწერა. მას აინტერესებდა, იყო თუ არა გორის კათოლიკურ ეკლესიაში იტალიელი მისიონერის, ჯიროლამო დე ნორიჩის (Girolamo de Norici) მიერ იტალიურ ენაზე შედგენილი ქართული ენის გრამატიკა.
1895 წლის 27 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძემ მიიღო გრაცის უნივერსიტეტის პროფესორ ჰუგო შუხჰარდტი სამადლობელი წერილი გაგზავნილი წიგნებისა და გაზეთებისთვის.
1895 წლის 17 ნოემბერს ბესარიონ გაბრიელის ძე გიორგაძე ქუთაისის მთავარანგელოზთა ტაძრის მღვდელი იყო.
1895 წლის 16 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძემ პროფესორ ჰუგო შუხჰარდტს საჩუქრად გაუგზავნა „ნარკვევები ქართული სიტყვიერების ისტორიიდან“ და „ივერიის“ ის ნომრები, რომლებშიც დაბეჭდილი იყო სტატია „კვალი საერო პოეზიისა „ქართლის ცხოვრებაში“ და მისწერა, რომ ქართული საზოგადოებისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია მისი დაინტერესება ქართული კულტურით.
1895 წლის 13 ნოემბრიდან სინოდის დადგენილებით ჩიბათის წმ. გიორგის სახელობის ეკლესიის მღვდლის, იოსებ ჯორბენაძის ქვრივს, კესარიას ფოთის ხაზინიდან პენსია, თვეში 65 მანეთი, დაენიშნა, ხოლო მის მცირეწლოვან შვილებს – ეფროსინეს, დომინიკეს, ფილიმონს, აღათიას და ნესტორს 25 მანეთი დაენიშნათ.
1895 წლის 13 ნოემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წევრთა საგანგებო კრებაზე (თავმჯდომარე ილია ჭავჭავაძე) განიხილეს გამგეობის მოხსენება დამატებითი ხარჯების შესახებ.