1892 წლის 13 ივლისს თელავის სასულიერო სასწავლებლის ზედამხედველმა სტეფანე შიუკაშვილმა (შიუკოვმა) ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობას ივანე კრილოვის იგავ-არაკების, „Русское слово“-ს, იაკობ გოგებაშვილის „დედა ენისა“ და „ბუნების კარის“ გაგზავნა სთხოვა.
1892 წლის 12 ივლისს ილია ჭავჭავაძემ თბილისის გუბერნატორს შეატყობინა, რომ საგურამოში ქოლერის გავრცელების საფრთხე არსებობდა და გადამოწმება სთხოვა.
1892 წლის 5 ივლისის გაზეთ „ივერიაში“ უსათაუროდ და ხელმოუწერლად გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის წერილი „ტფილისი, 4 ივლისი“, რომელიც მწერლის თხზულებათა ოცტომეულში დაიბეჭდა სათაურით „ქოლერის ეპიდემია ტფილისში“.
1892 წლის ივლისის შუა რიცხვებში ილია ჭავჭავაძემ ერთ-ერთმა პირველმა შეიტანა შეწირულობა ქოლერისაგან დაზარალებულთა სასარგებლოდ.
1892 წელს ქუთაისში იაკობ ფანცხავას მონაწილეობით გაიმართა ყველა საუნივერსიტეტო ქალაქის ქართველი სტუდენტობის დელეგატთა ყრილობა.
1892 წლის 17 ივნისს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ქუთაისის სათავადაზნაურო სკოლის ინსპექტორის ანგარიში განსახილველად ლექსი ჭიჭინაძეს გადასცეს.
1892 წლის 17 ივნისს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ბათუმის სკოლის მასწავლებლის მიხეილ შარაშიძის წლიური ანგარიში განიხილეს.
1892 წლის 17 ივნისს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე მხარი დაუჭირეს იაკობ გოგებაშვილის თხოვნას, „დედა ენის“ მერვე გამოცემა ეგზარქოსს სამრევლო სკოლების სახელმძღვანელოდ დაემტკიცებინა.
1892 წლის 17 ივნისს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე არ დააკმაყოფილეს ვალერიან გუნიას თხოვნა კალენდრის დასაბეჭდი კლიშეების გამოსაწერი თანხის გამოყოფასთან დაკავშირებით.
1892 წლის 9 ივნისამდე ქართველთა ამხანაგობამ ილია ჭავჭავაძის თხზულებათა მესამე ტომის ბეჭდვა დაიწყო.
1892 წლის 4 ივნისს ილია ჭავჭავაძემ ქართული დრამატული საზოგადოების საწევრო შეიტანა.
1892 წლის 4 ივნისს ილია ჭავჭავაძე დაესწრო დრამატული საზოგადოების საგანგებო კრებას, დაასაბუთა ივანე მაჩაბლის მიერ 12 აპრილს საზოგადოების რიგით სხდომაზე ჩატარებული კომიტეტის არჩევნების უკანონობა და ახალი არჩევნები დანიშნა.
1892 წლის 3 ივნისს ილია ჭავჭავაძემ ქართულ დრამატულ საზოგადოებში საწევრო შეიტანა.
1892 წლის პირველი ივნისს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობამ თბილისში იაფი სახალხო ბიბლიოთეკა დააარსა და მის მმართველად ანასტასია მიხეილის ასული წერეთლისა დანიშნა.
1892 წლის პირველი ივნისიდან ანასტასია მიხეილის ასული წერეთლისა თბილისის სახალხო ბიბლიოთეკის მმართველი იყო.
ივლიანე მაქსიმეს ძე ჩახავა დაიბადა 1892 წლის ივნისში.
1892 წლის ივნისში გამოვიდა ილია ჭავჭავაძის თხზულებათა ოთხტომეულის მეორე ტომი, რომელშიც იყო მოთხრობები: „მგზავრის წერილები“, „გლახის ნაამბობი“, „კაცია – ადამიანი?!“.
1892 წლის ზაფხულის თვეებში იაკობ ფანცხავას ფილოქსერას მაძიებლის თანამდებობა ეკავა ივანე ანდრონიკაშვილის საფილოქსერო პარტიაში.
1892 წლის ზაფხულის თვეებში ფილოქსერას მაძიებლის თანამდებობაზე მომსახურე იაკობ ფანცხავა ყოველთვიურად სამოც მანეთს იღებდა.
1892 წლის 30 მაისის გაზეთ „მწყემსში“ დაიბეჭდილ დავით ღამბაშიძის სტატიაში გაკრიტიკებული იყო თბილისის თავად-აზნაურთა საადგილმამულო ბანკის გამგეობის მუშაობა და ივანე მაჩაბელთან დაპირისპირებაში ილია ჭავჭავაძე იყო დადანაშაულებული.
1892 წლის 26 მაისს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე წინარეხის სკოლის კურსდამთავრებული რვა მოსწავლის წიგნებით დაჯილდოება გადაწყვიტეს.
1892 წლის 26 მაისს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე გამოსაცემად წარმოდგენილი თარგმანები ალექსანდრე ივანოვის „ცა და დედამიწა“ და ნიკოლოზ ლესკოვის „მშვენიერი აზა“ სარეცენზიოდ გიორგი იოსელიანსა და ექვთიმე თაყაიშვილს გადასცეს.
1892 წლის 26 მაისს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე დააკმაყოფილეს ანასტასია თუმანიშვილის თხოვნა სახალხო ბიბლიოთეკისთვის წიგნების გადაცემის შესახებ.
1892 წლის 26 მაისს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ალექსი ჭიჭინაძისა და ექვთიმე თაყაიშვილის სკოლებში სარევიზიოდ გაგზავნა გადაწყვიტეს.
1892 წლის 26 მაისს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ნიკოლოზ ვასილის ძე მთვარელიშვილს წინარეხის სკოლის კურსდამთავრებული რვა მოსწავლისთვის წიგნების შერჩევა და ამავე სკოლის 1890-1891 წლების ანგარიშის შემოწმება დაავალეს.