1894 წელს სტეფანე იაკობის ძე პოპოვის, ალ. პ. სარაჯიშვილისა და ნესტორ ივანეს ძე ფხაკაძის ანგარიშის მიხედვით, 1894 წლის 1-ელი იანვრიდან 1-ელ ივლისამდე კავკავის სასწავლებლის სასარგებლოდ შევიდა 545 მანეთი, დაიხარჯა – 512. 18, ვალი დარჩა – 482. 38.
ლუარსაბ გერასიმეს ძე ბოცვაძის ანგარიშის მიხედვით, 1894 წელს კავკავის სკოლის შენობისთვის 2118. 36 მანეთი შევიდა.
1894 წელს კავკავის ქართული სკოლის კურსდამთავრებული ივანე გახოკიძე კლასიკური გიმნაზიის პირველ კლასში მიიღეს.
1894 წელს კ. ჯაფარიძე რაჭის მაზრის მარშლად აირჩიეს.
1894 წელს მარიამ ივანეს ასული ივანიშვილი-დემურია იყო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების დამხმარე წევრი.
1894-1895 წლების ანგარიშის მიხედვით, წიგნსაცავის ადგილი მოცულობით ძალიან პატარა იყო. ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობას სურდა წიგნსაცავისთვის უფრო დიდი და უსაფრთხო ადგილი მოეძებნა, თუმცა გამგეობის იმედი, რომ მუზეუმისთვის ასაშენებელ ადგილს იშოვიდა არ გამართლდა. ხელს აწერენ: ექვთიმე სიმონის ძე თაყაიშვილი, ალექსანდრე ივანეს ძე სარაჯიშვილი (რიშ-ბაბა), სვიმონ გრიგოლის ძე კლდიაშვილი, ქრისტეფორე მურმანის ძე ციცქიშვილი, გიორგი ნიკოლოზის ძე ყაზბეგი, ალექსანდრე ბესარიონის ძე მდივანი, ალექსანდრე თევდორეს ძე ყიფშიძე, დავით გიორგის ძე კარიჭაშვილი, არჩილ რაჟდენის ძე ჯაჯანაშვილი, შალვა ანტონის ძე მიქელაძე, იპოლიტე პეტრეს ძე ვართაგავა, ფილიპე ბეჭუას ძე მგელაძე.
1894 წელს ოლღა თადეოზის ასული გურამიშვილი-ჭავჭავაძისა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების საპატიო წევრად აირჩიეს.
1894 წელს მარჯორი უორდროპმა გამოსცა ქართული ხალხური ზღაპრების წიგნი.
1894 წელს მარჯორი უორდროპმა ლექსად თარგმნა ილია ჭავჭავაძის პოემა „განდეგილი“.
1894 წელს მარჯორი უორდროპმა ილია ჭავჭავაძეს გაუგზავნა წერილი, სთხოვდა, „განდეგილის“ ინგლისურ ენაზე თარგმნის უფლება მიეცა.
1894 წელს ლონდონში გამოვიდა ოლივერ უორდროპის მიერ ინგლისურად თარგმნილი სულხან-საბა ორბელიანის „სიბრძნე სიცრუისა“.
1894 წელს ანა (ანეტა) მეთოდეს ასული ჭყონია მასპინძლობდა ჯონ ოლივერ უორდროპს ქუთაისში.
1894 წელს ოლივერ უორდროპმა სულხან-საბას „სიბრძნე სიცრუისა“ რუსულიდან თარგმნა ინგლისურად. მარჯორი უორდროპმა ძმის თარგმანი ორიგინალს შეადარა და შესწორებები შეიტანა.
1894 წელს გიორგი დავითის ძე ქართველიშვილი აირჩიეს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების საპატიო წევრად.
1894 წელს ინგლისში დაიბეჭდა ოლივერ უორდროპის ნათარგმნი ვლადიმერ აღნიაშვილის ზღაპრები.
1894 წელს საქართველოთი დაინტერესებულ მარჯორი უორდროპს გამოწერილი ჰქონდა გაზეთები „ივერია“ და „მოამბე“. ის ინგლისიდან ადევნებდა თვალყურს საქართველოში განვითარებულ მოვლენებს.
1894 წელს ა. ბაგრატიონი შორაპნის მაზრის მარშლად აირჩიეს.
1894 წელს ს. გუგუნავა გურიის მაზრის მარშლად აირჩიეს.
1894 წელს ი. ჩხეიძე რაჭის მაზრის მარშლის მდივნად აირჩიეს.
1894-1899 წლებში გაზეთ „კვალის“ ნომრები იბეჭდებოდა მ. დ. როტინიანცის სტამბაში.
1894 წელს ხონში ელენე და ილია ბახტაძეების მიერ დაარსებული პირველდაწყებითი სკოლა ივანე გომართელმა შეამოწმა და იაკობ გოგებაშვილს ელენე ბახტაძის წარმატებული მუშაობის შესახებ აცნობა.
1894 წელს ხონში ელენე და ილია ბახტაძეების მიერ დაარსებული პირველდაწყებითი სკოლის ბიბლიოთეკას იაკობ გოგებაშვილმა თავისი გამოცემული 71 წიგნი გადასცა.
1894 წელს ელენე ბახტაძემ და ილია ბახტაძემ ხონში ქალ-ვაჟთა პირველდაწყებითი სკოლა დააარსეს, რომელიც შემდეგ პროგიმნაზიად გადაკეთდა. დასავლეთ საქართველოში ასეთი ტიპის სკოლა ერთადერთი იყო, ამიტომ საზოგადოების დიდ ყურადღებას იმსახურებდა.